Wakacje ze Złotym Widokiem, czyli co zobaczyć w Szklarskiej Porębie

wodospad kamieńczyka

Jednym z najbardziej znanych punktów turystycznych na mapie Polski jest Szklarska Poręba, miejscowość położona w województwie dolnośląskim. Odznacza się ona pięknymi widokami oraz licznymi miejscami, które można tam zobaczyć, a także punktami, w których można odpocząć. Zapraszamy do lektury na temat Szklarskiej Poręby – napiszemy o tym, gdzie warto udać się w czasie wakacji, gdzie można się zatrzymać i co jeszcze warto wiedzieć o tym urokliwym miejscu.

Wędrówki po górach

Szklarska Poręba, położona przy Górach Izerskich to doskonałe miejsce na wakacyjny wypoczynek dla wszystkich, którzy chcą oderwać się od miejskiego zgiełku i zbliżyć się do natury. Jest to miejsce, do którego warto wybrać się z rodziną, drugą połówką, a także z grupą przyjaciół. Z pewnością wiele frajdy dają przede wszystkim wędrówki po lasach i górach, z których można zobaczyć wspaniałe widoki. Jednym z takich miejsc na łonie natury, do którego warto się przespacerować jest Chybotek, czyli grupa skalna składająca się z granitów. Wiążą się z nią miejscowe legendy, dlatego od XIX wieku jest niezmiennie chętnie odwiedzana przez turystów.
Kolejnym chętnie odwiedzanym miejscem w Górach Izerskich jest Złoty Widok, czyli punkt widokowy w formie progu skalnego. To stamtąd można zobaczyć sporą część Karkonoszy, między innymi Śnieżkę oraz Szrenicę. Miłośnicy górskich wędrówek i widoków z pewnością zachwycą się tym miejscem. Z kolei nieopodal Szklarskiej Poręby znajduje się Wąwóz Szklarki, a w nim Wodospad Szklarki znajdujący się tam od wieków. Warto wyznaczyć sobie trasę w tamtą stronę, aby wsłuchać się w szum wody.

las

Co jeszcze warto zobaczyć?

Podczas wakacji w Szklarskiej Porębie warto zobaczyć także rezerwat przyrody Torfowiska Doliny Izery. Znajdują się w nim zarówno torfowiska, jak i wspaniałe rośliny i zwierzęta zamieszkujące ten obszar. Z kolei osoby chętnie podziwiające minerały mogą wybrać się do Muzeum Mineralogicznego, w którym znajduje się prawie 3000 skamieniałości, szkieletów dinozaurów i minerałów występujących na całym świecie. Jest to miejsce, które zachwyci zarówno dorosłych, jak i dzieci. Wśród zabytków znajdujących się w Szklarskiej porębie wyróżnić można także kościół p.w. Niepokalanego Serca NMP wybudowany w XVIII wieku.

Gdzie się zatrzymać w Szklarskiej Porębie?

Ze względu na ciekawe punkty widokowe, pobliskie góry i wspaniałe zabytkowe budynki oraz zachwycającą przyrodę, Szklarska Poręba nieustannie przyciąga turystów chcących doświadczyć piękna tego miejsca. Wybierając się tam na wakacje, trzeba zadbać nie tylko o plan zwiedzania, lecz także o zakwaterowanie. Nie jest to trudne, ponieważ w Szklarskiej Porębie znajduje się wiele urokliwych miejsc, w których można znaleźć nocleg i odpocząć w ciszy.
Z całą pewnością warto zatrzymać się w ośrodku Trzy Kultury – Złoty Widok. Na jego terenie znajdują się trzy domki noclegowe oraz inne udogodnienia dla gości, dzięki czemu można spędzić tam czas w różny sposób. Tym, co wyróżnia ten ośrodek spośród innych, jest rozmieszczenie apartamentów. W każdym z domków znajdują się dwa apartamenty, a do każdego z nich jest osobne wejście. Dzięki temu każdy może spędzić część czasu samemu, a następnie spotkać się ze znajomymi na grilla w specjalnie przygotowanym do tego miejscu na terenie ośrodka. Trzy Kultury – Złoty Widok oferuje również plac zabaw, oczko wodne, a także ogród z altaną oraz drewniany domek dla najmłodszych i wiele innych.