Zakładanie ogrodu – o jakich elementach należy pamiętać?

zakładanie ogrodu - domowy ogród

Stworzenie pięknego i funkcjonalnego ogrodu nie jest łatwym zadaniem. Aranżacja tej przestrzeni jest równie ważna, co wnętrza domu, dlatego warto skorzystać z wiedzy i umiejętności architekta krajobrazu.

Jeśli sami podejmiemy się tego trudnego zadania, to musimy zdać sobie sprawę z konieczności poświęcenia ogromu sił oraz czasu na wykonanie wszystkich prac, między innymi zakup roślin według wcześniej wykonanego planu, założenie trawnika, instalacji nawadniającej, a także położenie nawierzchni oraz oświetlenia. Dla osób nie dysponujących czasem lub wiedzą na ten temat, a marzących o niezwykłym ogrodzie, jedynym wyjściem pozostaje skorzystanie z usług firmy specjalizującej się w zakładaniu ogrodów.

Stworzenie projektu ogrodu

Realizację marzenia o pięknym ogrodzie rozpocząć należy od stworzenia projektu zagospodarowania działki, co ma służyć uniknięciu niepotrzebnych błędów i chaosu w działaniu. Pozwoli on także na oszacowanie kosztów wykonania przedsięwzięcia. Niezbędna do tego będzie wiedza na temat roślin i ich wymagań, aby stworzyć im optymalne warunki do wzrostu, czego efektem będzie piękny ogród, zachwycający swoim wyglądem. Zakładanie ogrodu to popularna usługa świadczona przez wiele firm ogrodniczych.

Jeśli zatrudnimy firmę, projektem zajmie się architekt krajobrazu, po wysłuchaniu wszystkich sugestii inwestora. Istotne będą dla niego także informacje na temat jakości gleby, kanalizacji deszczowej, czy przepuszczalności gleby. W projekcie oprócz nasadzeń roślin powinny się również znajdować elementy małej architektury. Natomiast jeśli klient posiada własny projekt, to firma może przejąć nadzór wykonawczy na jego realizacją i zadba, by został on wykonany w stu procentach.

Prace ziemne

Kolejnym etapem przy urządzaniu ogrodu są prace ziemne, polegające na przygotowaniu terenu i jego oczyszczeniu z pozostałości po budowie, a także usunięciu nie tylko nadziemnych części roślin i chwastów, ale także ich korzeni. Najskuteczniejszym narzędziem do wykonania tej czynności będzie szpadel lub glebogryzarka. Nie należy niszczyć wierzchniej warstwy ziemi nazywanej próchnicą, która sięga do głębokości dwudziestu centymetrów. Warto ją zdjąć i zabezpieczyć, a następnie po zniwelowaniu terenu z powrotem rozsypać. Należy również zabezpieczyć korzenie drzew przed uszkodzeniem.

Zakładanie trawników

Zakładanie trawników należy rozpocząć od przygotowania podłoża poprzez jego spulchnienie orz poprawienie jakości, co sprawi, że trawa będzie rosła równomiernie i w odpowiednim tempie.  Następną czynnością jest wysianie trawy lub jej ułożenie z gotowej rolki darni, czego efektem będzie piękny trawnik, cieszący nasze oczy niemal natychmiast.

Nasadzenia roślin zgodnie z projektem

Kolejną czynnością jest sadzenie roślin zgodnie z wcześniej przygotowanym projektem. Jeśli gleba jest w dobrym stanie, wystarczy ją przekopać. W innym przypadku należy ją zasilić torfem lub żyzną ziemią i wymieszać. Trzeba pamiętać o dobraniu właściwego podłoża do określonych roślin i sadzić w miejscach odpowiednio nasłonecznionych. Rośliny umieszczamy w odpowiedniej odległości od siebie, aby nie konkurowały o światło i wodę. W małych ogrodach unikamy wysokich drzew, koncentrując się raczej na sadzeniu krzewów.

Tworzenie nawierzchni w ogrodzie

Nawierzchnie w ogrodzie są niezwykle ważne. To przede wszystkim podjazdy, ścieżki, które układa się najczęściej z kostki brukowej, kruszywa, płyt lub innych materiałów. Grunt pod nawierzchnię należy odpowiednio ubić, aby uniknąć jego zapadania się.

Mała architektura i systemy nawadniające

Kolejnym krokiem powinno być montowanie małej architektury w postaci altan, pergoli oraz tworzenie oczek wodnych, które w wyjątkowy sposób upiększają ogród.

Stworzenie ogrodu to trudne przedsięwzięcie, dlatego warto skorzystać z usług specjalistycznej firmy, zajmującej się jego aranżacją.