Wybór maty do jogi – dla początkujących i zaawansowanych


Mata do jogi to obowiązkowe wyposażenie każdego jogina, który chce traktować tę filozofię poważnie. Oczywiście wiele szkół jogi oferuje maty na wyposażeniu sali, z których wszyscy uczestnicy mogą dowolnie korzystać, jednakże każdy, kto podchodzi z rozwagą do tej dziedziny filozofii oraz aktywności fizycznej wie, że matę powinno się mieć swoją. Musi być ona dopasowana do indywidualnych preferencji, wzrostu oraz przede wszystkim do poziomu zaawansowania. Na co zwracać uwagę podczas wybierania maty do jogi? Zapoznaj się z poniższym artykułem, aby wiedzieć, jakie aspekty odgrywają najważniejszą rolę i na co należy przede wszystkim zwracać uwagę, aby odpowiednio wybrać matę dopasowaną do swoich potrzeb.

Idealna mata dla początkujących – czyli jaka?

Początek przygody z jogą to dużo wyzwań i także sporo wydatków. Do zajmowania się tą filozofią warto zainwestować w odpowiednią odzież, która nie będzie rozpraszała poprzez zsuwanie się i podwijanie podczas zajęć oraz też nie będzie zanadto uciskała żadnej partii ciała. Z maty można początkowo korzystać tej, która jest dostępna na sali, jednak specjaliści odradzają tę praktykę, ponieważ nie pozwala ona na dogłębne poznanie tej filozofii. Ponadto źle dobrana mata może zniechęcić uczestnika do dalszego brania aktywnego udziału w zajęciach ze względu na to, że nie zapewni mu ona odpowiedniego komfortu. Dodatkowym minusem korzystania z udostępnionej do ogólnego użytku maty jest brak zachowania higieny. Podczas zajęć ciało może się spocić, a nigdy nie wiadomo, kto dokładnie korzystał z danej maty wcześniej. Z tego powodu mata może mieć nieatrakcyjny zapach i powodować będzie uczucie dyskomfortu, a przecież w jodze chodzi o to, aby jak najbardziej się odprężyć i rozluźnić.

Dlatego zakupu maty nie należy odkładać na później, warto w nią zainwestować jeszcze przed pierwszymi zajęciami, aby z rulonem pod pachą i w odpowiednim stroju pojawić się na sali. W przypadku osób początkujących jedną z najważniejszych kwestii podczas zakupu maty do jogi będzie jej cena. Ci, którzy dopiero zaczynają tę przygodę, mogą nie być pewni, czy na pewno złapią bakcyla i nie będą chcieli wydawać zbyt dużej sumy już na starcie. Kolejną bardzo ważną kwestią jest wybór maty zapewniającej stabilność, czyli takiej, która będzie cechowała się wysoką antypoślizgowością. Doskonałym wyborem maty dla początkujących będzie zatem mata z tworzywa PCV, TPE lub mata kauczukowa. Ich ceny wahają się w zależności od rozmiaru, który należy dobrać do swojego wzrostu oraz grubości, która w przypadku początkujących powinna wynosić około 4 mm. Dobrą matę dla początkujących można kupić już za około 100-200 zł.

O krok dalej, czyli mata dla zaawansowanych

W miarę rozwoju zainteresowania jogą oraz poczucia, że jest to aktywność, która sprawia Ci radość i satysfakcję, możesz zdecydować się na zakup nowej, nieco lepszej i nieco droższej maty. Wraz z rozwojem Twoich możliwości zmienią się Twoje wymagania względem tego sprzętu. Dla zapewnienia sobie komfortu warto dopasowywać matę do rosnących potrzeb i zainwestować po pewnym czasie w coś dla bardziej zaawansowanych. W tym przypadku inwestycja będzie bardziej pewna i na pewno długoterminowa, dlatego można zdecydować się na nieco droższy zakup produktu z wyższej półki, które będzie miał odpowiednie parametry i właściwości, a przy okazji będzie niezwykle trwały i bardzo odporny na rozmaite uszkodzenia mechaniczne w trakcie ćwiczeń oraz na zużywanie.

Mata dla zaawansowanych powinny charakteryzować się przede wszystkim doskonałą amortyzacją, dzięki której wykonywanie skomplikowanych ćwiczeń nie będzie obciążało stawów i kości. Antypoślizgowość będzie odgrywała tutaj znacznie mniejszą rolę, ponieważ doświadczeni jogini potrafią odpowiednio balansować swoim ciałem i wykonywać kolejne pozycje w taki sposób, aby nie musieć jednocześnie walczyć z matą, która się przesuwa. Doskonałym rozwiązaniem dla osób zaawansowanym będą maty kauczukowe oraz PCV o grubości 4,5-5 mm.