Wszczepianie implantów – o czym dobrze wiedzieć przed zabiegiem?


Implanty zębów to sposób na uzupełnienie braków w naturalnym uzębieniu, które powstały z różnych przyczyn. Jeszcze do niedawna były przeznaczone dla wybranych, głównie ze względu na bardzo wysoką cenę. Obecnie jednak ta technika nie jest już nowością, a koszt wszczepienia implantu zęba jest o wiele bardziej przystępny. Kiedy warto zdecydować się na implanty i o czym warto wiedzieć przed zabiegiem?

Implanty zębów – kiedy warto w nie zainwestować?

Implant zębowy to sztuczny korzeń zębowy, który ma wielkość naturalnego i jest wszczepiany na jego miejsce. Wykonany jest z tytanu, który jeśli zostanie dobrze użyty i wszczepiony, to nie będzie sprawiał żadnych problemów osobie posiadającej implant zębowy. Na tym sztucznym korzeniu mocowana jest korona zęba. Może być ona wykonana z różnych materiałów, w zależności od indywidualnych preferencji pacjenta oraz jego potrzeb z punktu widzenia medycyny stomatologicznej.
implant zębowyImplantacja stomatologiczna jest coraz bardziej popularna i wykorzystywana w wielu różnych przypadkach. Można za jej pomocą uzupełnić zarówno ubytek pojedynczego zęba, jak i większej liczby. Dentyści bardzo chętnie proponują swoim pacjentom tę metodę głównie dlatego, że jest ona niezwykle trwała. Implant może wytrzymać w jamie ustnej nawet do 40 lat, bez jakichkolwiek problemów z jedzeniem i gryzieniem. Ponadto implanty są bardzo bezpieczne. Obecnie zaledwie 0,02% wszczepianych implantów się nie przyjmuje u właściciela. Jest to bardzo niski odsetek świadczący o nowoczesności i skuteczności tej procedury.
Wszczepianie implantu jest procedurą małoinwazyjną. Mimo konieczności wkręcenia sztucznego korzenia w kość w jamie ustnej sam zabieg nie trwa długo, a opuchlizna i rana goją się bardzo szybko. Jest to również metoda bardzo uniwersalna, którą można stosować u praktycznie każdej dorosłej osoby. Odradza się stosowanie tej metody jedynie u dzieci i młodzieży przed 16 rokiem życia ze względu na to, że ich układ kostny nie jest jeszcze do końca wykształcony.

dentysta i pacjentO czym należy pamiętać przed i po zabiegu?

Przed podjęciem decyzji o wszczepieniu implantu zębowego dobrze jest dokładnie zapoznać się z tą procedurą oraz porozmawiać ze swoim lekarzem stomatologiem. Jest to bowiem zabieg wieloetapowy, który zajmuje sporo czasu, dlatego warto się na to przygotować zarówno czasowo, jak i psychicznie. Ponadto niezbędne jest odpowiednie przygotowanie z punktu widzenia medycznego. O tym powinien dokładnie poinformować pacjenta lekarz, u którego ma zostać wykonany ten nieinwazyjny, ale wymagający specjalistycznych umiejętności i sprzętu zabieg.
Przed wszczepieniem implantu należy przeprowadzić szereg badań, które dadzą gwarancję, że stan układu kostnego pacjenta jest odpowiedni i implant będzie mógł zostać stabilnie utwierdzony. Niezbędne jest nie tylko zdjęcie RTG fragmentu, w którym nowy ząb ma się pojawić, ale najlepiej całej szczęki. Decydując się na taki zabieg, warto wybrać sprawdzony gabinet, taki jak na przykład Stomatologia Podralscy w Gdańsku, gdzie poza niezbędnymi badaniami zostanie przeprowadzony obszerny wywiad z pacjentem.
Po rozwianiu wszelkich wątpliwości i przejściu przez wszystkie etapy wszczepienia implantu zębowego, należy pamiętać o odpowiedniej higienie jamy ustnej. Bez tego może dojść do zakażenia implantu, który będzie powodował nieprzyjemny obrzęk i różnego rodzaju powikłania. Regularne szczotkowanie i nitkowanie zębów oraz stosowanie płynu do płukania jamy ustnej skutecznie uchroni przed tym pacjenta po tym zabiegu. Nie wolno również zapominać o wizytach kontrolnych, które zaleca się odbywać 2 razy w roku.