Warto samemu ocieplać poddasze, czy lepiej udać się do specjalisty?

izolacja natryskowa

Jedną z niezbędnych kwestii, którymi trzeba się zająć podczas ocieplania domu, jest ocieplanie poddasza. Jest to zabieg konieczny, ponieważ w przeciwnym razie dom zawsze będzie narażony na zimno, którego można przecież uniknąć. Dzisiaj piszemy o tym, czy lepiej jest ocieplać poddasze na własną rękę czy też nawiązać współpracę ze specjalistą oraz o tym, co warto na ten temat wiedzieć.

Na czym polega ocieplanie?

Na samym początku warto przypomnieć, jaka jest najpopularniejsza metoda ocieplania poddasza. Z pewnością niezmiennie sprawdzającym się rozwiązaniem jest ocieplenie dachu pianką, do którego najczęściej stosuje się izolacje natryskowe. Dana pianka umieszczana jest w określonych miejscach za pomocą profesjonalnych pistoletów lub innych narzędzi. Materiał ten musi znaleźć się w tych miejscach, przez które zimne powietrze może się dostać. Aplikowana pianka jest bardzo szczelnym materiałem, dlatego jest chętnie używana – po umieszczeniu jej w danym miejscu wystarczy trochę odczekać, aż stanie się ona twarda.

Warto zadbać o prawidłowe ocieplenie poddasza z tego względu, że nawet jeśli nie jest ono przez mieszkańców użytkowane, to właśnie tam ucieka duża część ciepła całego domu. Poszczególne pomieszczenia nie są całkowicie od siebie niezależne, dlatego ocieplając poddasze, jest gwarancja, że ciepło nie ucieka, a zimno nie dostaje się do środka. Ocieplenie poddasza pozwala nie tylko na zatrzymanie ciepła pochodzącego z ogrzewania, lecz chroni także przed wilgocią, czyli jednocześnie przed rozprzestrzenianiem się pleśni. Jeden czynnik pociąga za sobą kolejne skutki, dlatego warto zadbać o dobrze ocieplony dom.

ocieplenie dachu piankaCzy warto robić to samemu?

Kiedy ocieplanie znajdzie się już na liście spraw, o które trzeba zadbać, należy podjąć jeszcze decyzję dotyczącą tego, kto będzie dany budynek ocieplał. Choć wiele osób będzie chciało zrobić to samemu, warto pamiętać o tym, że nie jest to taka sama operacja jak przykręcenie śrubki czy zaszycie dziury. Choć wydaje się, że wdrożenie niewielkich ilości pianki jest łatwe i do zrobienia w chwilę, pozory mogą mylić. Dlaczego? Po pierwsze, jeśli nie ma się wiedzy na tematy budowlane, nie jest się świadomym pewnych istotnych kwestii.

Jedną z nich jest to, że poszczególne budynki mogą wymagać szczególnego traktowania czy też zastosowania dodatkowych metod przed aplikacją pianki. Co więcej, istnieją różne specyfiki stosowane w ogrzewaniu i nie każdy pasuje do każdego domu.

Profesjonalne ocieplenie dachu pianką

Z tych względów najlepszym wyjściem jest zatrudnienie specjalisty, który dopasuje właściwy materiał do danego budynku i wykona całą pracę sprawnie i pewnie. Jeśli chodzi o koszty, cena takiej usługi nie jest duża, a rezultaty są naprawdę świetne. Przede wszystkim powierzając ocieplenie poddasza profesjonaliście, uchronisz się przed potencjalnym ryzykiem poprawek w przyszłości, które prawdopodobnie musiałyby być wykonane, gdyby ocieplanie zostało zrobione przez osobę niedoświadczoną.

ocieplanie poddaszaZ kolei oferta firm zajmujących się ocieplaniem jest imponująca. Przykładem jest firma Smart Budownictwo, która oferuje zarówno ocieplanie poddaszy, jak i inne izolacje, a także malowanie. Co więcej, chodzi tutaj nie tylko o izolacje domów, lecz również kontenerów czy kurników, co świadczy o dużym doświadczeniu i znajomości tematu. Firma działa na terenie województwa dolnośląskiego, a przede wszystkim w miejscowości Lubin, Wrocław, Bolesławiec, Wałbrzych i Legnica.
Warto pamiętać o tym, że specjaliści wiedzą od razu, w jaki sposób podejść do konkretnego zlecenia, niezależnie o którą część budynku chodzi lub jak duża jest powierzchnia, którą trzeba ocieplić. Z kolei ocieplając poddasze samemu, eksperymentalnie, można popełnić dużo błędów, co oznacza, że wydatki będą podwójne.