Wyposażenie gabinetu dentystycznego

leczenie kanałowe nowa huta

Zadbane i w pełni wyposażone, nowoczesne gabinety dentystyczne niczym nie przypominają tych sprzed kilkunastu lat. Dentyści nie pracują już dziś na starym i zawodnym sprzęcie, a raczej polegają na nowinkach technologicznych i udoskonaleniach, które czynią ich pracę znacznie łatwiejszą, bezpieczniejszą i przede wszystkim przyjemniejszą dla samego pacjenta. Każdy gabinet musi oczywiście posiadać szereg podstawowych narzędzi i sprzętów, jednak wiele z nich jest także opcjonalna w zależności od kierunku, jaki obierze dany gabinet i ilości stanowisk dentystycznych, jakie się tam znajdą.

Generalnie przyjąć można, że najlepiej wyposażonymi gabinetami są gabinety prywatne oferujące kompleksowe usługi zarówno w dziedzinie stomatologii zachowawczej, higieny i profilaktyki, jak i ortodoncji, endodoncji, chirurgii stomatologicznej czy wreszcie stomatologii estetycznej. Co jednak powinno znaleźć się na wyposażeniu każdego dobrego gabinetu stomatologicznego?

Wyposażenie podstawowe

Stomatologia to jedna z tych dziedzin medycyny, która na nowoczesnym sprzęcie i narzędziach polega bardzo mocno. Dzięki postępowi technologicznemu ostatnie kilkanaście lat było dla gabinetów dentystycznych prawdziwym przełomem, a ich wyposażenie w porównaniu do tego z początku XXI wieku wygląda dziś wręcz futurystycznie. Choć podstawowe idee pozostają niezmienne, nowoczesność gabinetów widać już od progu.

W oczy z pewnością rzucają się zajmujące znaczną część gabinetu fotele dentystyczne. Niegdyś proste i dość niewygodne, dziś operowane są w pełni elektronicznie, oferując nie tylko higienę i wygodę dla pacjenta, ale też znacznie wygodniejszą pracę dla samego dentysty. Możliwość regulacji poziomów za pomocą pilota, możliwość ustawienia pacjenta w odpowiedniej i wciąż wygodnej pozycji, nowoczesna i mobilna lampa halogenowa, komplementarna spluwaczka z dostępem do wody i oczywiście konsoleta wyposażona we wszystkie konieczne urządzenia i narzędzia konieczne do pracy dentysty to tylko niektóre z zalet nowoczesnych foteli, czyli tak zwanych unitów stomatologicznych.

Poza obowiązkowym fotelem i podręczną szafką z narzędziami i przyborami do leczenia zębów, każdy gabinet dentystyczny musi być wyposażony w autoklaw, czyli urządzenie do sterylizacji narzędzi wielokrotnego użytku. Choć wiele ze stosowanych przez dentystów narzędzi może być wymieniana po każdym użyciu, znaczna część metalowych przyrządów powinna być regularnie odkażana.

Sprzęty dodatkowe

Tomograf komputerowy 3D to jedno z niezbędnych urządzeń wyposażenia gabinetów stawiających na kompleksową obsługę pacjentów. Zamiast odsyłać ich do punktów wykonywania zdjęć rentgenowskich, dentyści mogą na miejscu uzyskać pełen panoramiczny obraz uzębienia pacjenta i wykorzystać go zarówno podczas leczenia trudnych przypadków (np. leczenia kanałowego), jak i podczas leczenia ortodontycznego czy w implantologii.

Endometr to z kolei podstawowe wyposażenie dentysty-endodonty, który zajmuje się kanałowym leczeniem zębów. Dzięki endometrowi dentysta może dokładnie ocenić długość kanału korzeniowego zęba, co oczywiście nie tylko usprawnia całą procedurę leczenia, ale też czyni je znacznie skuteczniejszym i mniej narażonym na powikłania czy niedokładne wypełnienie kanałów.

Po czym rozpoznać dobry gabinet dentystyczny?

Choć nowoczesne urządzenia i najwyższa medyczna technologia są ogromnym atutem każdego porządnego gabinetu dentystycznego, kluczowe znaczenie dla jego faktycznej wartości ma oczywiście wiedza, doświadczenie i etyka pracy dentysty. Nawet najlepsze urządzenia nie zastąpią precyzji działania, przywiązywania uwagi do najmniejszych detali i odpowiedniego podejścia do pacjenta, które w wielu wypadkach jest kluczem do sukcesu leczenia.

Wybierając właściwy dla siebie gabinet dentystyczny warto kierować się oczywiście opiniami znajomych i zaufanych osób, ale też konkretnymi informacjami dotyczącymi kompetencji i doświadczenia dentystów. Należy pamiętać, że jak każda inna specjalność medyczna, i oni posiadają swoje specjalizacje w konkretnych dziedzinach stomatologii. Jeśli gabinet obiecuje kompleksową obsługę, w jego załodze powinni znaleźć się zarówno specjaliści od stomatologii zachowawczej, jak i chirurdzy, ortodonci czy protetycy. Tylko oni będą w stanie wykorzystać najlepsze sprzęty do maksimum i zapewnić ci zdrowy uśmiech, którego oczekujesz.

Dobry gabinet stomatologiczny

Gabinet stomatologiczny Dentex Lubsko

ul. Krakowskie Przedmieście 43C

68-300 Lubsko

Adres www: https://centrumdentex.pl/gabinet/dentysta-lubsko/