Wypełnienia silikonowe do kurtek – co to takiego?

kulki silikonowe

Wypełnienie silikonowe wbrew pozorom jest bardzo popularnym materiałem, który jest obecny w naszym codziennym życiu. Znajduje się w ubraniach na zimę oraz w poduszkach i kołdrach, pod którymi śpimy.

Można znaleźć je również w śpiworach oraz specjalnych, grubych kapach, kocach oraz innych produktach, których głównym zadaniem jest zapewnienie użytkownikowi odpowiedniego komfortu termicznego.

Czym dokładnie jest wypełnienie silikonowe i jakie są jego cechy charakterystyczne? Dowiedz się więcej na temat tego materiału, poznaj jego zalety oraz dowiedz się, gdzie można go stosować i jak używać go samodzielnie. 

Czym jest wypełnienie silikonowe?

Wypełnienie silikonowe nazywane jest potocznie sztucznym puchem. Jest to rodzaj materiału, który stosuje się do wypełnienia produktów, których głównym zadaniem jest utrzymywanie ciepła. Jest to produkt, który ma bardzo charakterystyczną budowę. Włókna silikonowe to wykonane z poliestru cieniutkie nitki. Taki produkt ma kolor biały i przy stosowaniu go do wypełniania ubrań, pościel i innych produktów powinno być fabrycznie nowe, aby uniknąć gromadzenia się bakterii i zarazków.

włóknina silikonowa

Każde pojedyncze włókno poliestrowe posiada na całej swojej długości wydrążony niewielki kanalik, który zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza. Dzięki temu produkty z takim wypełnieniem pozwalają na oddychanie organizmu przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedniej temperatury ciała. Każda nitka z włókna poliestrowego jest dodatkowo spiralnie skręcona, dzięki czemu łatwo można ją zastosować do stworzenia materiału wypełnieniowego do rozmaitych produktów.

Ponadto taka faktura produktu zapewnia puszystość oraz sprężystość, która zapewnia brak podatności na trwałe odkształcenia. Innowacyjne sposoby produkcji tego materiału zapewniają naprawdę długotrwałe utrzymanie się wyjątkowych właściwości włókna poliestrowego, dzięki czemu jest ono naprawdę wartym uwagi materiałem, który sprawdza się idealnie szczególnie zimą. 

Włókna poliestrowe mogą być formowane w dwa różne rodzaje wypełnienia. Pierwszym z nich są kulki silikonowe, które cieszą się ogromną popularnością. Są to niewielkie kłębki wykonane ze spiralnego włókna, skręcone w kuleczki o średnicy około 5 milimetrów. Kulki silikonowe do wypełniania przedmiotów są często wykorzystywane jako wypełnienie tapicerskie, do kurtek oraz innych elementów odzieży puchowej, takich jak np. spodnie narciarskie, rękawiczki, a nawet czapki.

włóknina silikonowa

Kulki silikonowe spotykane są również w kołdrach oraz poduszkach. Drugim rodzajem wypełnienia silikonowego jest puch sztuczny. Wykonuje się go z włókna poliestrowego czesanego. Różni się on od kulek silikonowych strukturą. Puch jest bardziej puszysty oraz nie posiada widocznych skręceń.

Do czego można je stosować i dlaczego cieszy się popularnością?

Wypełnienie silikonowe wykonane z włókna poliestrowego jest bardzo wytrzymałym produktem, odpornym na czynniki zewnętrzne. Ten materiał nie chłonie wody, jest odporny na odkształcenia oraz wykazuje niewielką podatność na zużywanie. Ponadto niestraszne mu zagniecenia, przetarcia oraz inne uszkodzenia mechaniczne, które mogłyby zniszczyć jego strukturę. Produkt może być prany w temperaturze do max. 60 stopni Celsjusza bez żadnego ryzyka.

Jest to wypełnienie bardzo miękkie i przyjemne w dotyku, a także lekkie. Sprawia to, że produkty wypełnione silikonowymi kulkami lub sztucznym puchem są bardzo przyjazne w użytkowaniu. 

kulki silikonowe

Jak podają specjaliści ze sklepu z materiałami doszycia Textileshop.pl, tego typu materiały wykorzystuje się przede wszystkim do wypełniania poduszek ozdobnych i pościelowych, a także kołder, koców, śpiworów i odzieży zimowej, takiej jak kurtki oraz rękawiczki, spodnie narciarskie i inne puchowe elementy.

Jest to materiał, który cieszy się ogromną popularnością, ponieważ jeśli pochodzi ze sprawdzonego źródła i został wyprodukowany zgodnie z przyjętymi standardami, to zapewnia jednocześnie odpowiedni komfort termiczny, a także optymalną cyrkulację powietrza. Sprawia to, że jest to wypełnienie uniwersalne oraz bardzo trwałe i idealnie spełniające swoją najważniejszą funkcję.