Czy warto inwestować w kosze na psie kupy?

kosze na psie kupy

W ostatnich latach na ulicach polskich miast zaczęły pojawiać się dodatkowe kosze. Może nie każdy przechodzień zwrócił na nie uwagę, jednak właściciele czworonogów z pewnością je dostrzegli – pojemniki na psie odchody. Ich liczba z roku na rok wzrasta; fakt ten z pewnością cieszy niezmiernie nie tylko posiadaczy psów, ale także każdego innego człowieka, który ma już dosyć oglądania zwierzęcego kału na trawnikach i chodnikach. Kosze na psie kupy są rozstawione po to, by ułatwić wyrzucanie tego, co właściciel podczas spaceru musiał zebrać po swoim pupilu, ale również po to, żeby zachęcić do sprzątania osoby, którym trudno jest przełamać się do tego, by brać do woreczka odchody po swoim psie.

Czystość w mieście – kosze na psie kupy

Niektórzy tłumaczą sobie, że to jakaś dziwna, nowoczesna moda, nikomu do niczego niepotrzebna. Kiedyś ludzie także posiadali zwierzęta, ale nikt po nich nie sprzątał, a co ważniejsze – nikomu do głowy nawet nie przyszło, że warto byłoby odchody psie zebrać i wyrzucić do odpowiedniego kosza. Racja, kiedyś rzeczywiście tak było, ale nie można zapomnieć, że dawniejsze miasta różniły się od tych, które widzimy obecnie. Przede wszystkim nie było w nich aż tylu mieszkańców. Zagęszczenie nie było tak duże, jak obecnie.

Wiedząc ilu ludzi mieszka na danym osiedlu i zdając sobie również sprawę z tego, że jakaś część tych osób posiada czworonoga, trzeba mieć świadomość, że zwierzęta muszą załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne. Oczywiste jest, że w domu tego robić nie będą. Biorąc więc pod uwagę procent zagęszczenia, nie trudno sobie wyobrazić, jak wyglądałby teren, gdyby nikt nie wyrzucał tego, co pies pozostawił, do odpowiedniego kosza na psie odchody.

Higiena i komfort dzięki pojemnikom na psie kupy

Idąc dalej tym tropem, łatwo sobie wyobrazić, że w dawniejszych czasach nie było tylu miejskich parków i placów zabaw dla dzieci (na które w zasadzie psy nie powinny być wprowadzane), czyli nie było aż tylu miejsc, gdzie ludzie wychodzili na spacery z psami. Teraz jednak tak jest, dlatego sprzątając po swoim psie i wyrzucając jego kupę do dedykowanego kosza, dbamy o estetykę miejsc publicznych, ale nie tylko. Ważna również jest higiena. To, co się znajduje i może znajdować się w odchodach zwierzęcych, każdy na pewno wie. W momencie, gdy człowiek wdepnie w taką pozostałość zwierzęcą, roznosi zarazki pod butem (nawet jeśli uda się w większym stopniu obuwie wyczyścić) do różnych miejsc. Psia kupa to siedlisko bakterii.

pies

Dodatkowo starając się but wyczyścić, niechcący można ubrudzić dłonie. Jak widać – o rozprzestrzenianie się różnych chorób tą drogą nie jest wcale tak trudno. Warto zatem o tym myśleć i zachęcać posiadaczy pupili do tego, by z własnej woli korzystali z koszy na psie odchody i wyrzucali do nich kupy swoich podopiecznych. Dzięki temu na ulicach będzie nie tylko czyściej i bardziej estetycznie, ale również bezpieczniej.