Wszystko co musisz wiedzieć o czarterze samolotów


Wygodna podróż w dowolne miejsce na świecie, szybkie zakupy w Stanach lub błyskawiczny przewóz ładunków wielkogabarytowych. Rynek czarteru samolotów stwarza ogromne możliwości zarówno klientom indywidualnym, jak też podmiotom gospodarczym. Na czym to właściwie polega? Przedstawiamy podstawowe informacje o czarterze samolotów.

Czym jest czarter samolotu?

Przeloty związane z migracją zarobkową, odwiedziny krewnych i znajomych, wyjazdy służbowe, weekendowe podróże lub konieczność transportu ładunków o dużej wartości. Systematycznie rośnie w naszym kraju zapotrzebowanie na połączenia obsługiwane przez przewoźników czarterowych. Co to oznacza w praktyce? Czarter samolotu wykonywany jest na podstawie jednorazowej lub wielokrotnej umowy. Zobowiązuje ona do zorganizowania oraz wykonania lotu na rzecz konkretnego klienta. Innymi słowy, proces ten nie polega na nabyciu pojedynczych miejsc w samolocie, lecz zarezerwowaniu całego lotu na własne potrzeby.

Służy to niemal całkowicie zagranicznym lotom turystycznym. Z rozwiązania tego bardzo chętnie korzystają też inne podmioty, na przykład pracodawcy, którzy samodzielnie zajmują się przewozem wszystkich członków zespołu do miejsca nowego projektu. Zupełnie inne zastosowania będą mieć oczywiście transporty specjalistyczne, wśród których wymienia się również ruch lotniczy bazujący na czarterze samolotów transportowych.

Czarter samolotu – kiedy się przydaje? Jakie ma zalety?

Rynek czarteru samolotów jest bardzo zróżnicowany i stwarza wiele możliwości zarówno podmiotom gospodarczym, jak też klientom indywidualnym. Zazwyczaj do osób zainteresowanych turystyką lub przelotem w celach biznesowych najbardziej przemawia możliwość elastycznej współpracy. Klasyczne loty rejsowe mają swoje ograniczenia. Podporządkowane są one konkretnemu harmonogramowi, które ustala operator. Bilety może nabyć każdy. Pasażerowie muszą przestrzegać planu przylotów i odlotów. Zupełnie inaczej jest w przypadku czarteru samolotu. Zastosowanie znajduje on zawsze wtedy, kiedy zależy nam na całkowitej swobodzie i wygodnej, bezpiecznej podróży bez ryzyka opóźnień lub innych nieprzewidzianych komplikacji.

czarter samolotów

Usługa ta często skierowana jest również do osób fizycznych zainteresowanych eksportem lub importem funkcjonującym sprawnie w obrębie wszystkich krajów świata. Mamy wówczas do czynienia z czarterem samolotu transportowego. Na tej podstawie możliwy jest ekspresowy, bezproblemowy i całkowicie bezpieczny przewóz materiałów, które mają strategiczne znaczenie dla odbiorcy. Czasami są to towary kluczowe, od których zależy płynność procesów produkcyjnych, innym razem natomiast produkty specjalistyczne lub wielkogabarytowe ładunki. Niekwestionowaną zaletą czarteru samolotu transportowego jest możliwość swobodnego dokonywania zakupów na terenie innych państw lub elastycznej współpracy z firmami międzynarodowymi. Nie musimy wówczas mierzyć się z różnymi trudnościami związanymi z dostawą, takimi jak kwestia odprawy celnej.

Jak załatwić czarter samolotu?

Jak przebiega czarter samolotu? Wszystko zależy od naszych potrzeb, celu podróży i rodzaju usług, których właśnie poszukujemy. Przelot w celach turystycznych bez problemu da się zorganizować za pośrednictwem biurem podróży. W innych sytuacjach lepiej poszukać godnych zaufania, renomowanych firm, które pomogą nam rozprawić się ze wszystkimi kwestiami logistycznymi. Jeszcze przed formalnym nawiązaniem współpracy możemy zapoznać się ze wstępnymi szacunkami kosztów. Na tym etapie warto też ustalić pozostałe szczegóły, takie jak przebieg i cel lotu. Ogromne znaczenie będzie to mieć zawsze wtedy, kiedy jesteśmy zainteresowani transportem lotniczym cargo. Koniecznie trzeba przestrzegać wówczas wszystkich procedur, takich jak maksymalne wymiary i waga przesyłek, na które pozwala dana przestrzeń ładunkowa.