Zabawki sensoryczne – co je odróżnia od zwykłych zabawek?

zabawki sensoryczne

Zabawki sensoryczne stały się w ostatnich latach podstawą wyposażenia przedszkoli, żłobków, gabinetów terapeutycznych oraz wielu domów, w których pojawiają się małe dzieci. Rola, jaką odgrywają w kształtowaniu umiejętności odbierania, rozumienia i organizowania bodźców docierających do dziecka z otoczenia jest właściwie nie do przecenienia i trudno porównać ją z czymkolwiek dostępnym dziś na rynku.

Choć zabawki te nie należą do najtańszych i najłatwiej dostępnych, ich obecność szczególnie w przypadku maluchów z zaburzeniami integracji sensorycznej może mieć ogromny wpływ na ich dalszy rozwój i osiągnięcie prawidłowej sprawności. Co odróżnia zabawki sensoryczne od tradycyjnych, czym właściwie są i gdzie można je kupić?

Czym są zabawki sensoryczne?

zabawka sensoryczna

Zabawki sensoryczne wspierają integrację sensoryczną dziecka, a więc odpowiadają za wspomniane już kształtowanie świadomości bodźców docierających z otoczenia. Prawidłowa integracja sensoryczna od wczesnych miesięcy życia zapewnia dziecku nie tylko prawidłowy rozwój intelektualny, lecz również swoiste bezpieczeństwo – maluch wypracowuje w ten sposób prawidłowe tempo reakcji na bodźce, zyskuje większą kontrolę nad nimi i może z pełniejszym zaangażowaniem reagować na zagrożenia wyrażane za pomocą dźwięków czy obrazów.

Zabawki sensoryczne nie są zwykle najatrakcyjniejszymi pośród półek uginających się od kolorowych maskotek, interaktywnych gier czy elektronicznych gadżetów. Często są to różnego rodzaju konstrukcje patchworkowe o różnorodnych kształtach i fakturach, które zamiast stałych melodyjek grzechoczą, szeleszczą i pobrzękują.

Warto pamiętać, że maluchy mają ograniczone widzenie barw czy słyszenie dźwięków i  niektóre nowoczesne zabawki są dla nich zwyczajnie za głośne. Nowe bodźce powinny być wprowadzane do ich życia stopniowo i umożliwiać dziecku dokładne ich poznanie. I to właśnie ta idea przyświeca producentom zabawek sensorycznych oraz ich sprzedawcom, takim jak sklep Liger.

Co odróżnia zabawki sensoryczne od tradycyjnych?

zabawka sensoryczna 2

Pierwszą i najważniejszą różnicą pomiędzy tradycyjnymi zabawkami dostępnymi dziś w szerokiej ofercie sklepów z zabawkami i supermarketów, a zabawkami sensorycznymi jest wspomniana już konstrukcja i idea im przyświecająca. Nowoczesne zabawki mają być przede wszystkim głośne, kolorowe i maksymalnie interaktywne.

Choć takiego typu atrakcyjne bodźce zdecydowanie przykuwają uwagę dziecka i sprzyjają zabawie, ich wpływ na samo odbieranie bodźców jest znacznie niższy niż w przypadku zabawek sensorycznych, szczególnie wtedy, gdy pod uwagę weźmiemy malutkie dzieci. Te potrzebują przede wszystkim stopniowego, umiejętnego wprowadzania bodźców i automatycznego kształtowania odpowiednich reakcji na nie. Z tego też powodu zabawki sensoryczne dzielą się na kilka głównych kategorii pod względem bodźców, które promują.

Zabawki oddziałujące na zmysł dotyku to wszystkie te, w których dominują różnorodne faktury, pojawiają się wypukłości i wklęśnięcia, czy zabawki pozwalające na dowolne zgniatanie i rozciąganie. Maluchy ćwiczą w ten sposób reakcje na różne bodźce dotykowe i jednocześnie ćwiczą zręczność palców. Kolejną kategorią będą zabawki działające na zmysł wzroku posiadają często elementy świetlne oraz powierzchnie odbijające światło, błyszczące, oraz zabawki dla słuchu, emitujące delikatne, różnorodne dźwięki.

Ostatnią grupę zabawek i akcesoriów do integracji sensorycznej stanowią akcesoria wspomagające zmysł równowagi, który w przypadku rozwoju motorycznego dzieci jest przecież jednym z najistotniejszych. Zabawki te są z reguły przystosowane dla starszych dzieci, a wśród nich znajdziemy między innymi podwieszane huśtawki terapeutyczne, tunele sensoryczne, deski do ćwiczeń równoważnych, czy obciążniki na ręce i nogi.

Gdzie szukać zabawek sensorycznych

Zakupy zabawek sensorycznych nie należą do najłatwiejszych i w wielu wypadkach rodzice decydują się na samodzielne ich zmontowanie zamiast przeszukiwania kilkunastu sklepów. Z pedagogicznego punktu widzenia najlepszym źródłem tego typu materiałów są specjalistyczne sklepy z zabawkami przeznaczonymi zarówno do użytku domowego, jak i szkół czy placówek terapeutycznych.

Zabawki sensoryczne dostępne w sklepie liger.net.pl to przede wszystkim przedmioty trwałe, dobre jakościowo, sprawdzone i zaaprobowane przez specjalistów w dziedzinie rozwoju dziecięcego. Posiadanie odpowiednich atestów w przypadku tego typu zabawek jest jeszcze ważniejsze, niż kiedykolwiek – w końcu mają z nimi do czynienia przede wszystkim maluchy, a jedną z integralnych części zabawek sensorycznych jest możliwość ich gryzienia, wąchania, dotykania i doświadczania wszystkimi możliwymi zmysłami.