Zagadki na suficie wymalowane w XVI-wiecznym zamku

Szlak Zamków i Pałaców

Nie od dziś wiemy, że stare budowle skrywają w sobie mnóstwo tajemnic. Tak jest również w przypadku pałacu Doudleby nad Orlicí. Dlaczego warto tam zawitać?

Odpowiedzi na to pytanie jest całkiem sporo, a poniżej poznamy kilka przykładowych. Czy one będą zachętą do wyruszenia na zamek Doudleby nad Orlicí? Sprawdźmy.

Pałac Doudleby – co ma nam, zwiedzającym, do zaoferowania?

Okazuje się, że naprawdę wiele. Na początek wypada przytoczyć kilka historycznych faktów na jego temat. A zatem, czy wiesz, że jest to jeden z nielicznych zamków, który na przestrzeni swojego istnienia należał tylko do jednego rodu? Został wybudowany z inicjatywy rodu Bubnów już w 1590 roku, pełnił funkcję pałacu łowieckiego, co oznacza, że rodzina przyjeżdżała tu tylko w sezonie letnim. Było tak aż do XIX wieku, a w 1948 roku pałac podległ upaństwowieniu. W późniejszych latach odzyskała go Eleanora Dujka, po której zarządzanie nad obiektem przejął jej syn, Petr, sprawujący pieczę nad obiektem do dzisiaj. Tyle, jeśli chodzi o rys historyczny. A co możemy zobaczyć?

Ogromną uwagę przykuwają wymalowane we wnętrzach dekoracje w stylu sgraffito, a także zagadkowe emblematy, których tajemnica wciąż czeka na wyjaśnienie. W zamku powita Cię woskowa figura jednego z dawnych właścicieli zamku, Ferdynanda Bubna z Litic, pałacowa kaplica, a nawet Sala Lustrzana, w której wspaniale spędzisz czas. 

Filmowy wizerunek pałacu

Co więcej, w sąsiedztwie pałacu znajduje się spichlerz, na którego terenie mieści się prywatne muzeum przyrodoznawcze. Jest to atrakcja nie tylko dla dorosłych, lecz także i dla dzieci, gdyż znajduje się tam tzw. „Podwórko Babci”, czyli miejsce, gdzie spotkać można sympatyczne zwierzęta domowe. Obok tego, niemałą ciekawostką jest wystawa o nazwie ”Rok na wsi”, którą wykonano z…liści kukurydzy. W pałacu mieści się również kawiarnia, w której możesz zrelaksować się przy wybornej kawie.

Co roku na zamku odbywają się wyjątkowo popularne targi rolnicze.

Filmowy wizerunek pałacu i międzynarodowa kooperacja

Pałac Doudleby doczekał się występu filmowego. W 2005 roku rozpoczęły się tam zdjęcia do filmu historycznego ”Bathory”, którego reżyserem był Juraj Jakubisko. Film wyemitowano w 2008 roku, w lipcu. Był to pierwszy anglojęzyczny film czeskiego reżysera, a jego stworzenie było możliwe między współpracy ekip filmowych z Czech, Słowacji, Wielkiej Brytanii i Węgier. Film jest opowieścią o Elżbiecie Batory, która w zamian za możliwość posiadania syna i zachowania wiecznego piękna, musi poświęcić całą swoją miłość i reputację. Na skutek bycia oskarżoną o czary, Elżbieta ląduje w więzieniu.

Film doczekał się licznych nagród, w tym za najlepszy koncept, kostiumy, i reżyserię artystyczną. Historia ta trafnie opisuje liczne twarze pięknej, inteligentnej, aczkolwiek niebezpiecznej kobiety, według podań odpowiedzialnej za śmierć 650 osób.  Dla zainteresowanych, w Internecie znajdziemy zarówno krótki, dwuminutowy zwiastun, jak i dłuższy, trwający prawie 10 minut, w trakcie którego możemy podziwiać nie tylko wybitny kunszt aktorski, jak i klimatycznie ukazane wnętrze pałacu. 

Pałac Doudleby

Pałace w Czechach Wschodnich – bogactwo wiedzy i ciekawostek

Pałac Doudleby jest częścią szlaku określanego jako Czeska Loara, będącym odpowiednikiem szlaku pięknych zamków we Francji. Zamki te już od 2017 roku cieszą się zaszczytnym mianem Najlepszej Europejskiej Destynacji Turystycznej. Warto się na ów szlak wybrać, zwłaszcza że malownicza Dolina Orlicy mieści się już zaledwie w odległości 50 km od granicy z Polską.

Znaczącą ciekawostką jest też to, że pomimo burzliwych dziejów minionych wieków, większość budowli na szlaku obecnie znów znajduje się w rękach prawowitych właścicieli. 

Ciekawią Cię położone w Czechach zamki? To świetnie, dlatego że zachowało się ich naprawdę wiele, z czego każdy ma nam coś niezwykłego do zaoferowania. Więc jeśli masz ochotę na klimatyczną podróż w czasie, koniecznie zaplanuj wycieczkę do Czech Wschodnich. jednak zanim się na nią ostatecznie wybierzesz, zajrzyj na oficjalną stronę projektu Europejskiego Szlaku Zamków i Pałaców, na której przeczytasz mnóstwo ciekawostek na temat zamków i pałaców położonych na terenie Polski i Czech.