Zalety i wady wosku samochodowego.


Samodzielne woskowanie samochodu nie wymaga dużych nakładów pieniężnych, a jedynie trochę cierpliwości i wprawy. Nie warto zgłaszać się z tą sprawą do mechanika, a spróbować wywoskować pojazd na własną rękę.

Każdy samochód wygląda atrakcyjniej po woskowaniu specjalistycznym preparatem. Zwłaszcza jeśli jego powierzchnia przypomina taflę lustra i nie widać żadnego zarysowania. Aktualnie na rynku producenci oferują wiele rodzajów wosków, z czego każdy ma inne zastosowanie. Jakie są jednak wady i zalety wosku samochodowego?

Dlaczego wosk samochodowy jest niezbędny w pielęgnacji?

Jedną z największych zalet ręcznego woskowania samochodu jest zabezpieczenie karoserii przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Piasek z solą po zimie czy mocne nasłonecznienie latem, a nawet kwaśne deszcze mają zły wpływ na stan nadwozia auta. Wosk natomiast zabezpiecza przed szkodliwym promieniowaniem UV i odbarwianiem koloru, dzięki czemu można przedłużyć żywotność lakieru.

Zalety wosku samochodowego – dlaczego woskowanie jest przydatne?

Regularna pielęgnacja pojazdu woskiem samochodowym przedłuża trwałość koloru, ale jednocześnie pozwala na rzadsze mycie. Wosk tworzy na karoserii warstwę hydrofobową, która odpycha wilgoć, błoto oraz zanieczyszczenia zebrane podczas podróży. Zabrudzenia nie będą się osadzały podczas jazdy, a zatem samochód będzie wyglądał o wiele lepiej.

Regularne stosowanie wosku samochodowego pozwala na skuteczną ochronę lakieru do nawet sześciu miesięcy. Taka praktyka sprawdzi się przede wszystkim w okresie jesienno-zimowym, kiedy to pojazd jest narażony nie tylko na czynniki atmosferyczne, ale przede wszystkim na szkodliwą dla karoserii sól.

Woskowanie samochodu można traktować jako równie istotną czynność w pielęgnacji pojazdu, co zwyczajne, cykliczne mycie. Bez znaczenia ma przy tym wiek samochodu.

Tuszowanie niedoskonałości – czy wosk samochodowy da radę?

Wosk samochodowy jest również proponowany jako sposób na przywrócenie dawnej świetności pojazdu. Za jego pomocą można skutecznie zatuszować rysy spowodowane nieostrożną jazdą lub mikrouszkodzenia pochodzące od kamyczków czy większej prędkości. Wosk wypełnia uszkodzenia, dzięki czemu stan karoserii wygląda na nienaruszony. Oczywiście jest to tylko tymczasowe rozwiązanie, ale niezwykle przydatne jeśli pragniemy, aby samochód doskonale się prezentował.

wosk samochodowy

Wady wosku samochodowego – o czym należy pamiętać?

Wosk samochodowy mimo tego, że ma liczne korzyści, które z pewnością przypadną do gustu właścicielom. Niestety, nieumiejętne rozprowadzanie wosku, bądź wykonywanie tej czynności w pośpiechu, może przynieść odwrotne skutki – jeszcze bardziej uszkodzić nadwodzie pojazdu.

Woskowanie jest bardzo czasochłonnym i pracochłonnym zajęciem, dlatego w żadnym wypadku nie można jej rozpoczynać, nie posiadając większego zapasu czasu. Pośpiech może doprowadzić do nierównego rozprowadzenia preparatu, a nawet zbyt dużej jej ilości. Podobnie jak złe przygotowanie pojazdu do woskowania – pozostawione drobiny i zanieczyszczenia przed woskowaniem spowodują powstanie nowych rys i mikrouszkodzeń.

W zależności od wybranego wosku należy dostosować się do aktualnych warunków atmosferycznych. Woskowanie w pełnym słońcu bądź tuż przed zapowiadaną ulewą, nie przyniesie nic dobrego.

Wosk samochodowy – o czym trzeba wiedzieć przed woskowaniem?

Ładnie prezentujący się samochód bez wątpienia jest wizytówką jego właściciela. Warto zatem zadbać, aby bez względu na pogodę i warunki atmosferyczne, był zachowany w dobrej kondycji. Pomoże w tym wosk samochodowy, który nie tylko zabezpieczy samochód przed promieniowaniem UV czy kwaśnymi deszczami, ale pomoże zakryć uszkodzenia w lakierze. Regularnie woskowany samochód sprawi, że częste mycie samochodu nie będzie konieczne, a w perspektywie lat kolor lakieru nadwozia pozostanie w nienaruszonym staniem.