Wizytówka – jak dobrze ją zaprojektować?

wizytówka

Wizytówka wręczana klientom powszechnie uważana jest za odwzorowanie charakteru jej właściciela. Dlatego tak istotne jest, aby była poprawnie zaprojektowana. Szkoda zaprzepaścić szansę na pozyskanie klienta tylko dlatego, że wizytówka kiepsko się prezentuje.

Ładnie zaprojektowana wizytówka przyciąga wzrok potencjalnego klienta. Najczęściej to na jej podstawie podejmuje decyzję, czy warto powierzyć swoje sprawy w ręce jej właściciela. Ważne jest zatem, aby jej projekt reprezentował nie tylko charakter osoby, której dane się na niej znajdują, ale także zajęcia, którymi się zajmuje. Jak zaprojektować funkcjonalną wizytówkę?

Jak współcześnie postrzegamy wizytówki

Dawniej każdy właściciel firmy posiadał zwyczajną wizytówkę, na której znajdowały się tylko określane dane kontaktowe. Nikt nie przywiązywał uwagi do tego, jak wyglądała – istotne były informacje, które zawierała. Aktualnie jednak to nie tylko kartonik z danymi kontaktowymi, ale świetna okazja do tego, aby zaprezentować siebie i swoją firmę. To także pierwsza, a niekiedy jedyna forma zainteresowania klienta swoimi usługami. Wizytówka stanowi zatem świetne narzędzie reklamy.

Profesjonalna wizytówka – co powinna w sobie zawierać?

Aby wizytówka spełniła swoją rolę, powinna być ładna, przejrzysta i przede wszystkim – oryginalna. Na stronach internetowych nie brakuje gotowych projektów, które zawsze znajdują właścicieli. Niestety, ich podstawowym błędem jest fakt, że wszystkie są do siebie podobne i nie zapadają w pamięć potencjalnemu klientowi. A to komunikacja wizualna często decyduje o wzbudzeniu jego zainteresowania, a w efekcie – pozyskania. Warto więc zdecydować się na jeden motyw, uzupełniony subtelnymi elementami, które zwrócą uwagę na działalność.

Jak dobrze zaprojektować funkcjonalną wizytówkę?

Każdy projekt wizytówki powinien cechować się przede wszystkim dobrą czytelnością. Oprócz charakterystycznych elementów koniecznie trzeba zadbać o to, aby klient wiedział z kim ma się skontaktować, w jaki sposób, a także w jakiej sprawie. Warto więc unikać nadmiaru tekstu, małego kroju pisma i zachować odpowiednie odstępy między poszczególnymi znakami czy linijkami. Okazuje się zatem, że to minimalistyczne projekty najczęściej przemawiają na korzyść osoby, której dane znajdują się na wizytówce.

Projekt natomiast powinien mieć jednakowe wymiary – nie można pozwolić na to, aby każda wizytówka była inna od poprzedniej. Najwygodniej jest, kiedy kartonik mieści się w dłoni i portfelu, dzięki czemu trudniej jest go zgubić. Optymalne wymiary wynoszą 85×55 mm lub 90×50 mm.

wizytówki reklamowe

Oryginalne wzory wizytówek

Ponadczasowy charakter wizytówki będzie o wiele bardziej funkcjonalny od chwilowo modnych motywów. Świetnie sprawdzają się kartoniki czarno-białe bądź w geometryczne wzory. Oprócz motywu istotne jest, aby odzwierciedlały charakter działalności. Na wizytówce obowiązkowo powinny znaleźć się wszystkie dane niezbędne do kontaktu, a sama grafika musi mieć bardzo dobrą jakość druku.

Komu powierzyć projekt wizytówki?

Samodzielne zaprojektowanie wizytówki wcale nie jest takie proste, zwłaszcza jeśli pragniemy, aby była ona dobrze wykonana. Warto więc sprawę projektu powierzyć grafikowi, a realizację profesjonalnej drukarni. Projektant doskonale będzie wiedział, co należy zrobić, aby w efekcie końcowym kartonik prezentował się dobrze na żywo. Profesjonaliście w drukarni natomiast sprawią, że wizytówka będzie jakościowo dobra.

Czy wizytówka jest naprawdę potrzebna?

Współcześnie wizytówka stanowi swojego rodzaju reklamę przed potencjalnym klientem, dlatego konieczne jest posiadanie chociaż kilku z nich. Istotne jest jednak, aby projekt wizytówki był oryginalny, wyróżniał się wśród innych, a jednocześnie był czytelny i funkcjonalny. Zatem warto powierzyć realizację projektu profesjonalistom.


Poszukujesz firmy, która przygotuje dla Ciebie profesjonalne wizytówki – sprawdź Adatto.