Zastosowanie i funkcjonalność markiz

markiza

Markizy są stałym elementem wielu miejsc, zarówno w przestrzeni publicznej, jak i prywatnej. Są tak powszechne, że często nawet nie zwracamy uwagi na to, że właśnie ich używamy. Jeśli zastanawiasz się nad kupnem markiz do swojego ogrodu czy kawiarni, oto co warto o nich wiedzieć. W tym artykule napiszemy o zastosowaniu markiz i o tym, dlaczego są to funkcjonalne elementy poszczególnych miejsc.

Kilka słów o markizach

Markizy to popularna forma zadaszenia niewielkich obszarów, zarówno przy domach, jak i w blokach, ogrodach oraz tarasach, a także przed kawiarniami czy restauracjami oraz innym miejscami, w których można posiedzieć, odpocząć i zjeść. Są one wspaniałą alternatywą dla parasoli czy plastikowych altan, ponieważ w przeciwieństwie do tych pierwszych są stabilniejsze, a w porównaniu z drugimi, zazwyczaj wyglądają znacznie bardziej gustownie i zabierają mniej miejsca.
Zastosowanie markizy w tych miejscach to ochrona przed różnego rodzaju warunkami pogodowymi. Zamontowanie jej pomaga zatem osłonić dany obszar przed słońcem, a także ochronić przed deszczem i śniegiem oraz izolować wiatr. Tym samym markizy są osłonami świetnie funkcjonującymi przez cały rok, co jest podwójnie wygodne, bo nie trzeba ich wymieniać na nic innego, ani demontować.

Funkcjonalność markiz

markizaMarkizy jako typ zadaszenia są funkcjonalne nie tylko dzięki swojej uniwersalności pod względem całorocznego użytkowania, lecz również dzięki różnym jej odmianom. Każdy budynek ma swoje specyficzne cechy, położenie i rozmiar, co sprawia, że w poszczególnych miejscach będzie potrzebna inna markiza. Warto wiedzieć, że markizy zaczepiane są na stabilnych belkach, od której odchodzą ramiona utrzymujące dany materiał, który osłania wybrany obszar. Jednymi z najpopularniejszych materiałów używanych do produkcji markiz są poliestr oraz akryl.
Jeśli chcesz osłonić przed słońcem czy deszczem wejście do ogrodu od strony domu, z pewnością będzie Ci potrzebna większa i tym samym grubsza markiza. Z kolei osłona niewielkich okien sklepu będzie wymagała nieco mniejszej ilości materiału i tym samym może on być nieco cieńszy i lżejszy. Niezależnie od zapotrzebowania danego miejsca, każda markiza jest zaprojektowana tak, aby była odporna na promienie UV oraz aby była nieprzemakalna.

Markizy – praktyczne i gustowne

Spośród wszystkich form zadaszenia markizy są z pewnością jedną z najłatwiej obsługiwanych. W ramionach każdego modelu znajdują się sprężyny, dzięki którym możesz z łatwością rozłożyć lub złożyć materiał. Co więcej, dzięki możliwości zmiany kąta, możesz pochylać markizy bardziej, jeśli będzie Ci to potrzebne w danym momencie. Warto wiedzieć, że markizy można podzielić na klasy, a także typy, a każdy z nich charakteryzuje się trochę innym rozmiarem czy wytrzymałością oraz przeznaczeniem.
Część markiz może być wykorzystywana przez cały rok, a część nadaje się jedynie do określonych warunków pogodowych. Decydując się na zamontowanie tego typu zadaszenia, warto zapytać w sklepie o aktualną ofertę oraz przedstawić swoje wymagania. Dzięki temu znawcy tematu podpowiedzą Ci, który model markizy sprawdzi się najlepiej na danym balkonie, tarasie, czy w restauracji. Przy wyborze warto pamiętać także o estetycznej funkcji markiz – pozwalają one na dodanie określonemu miejscu charakteru czy uroku. Wystarczy wybrać odpowiednie kolory i wzory, które będą pasowały do całej stylizacji domu czy lokalu i okaże się, że całość wygląda naprawdę efektownie. Markizy będą w stanie dopasować się zarówno do minimalistycznych miejsc, jak i do przytulnych aranżacji.


Szeroki wybór markiz oferuje firma Pamir.