Wybierz osłony okienne do swojego domu

żaluzje

Wybierając osłony okienne do swojego domu czy mieszkania pragniemy nie tylko, aby wszystkie elementy ładnie wyglądały, ale również dbamy o ich funkcjonalność. Warto zatem wybrać taki produkt, który będzie spełniał wszystkie wymagania.Współcześnie okna można osłonić na kilka sposobów. Do najczęściej wybieranych osłon należą rolety wewnętrzne i zewnętrzne, żaluzje i plisy, a nawet moskitiery. Każda z nich różni się od siebie zastosowaniem oraz wyglądem, ale wszystkie mają jedno zadanie – chronić dom przed promieniami słonecznymi, zimnem oraz ciekawskimi spojrzeniami przechodniów. Na jakie osłony okienne się zdecydować?

Rolety zewnętrzne – propozycja dla ceniących sobie prywatność

Rolety zewnętrzne od wielu lat można zobaczyć nie tylko w domkach jednorodzinnych, ale również w mieszkaniach w bloku. Nic w tym dziwnego – rolety zewnętrzne nie chronią tylko przed włamaniem, ale również przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów. Innym zastosowaniem rolet zewnętrznych jest skuteczna ochrona zimą przed uciekającym na zewnątrz ciepłem. Ten typ rolet chroni również dom przed przegrzaniem latem, a dzięki nowoczesnej technologii rolety zewnętrzne przepuszczają światło słoneczne nawet wtedy, kiedy są opuszczone.
Problematyczny może okazać się montaż i  wymagana będzie obecność specjalisty. Istotna jest także cena – dosyć wysoka w porównaniu do innych osłon okiennych. Jednak zalety rolet zewnętrznych przysłaniają wszystkie niedogodności.

Rolety wewnętrzne – klasyka w każdym wnętrzu

Rolety wewnętrzne znajdują się w bardzo wielu domach. Modele wolnowiszące świetnie sprawdzają się wieczorową porą, ograniczając światło wpadające do mieszkania z ulicy. Rolety wewnętrze typu dzień/noc dodatkowo chronią wnętrza przed szybkim nagrzaniem latem, a rolety rzymskie dodają pomieszczeniu klasy i uroku.
Coraz bardziej popularne są rolety wewnętrzne dachowe, które dzięki specjalnym prowadnicom można zamontować na oknach dachowych. To świetny sposób na zaciemnienie poddasza latem.

roleta
Żaluzje – styl retro czy współczesna estetyka?

Wbrew pozorom żaluzje nie są jedynie reliktem przeszłości. Współcześnie wracają do łask, zachwycając mieszkańców ciekawym wykończeniem i funkcjonalnością. Żaluzje dzielimy na dwa rodzaje – drewniane oraz aluminiowe. Każda z nich różni się od siebie pod względem estetycznym, ale szeroki wybór materiałów i kolorów sprawia, że każdy znajdzie model dla siebie. Zarówno żaluzje drewniane jak i aluminiowe świetnie chronią pomieszczenie przed promieniowaniem słonecznym i nie pozwalają mu nagrzewać się latem.
Co ciekawe – nowoczesnymi żaluzjami można sterować, regulując natężenie światła oraz odpowiedni kąt nachylenia. Istnieje możliwość regulowania wszystkich osłon jednocześnie.

Plisy – nowoczesne rozwiązanie do każdego wnętrza

Rolety plisowane nie posiadają kaset, które mogłyby ograniczyć powierzchnie szyby, a jednocześnie można je swobodnie przesuwać po oknie. To nowoczesne zastosowanie pozwala na zatrzymanie plis w miejscu, w którym aktualnie potrzebujemy odciąć dopływ światła. Można zatem zasłonić jedynie fragment okna.
Nowoczesne plisy występują w dwóch rodzajach materiałów – zaciemniającym i dekoracyjnym. Wybór zależy od indywidualnych preferencji. Wysokiej jakości plisy produkuje m.in. firma Pamir.

Moskitiera – idealne rozwiązanie letnią porą

moskitieraInna ochronę zapewnia moskitiera, która najlepiej sprawdzi się późną wiosną i latem. Ta delikatna tkanina, montowana na kilka sposobów, świetnie chroni przed uporczywymi owadami. Jej instalacja dopuszcza regularną cyrkulację powietrza oraz napływ światła słonecznego, a jednocześnie pozwala na montaż innych osłon, które zapewniają ochronę przed słońcem i ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów.

Wybór odpowiedniej osłony okiennej wcale nie jest prosty, ale zależy głównie od indywidualnych preferencji klienta. Warto wybrać rolety zewnętrzne i wewnętrzne, jeśli zależy nam na maksymalnej ochronie przed słońcem czy wzrokiem przechodniów, a rolety rzymskie, żaluzje czy plisy, kiedy przede wszystkim cenimy sobie estetykę.