Zdarza się, że w wyniku losowej sytuacji wózek inwalidzki okazuje się nam potrzebny. Niekiedy jest to spowodowane wypadkiem albo operacją. Przez pewien czas, kiedy nasza mobilność zostanie ograniczona, potrzebujemy środka zastępczego, który ułatwi nam codzienne funkcjonowanie. Na rynku istnieje wiele modeli oraz typów sprzętu, który wspomaga mobilność: wózki, kule, balkoniki. Uniwersalne okazują się wózki inwalidzkie. Jednak koszta wózków bywają bardzo wysokie, więc jeśli chcemy korzystać z niego przez krótszy czas — zastanówmy się nad wynajęciem potrzebnego nam sprzętu. Może się to okazać najdogodniejszym rozwiązaniem. Zarówno praktycznym jak i ekonomicznym.
Rodzaje wózków inwalidzkich
Poszukując wózka inwalidzkiego możemy zastanawiać się nad rodzajem, którego potrzebujemy. Wózki naturalnie występują w różnych modelach i rodzajach.
Podstawowymi typami wózków są:
- wózek inwalidzki ręczny — najpopularniejszy typ wózka, jego rama jest zwykle stalowa lub aluminiowa, porusza się go przy pomocy siły własnych rąk; wózek inwalidzki aktywny — jest bardziej zwrotny, popularny wśród aktywnych osób;
- wózek stabilizujący plecy i głowę — przedłużone plecy z odpowiednio przygotowaną podporą pozwalają na utrzymanie głowy i pleców w prawidłowej pozycji, te wózki zwykle posiadają też możliwość pozycji półleżącej;
- wózki dziecięce — posiadają specjalnie wyprofilowane siedziska dla dzieci i młodzieży, tak by zapewnić im najwyższy komfort użytkowania;
- wózek inwalidzki sportowy — cechuje się bardzo wysoką zwrotnością i lekkością, wykorzystywany do uprawiania sportów;
- wózek inwalidzki elektryczny — takie wózki są zwykle sterowane przy pomocy joysticka, posiadają własny napęd, więc nie wymagają użycia siły rąk.
Możemy też wyróżnić wózki w dwóch kategoriach — wózki inwalidzkie pokojowe oraz terenowe. W przypadku wózków pokojowych mamy do czynienia z bardziej zwartymi i mniejszymi kółkami niż w przypadku wózków inwalidzkich terenowych, które posiadają większe (nierzadko pompowane) koła i dodatkowe hamulce. Wózki terenowe posiadają często ułatwione rozmontowywanie kół, więc są łatwe do przetransportowania.
Wypożyczenie wózka
Jeśli potrzebujemy zwykłego wózka pokojowego do poruszania się na krótkich dystansach. W dodatku potrzeba jego użytkowania to wizja zaledwie kilku miesięcy — najlepiej wypożyczyć taki sprzęt. To bardzo ekonomiczne rozwiązanie.
Na przykład wózek inwalidzki firmy Vermeiren, proponowany przez portal http://rehabi-rehabi.pl, to wysokiej jakości belgijski sprzęt. Inwalidzki wózek spacerowy firmy Vermiren posiada pompowane tylne koła i regulowany podnóżek, które zapewnią wysoki komfort jazdy. Wózek wytrzyma obciążenie do 130 kilogramów. Cena rynkowa proponowanego sprzętu to kilkaset złotych. Korzystając z oferty portalu możemy opłacać zryczałtowany abonament miesięczny w wysokości zaledwie 50 złotych. To bardzo istotny atut finansowy. W dodatku nie musimy przejmować się konserwacją i serwisem wózka, ponieważ tym wypożyczalnia zajmie się dla nas.
Kiedy potrzebujemy skorzystać z wózka inwalidzkiego, najlepszym rozwiązaniem na krótszy okres jest jego wypożyczenie. Koszty konserwacji sprzętu ponosi wypożyczalnia, a nas interesuje tylko kwestia jego użytkowania.
Wybierając miesięczny abonament możemy zredukować koszty związane z okresem powrotu do zdrowia, ponieważ wypożyczenie wózka jest znacznie tańsze od jego zakupu. W perspektywie kilku miesięcy wypożyczenie okazuje się o wiele bardziej opłacalne. Dlatego warto rozejrzeć się za ofertą lokalnej wypożyczalni. Większość wypożyczalni proponuje dowóz sprzętu do domu, a nawet jego montaż i szkolenie z użytkowania. To świetne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie samodzielność. Ponieważ do wypożyczenia takiego sprzętu wystarczy nam telefon i wypożyczalnia.