Zmniejszanie żołądka


Jest to zabieg, który polega na wycięciu większej części żołądka, lub tymczasowym zastosowaniu silikonowej opaski czy tzw. balonika wypełniającego żołądek. Metody te stosuje się w przypadku osób cierpiących na olbrzymią otyłość. Osoby takie najczęściej borykają się z ogromnymi problemami zdrowotnymi, przez co często są oni na granicy życia i śmierci. Dlatego też chirurdzy obecnie są w stanie dokonać operacji, która daje szanse osobie otyłej na powrót do normalnego i zdrowego trybu życia. Zmniejszanie żołądka to wymagająca operacja, która zaliczana jest do dużej chirurgii. Dlatego też przed wykonanie operacji, potrzebne jest bardzo dokładne zbadanie pacjenta, by wykryć ewentualne zagrożenia, które mogłaby nieść operacja. Pacjenci, którzy chorują na choroby psychiczne lub układu krążenia, oddechowego, nie mogą zostać zoperowani.

Dla kogo opcja ta jest odpowiednim rozwiązaniem?

Zmniejszenie żołądka jest doskonałą opcją dla wszystkich osób, których BMI wynosi powyżej 35 i towarzyszą objawy takie jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca czy poważne choroby stawów, związane z nadmiernym obciążeniem organizmu. Często dopuszcza się do operacji osoby, których wskaźnik BMI jest równy 40 i gdy pacjent nie posiada żadnych chorób. W Polsce praktycznie w ogóle nie operuje się dzieci i młodzieży, które również borykają się z problemem nadmiernej otyłości. Jednak należy pamiętać, że dużo zależy od silnej woli pacjenta. Wiele osób bowiem traktuje operację zmniejszenia żołądka jako kurację odchudzającą. Jest to jednak błędne myślenie, ponieważ operacja nie przyniesie żadnego skutku, jeśli nie zmienimy naszych nawyków żywieniowych.

Jak może wyglądać taki zabieg?

Istnieje parę metod wykonywania zabiegu tego typu. Chirurg i pacjent dobierają odpowiednią metodę do stanu zdrowia pacjenta oraz poziomu zagrożenia ze strony olbrzymiejleczenie otyłości. Wybrana metoda zostaje przeprowadzona na pacjencie, jeśli wszystkie wyniki badań zezwolą na wykonanie zabiegu. Często możemy spotkać się z takimi metodami jak wszycie opaski lub umieszczenie balonika wypełnionego roztworem soli fizjologicznej. Jednak częściej stosowane są operacje polegające na wycięciu żołądka w przypadku poważnego zagrożenia życia. Ostatni typ zabiegu wprowadza nieodwracalne zmiany do naszego organizmu, jednak istnieją sytuacje w których należy sięgnąć po takie środki. Więcej na temat zabiegu zmniejszenia żołądka mogą poczytać Państwo pod tym adresem: http://www.kcmclinic.pl/pl/dla-pacjentow/oferta/chirurgia-laparoskopowa-i-leczenie-otylosci-3d,128.htm

Czym skutkuje zabieg zmniejszenia żołądka?

Zmniejszenie żołądka najczęściej skutkuje powrotem pacjenta do zdrowia. Pacjent jest przygotowywany do psychicznej i fizycznej zmiany po operacji. Konieczna jest zmiana dotychczasowej diety i niezdrowych nawyków. Zabieg taki więc często ratuje życie niektórym pacjentom. Warto więc zgłosić się do lekarza w sytuacji gdy wiemy, że olbrzymia otyłość zagraża naszemu życiu. Osoby, które zostały zoperowane mogą liczyć na zdrowsze życie, jeśli tylko są przygotowane psychicznie na zmianę żywienia i nawyków. Dodatkowo, po dokonaniu zabiegu, znacznie maleje ryzyko zachorowań na cukrzycę, miażdżycę, raka i inne choroby.