Najczęściej do ogrzewania w domach wykorzystuje się tradycyjne paliwa kopalne, mowa tutaj głównie o węglu, oleju, gazie i drewnie. Przy tradycyjnym ogrzewaniu kaloryferowym, podgrzana do odpowiedniej temperatury woda jest transportowana do kaloryfera poprzez lepiej lub gorzej zaizolowane rury.
Rodzaje ogrzewania
Kaloryfer ogrzewa powietrze w danym pomieszczeniu. Ten typ ogrzewania wprawia powietrze w ciągłą rotację. Ogrzane powietrze unosi się od kaloryfera do sufitu, jednak tam stopniowo się ochładza i opada aż do podłogi, następnie unosi się w kierunku kaloryfera, aby tam zostać ponownie ogrzane i uniesione ku górze. Mamy tu do czynienia z klasycznym ogrzewaniem konwekcyjnym.
W trakcie tego procesu transportowana jest spora ilość kurzu, a także pyłków przez pomieszczenie, co jest bardzo niekorzystne dla domowników, a szczególnie osób cierpiących na alergię.
Ogrzewanie konwekcyjne jest nieekonomiczne, ponieważ zużywana jest spora ilość energii do ogrzania wody, jej transportu, a następnie powietrza, które dopiero ogrzewa samych domowników. Z pomocą nadchodzą jednak panele podczerwieni, które są alternatywą dla tradycyjnych systemów grzewczych.
Technologia podczerwieni – działanie
Technologia podczerwieni na której oparte są panele grzewcze, wykorzystuje promieniowanie elektromagnetyczne z obszaru znajdującego się poniżej obszaru widzialnego światła, które jest jedną z części składowych promieni słonecznych.
Największą zaletą tej technologii jest fakt, że nie ogrzewa ona bezpośrednio powietrza, a wyłącznie budynek, sprzęty i ludzi, którzy się w nim znajdują. Powietrze ogrzewa się pośrednio od nagrzanego budynku. Nie ma strat związanych z ogrzewaniem nośnika energii, a efektywność przemiany prądu elektrycznego w energię cieplną wynosi 99%
Ogrzane emitowanym przez panele ciepłem ściany, przedmioty, a także osoby oddają następnie nagromadzone ciepło, dzięki czemu ma miejsce ciągła wymiana energii, która zapewnia jednakową temperaturę i najwyższy komfort termiczny nieosiągalny w przypadku ogrzewań konwekcyjnych.
Odczuwalna temperatura jest taka, jaką ustawiliśmy na termostacie, a powietrze jest o 2 stopnie chłodniejsze. Emitowana przez panele podczerwień osusza ściany, poprawiają ich izolację przez co zmniejsza się zapotrzebowanie na ciepło. System ten zapobiega powstawaniu grzyba i pleśni na ścianach. Z tego powodu panele na podczerwień wykorzystywane są również w budownictwie do suszenia budynków.
Komfort i zdrowie
Rozkład ciepła w pomieszczeniach ogrzewanych przez panele na podczerwień jest zdecydowanie korzystniejszy. Wszystkie osoby znajdujące się w pomieszczeniu są wówczas ogrzewane równomiernie, a odległość od źródła ciepła nie ma znaczenia. W takich warunkach nie spotykamy zjawiska zimnych stóp lub też gorącej głowy.
Ważne jest prawidłowe zamontowanie paneli oraz unikanie montażu sufitowego przy wysokości pomieszczeń poniżej 2,5 m.
Promieniowanie podczerwone nie podgrzewa bezpośrednio powietrza jednak wpływa na nie poprzez jonizację ujemną co wpływa pozytywnie na organizm człowieka. Warto zauważyć, że to właśnie ogrzewanie na podczerwień jest stosowane w inkubatorach dla noworodków.
Prostota montażu i obsługi
W starych, nieocieplonych budynkach najczęściej wybieranym systemem ogrzewania na podczerwień są panele z uwagi na swoją praktyczność. Mogą one być w pełni samodzielnie zainstalowane w dowolnym pomieszczeniu na ścianie lub też suficie. Dodatkowo promienniki podczerwieni świetnie odnajdą się na tarasie czy balkonie.
W razie potrzeby można łączyć ogrzewanie panelami z ogrzewaniem powierzchniowym za pomocą folii lub mat grzewczych. Jedyne o czym musimy wcześniej pamiętać to odpowiednio przygotowana instalacja elektryczna.
Panele na podczerwień mogą być wykonane w formie obrazu, lustra lub też zadrukowane odpowiednią fakturą. Ogrzewanie to jest w zasadzie bezobsługowe i nie trzeba go serwisować. System grzewczy sterowany jest przez termostaty programowalne, każde pomieszczenie osobno. Warto pamiętać, by montaż paneli na podczerwień powierzyć profesjonalnej firmie.
Ta technologia jest uważana za jedną z tańszych systemów ogrzewania ponieważ:
- koszt instalacji jest stosunkowo niski, zależny od zapotrzebowania energetycznego budynku i ilości oraz mocy zainstalowanych paneli oraz termostatów,
- miesięczny koszt całego ogrzewania jest do 30% niższy od ogrzewania gazowego,
- ogrzewanie to cechuje się wysoką wydajnością dzięki prawie 100% sprawności,
- poszczególne elementy instalacji cechują się bardzo długą żywotnością, szacowaną na 30–50 lat.