Zaburzenia osobowości to bardzo szerokie pojęcie, które odnosi się do wielu problemów natury psychologicznej. Składają się na nie różnego rodzaju zaburzenia, dotyczące różnych dziedzin życia danej osoby. Dokładne zdiagnozowanie konkretnego zaburzenia jest bardzo trudne, ze względu na bardzo rozbudowane kryteria i często bardzo podobne do siebie objawy. Ich wspólnym mianownikiem jest także sposób leczenia, czyli psychoterapia.
Zaburzenia osobowości – co to takiego?
Zaburzenia osobowości mogą prowadzić do powstawania różnych patologii w zachowaniu osoby, która cierpi na jedno ze schorzeń z tej rodziny. Różnią się one nie tylko objawami, ale również etapami ich natężenia. W niektórych przypadkach symptomy są regularne i stałe, w innych przechodzą przez różne fazy, które najczęściej zależą od wielu różnych czynników zewnętrznych i bodźców pobudzający bądź osłabiających.
W zależności od tego, na jakie zaburzenia osobowości cierpi pacjent, zmienia się jego podejście do osób bliskich oraz nieznajomych, a także do rzeczy martwych i całego otaczającego go świata. Tego typu schorzenia często bardzo utrudniają prawidłowe funkcjonowanie w społeczeństwie. Zaburzenia osobowości wpływają na umiejętność pracy w grupie, podejście do realizowanych zadań, samodzielność, umiejętność nawiązywania nowych znajomości oraz zdolność do utrzymywania kontaktu z innymi.
Ten problem psychologiczny jest bardzo szeroki. Należy do najbardziej rozpowszechnionych zaburzeń psychicznych w całym społeczeństwie. Z tego względu psycholodzy oraz psychoterapeuci i psychiatrzy opracowują nowoczesne metody leczenia i terapii dla osób cierpiących na zaburzenia osobowości.
Skuteczna psychoterapia to podstawa
Nie od dziś wiadomo, że podstawą leczenia wszelkich zaburzeń psychologicznych jest terapia. Często psychiatrzy i psychoterapeuci pomocniczo stosują specjalistyczne leki, jednak nigdy nie dadzą one oczekiwanych skutków, jeśli nie będą połączone z systematyczną pracą z terapeutą.
Psychoterapia jest również podstawą leczenia zaburzeń osobowości. Same leki pomogą zmniejszyć poszczególne objawy, jednak nie sprawią, że problem zupełnie zniknie. Do tego niezbędna jest terapia, która pozwoli odkryć źródło problemu i udzieli odpowiedzi na wiele pytań.
Bardzo ważną rolę w skutecznej psychoterapii odgrywa regularność. Systematyczne uczęszczanie na spotkania z terapeutą pozwalają na dopasowanie tempa pracy oraz stopniową naukę radzenia sobie ze swoimi problemami oraz budowanie trwałej relacji i zaufania między pacjentem a psychologiem.
Kolejną ważną kwestią jest odpowiednie dopasowanie terapii do potrzeb osoby cierpiącej na zaburzenia osobowości. Ważna jest nie tylko metoda, ale również znalezienie odpowiedniego specjalisty.
Obecnie istnieje wiele różnych metod leczenia zaburzeń osobowości. Dostępne są specjalistyczne leki o różnym składzie i sile działania, a także szeroki wybór terapii, które należy odpowiednio dobrać do rodzaju zaburzenia oraz potrzeb pacjenta. Jedną z nich jest psychoterapia psychodynamiczna, która charakteryzuje się bardzo dużą skutecznością.
Psychoterapia psychodynamiczna – na czym polega?
Podstawą skuteczności psychoterapii psychodynamicznej jest silna więź między pacjentem, a terapeutą. Musi być ona dobrowolna i akceptowana przez obydwie strony. Bardzo ważna jest szczerość oraz zaufanie, które pozwala na otwarcie się pacjenta przed lekarzem. Aby zwiększyć zaangażowanie obydwu stron, terapia tego typu odbywa się zawsze w sposób indywidualny a terapeuta i pacjent siedzą najczęściej naprzeciwko siebie, w stosunkowo niewielkiej, jednak nienaruszającej komfortu psychicznego, odległości.
Psychodynamiczna terapia umożliwia pacjentowi uzewnętrznienie się przed psychologiem lub psychoterapeutą w trakcie sesji i przedstawianie mu swoich myśli, marzeń, fantazji i pragnień. Terapeuta ma za zadanie stopniowe, dopasowane do aktywności, potrzeb oraz aktualnych możliwości pacjenta, zachęcanie go do dzielenia się z nim rzeczami wstydliwymi, które pozornie mogą wydawać się nieakceptowalne. W tej technice psychoterapeuta nie jest doradcą, lecz razem z pacjentem analizuje jego wypowiedzi i wspólnie szukają nowego ich znaczenia oraz sposobu ich rozumienia.
Zadbaj o swój komfort i zdrowie psychiczne
Zaburzenia osobowości, choć są bardzo powszechne, to nadal przez wiele osób uważane są za wstydliwe. Z tego powodu osoby cierpiące na te schorzenia często rezygnują ze specjalistycznej pomocy w postaci dopasowanej terapii. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie. Regularne sesje z psychoterapeutą zagwarantują Ci spokój ducha oraz komfort i zdrowie psychiczne.
Poszukujesz profesjonalnego psychoterapeuty? Sprawdź Katarzynę Kazimierczak z Legnicy!