Wakacje z dzieckiem – gdzie i kiedy warto pojechać?

dzieci w górach

Ciepłe dni, długie wieczory i przede wszystkim brak szkoły – wakacje to czas, w którym nasze dzieci odpoczywają przed wyzwaniami, które będzie przed nimi stawiać nowy rok szkolny. Czasem nie jest łatwo postanowić dokąd jechać, ponieważ zarówno my, jak i nasze pociechy, mamy inne wyobrażenia co do wymarzonych wakacji. Istnieje jednak kilka ciekawych kierunków, które możecie obrać i tym samym wspólnie czerpać radość z wyjazdu!

Wyjazd nad morze

Wakacje nad polskim morzem to dla jednych spełnienie marzeń, dla innych zaś koszmar. Jeśli wypoczynek w tym miejscu kojarzy Ci się tylko z tłumami, parawanami, smrodem spalonych ryb i ciągłym hałasem to uwierz mi, że nie całe polskie wybrzeże wygląda w ten sposób!

Jeśli chcecie wylegiwać się na plaży, podczas gdy Wasza pociecha zajmie się budowaniem zamków z piasku i radosnym pluskaniem w wodzie, obierzcie kierunek mniej popularny niż Mielno, Gdańsk czy Sopot. Największy spokój znajdziecie w małych, nadmorskich miejscowościach takich jak Czołpino, Ostnik, Rogowo, Grzybowo, Mechelinki czy Bobolin. W większości z tych miejsc nie uświadczycie dzikich tłumów i kolorowych parawanów na każdym kroku. Z racji braku klubów i barów nocnych, nie musicie martwić się też o ciszę i błogi spokój. Jeśli zaś zapragniecie szaleństwa w mieście, zawsze możecie dojechać do pobliskich większych miast i spędzić dzień w miejskiej dziczy, po czym znów wrócić na cichą, prawie pustą plażę…

Agroturystyka w dowolnym miejscu kraju

Polska skrywa w sobie wiele tajemnic i pięknych miejsc, czekających tylko na odkrycie. Warto poszukać urokliwych miasteczek czy bajecznych wsi i w nich zaszyć się na jakiś czas. Spędzanie wakacji w domu prywatnym czy agroturystyce jest o tyle ciekawe, że zazwyczaj kosztuje nas mniej niż hotel a jednocześnie zapewnia nawet lepsze atrakcje! Jeśli w agroturystyce, którą wybierzecie gospodarze mają zwierzęta czy własne pole, Twoje dziecko może się wiele nauczyć, spędzając czas w otoczeniu stworzeń, których być może nigdy nie miało okazji spotkać, a Ty zrelaksujesz się na łonie natury i spróbujesz lokalnych, zdrowych przysmaków. Miejscem, które warto odwiedzić jest Park Krajobrazowy Doliny Bobru – to jeden z 12 parków krajobrazowych na Dolnym Śląsku, wyróżniający się mnóstwem ciekawych miejsc do zwiedzenia! Odnajdą się tutaj zarówno miłośnicy przyrody, jak i zabytków architektury – a i dla mieszczuchów się coś znajdzie, ponieważ park obejmuje Jelenią Górę. W Parku Krajobrazowym Doliny Bobru na pewno odetchnięcie i naładujecie baterie! Z racji ogromnego obszaru wartego zobaczenia – park ma niemal 11 tys. ha – możecie zostać tu nawet cały tydzień i na pewno nie będziecie się nudzić.

Miejscem w którym możecie się zatrzymać jest agroturystyka w okolicach Wlenia. To miejsce, z którego startuje wiele tras rowerowych, dzięki którym dotrzecie do najciekawszych miejsc. W samym Wleniu również jest co robić – warto pokazać dzieciom ruiny zamku we Wleniu czyli zamek Lenno.

Co jeszcze zobaczycie na terenie Parku Krajobrazowego Doliny Bobru? Wzgórze Krzywoustego z wieżą widokową, borowy jar, piękne góry i jeziora, muzea (np. Muzeum Kargula i Pawlaka – gratka dla fanów kina!), wieżę książęcą czy zaporę Pilchowicką.

dzieci na łące

Jeśli nie lubisz aktywnych wakacji i upalne dni wolisz spędzać na plaży – nie ma problemu! Domy agroturystyczne przyjmują gości również poza sezonem, dlatego możesz przyjechać z dzieciakami w jesienny czy zimowy weekend i napawać się widokami zmieniającej się przyrody.

Wakacje all-inclusive za granicą

To to, co Polacy kochają najbardziej! Podczas urlopu nie chcemy zajmować się gotowaniem czy sprzątaniem i lubimy, gdy ktoś robi wszystko za nas. Skorzystanie z oferty biura podróży to świetna opcja dla ludzi, którzy nie lubią planować i załatwiać wszystkiego samodzielnie. Biuro zabukuje nam lot, zarezerwuje hotel i dopilnuje wszelkich formalności, byśmy mogli oddać się w pełni wypoczynkowi!

Wybierając wakacje all-inclusive z dzieckiem, pamiętajmy o jego potrzebach, by nie było znudzone przesiadywaniem całe dnie w kurorcie. Jeśli nasza pociecha tego nie lubi, zadbajmy o ciekawe zajęcia, wspólne zabawy czy dzień zwiedzania miejsc, które interesują nasze dziecko, by ono także skorzystało z wypoczynku!