USG piersi z implantami – czy każdy lekarz może je wykonać?

różowa wstążka

Regularne badania profilaktyczne są niezwykle istotne, gdyż pomagają wcześnie zdiagnozować wszelkie nieprawidłowości.

USG piersi należy do tych badań, ponieważ jest w stanie wykryć raka piersi we wczesnym stadium, by w następnej kolejności poddać się odpowiedniemu leczeniu. Badania ultrasonograficzne piersi z implantami są równie ważne. Czy jednak każdy lekarz będzie w stanie je wykonać ze względu na specyfikę? Co jaki czas powinno się przeprowadzać badania kontrolne piersi z implantami oraz czy samo badanie przebiega w charakterystyczny sposób?

Czy USG piersi z implantami jest bardziej problematyczne niż w innych przypadkach?

USG piersi to nieinwazyjne badanie obrazowe i diagnostyczne piersi, a także węzłów chłonnych pachowych oraz tkanki gruczołowej sutka. Pozwala ono na wczesne wykrycie zmian, które mogą być potencjalnie złośliwe. Badanie to wykonuje się za pomocą ultrasonografu, który pozwala “prześwietlić” wybrane tkanki ciała.

Coraz częściej wszczepia się kobietom implanty piersiowe. Spowodowane to jest nie tylko pobudkami estetycznymi, ale przede wszystkim rekonstrukcyjnymi po zabiegu mastektomii, czyli usunięcia piersi. Dzieje się to po wykryciu u pacjentki złośliwych zmian nowotworowych lub w ramach profilaktyki, jeśli historia rodzinna wykazuje przypadki raka piersi lub gdy odziedziczyło się gen BRCA1, który zwiększa szanse na zachorowanie na nowotwór.

Czy USG piersi z implantami przebiega inaczej niż w innych przypadkach? Nie, badanie przebiega w ten sam sposób, co u pacjentek bez implantów, czyli za pomocą ultrasonografu oraz żelu, nakładanego na badaną część ciała. Lekarz dodatkowo ogląda strukturę oraz zawartość implantu oraz ocenia stan tkanek sąsiadujących z nim. Badanie może być wykonywane w dowolnym dniu cyklu, bez żadnych wcześniejszych przygotowań. Jest ono bezbolesne, bezpieczne, a także powszechnie stosowane. Jeśli poszukujesz badań USG w Kostrzynie, warto zdecydować się na przeprowadzenie ich w Centrum Medycznym Jerzykowo. Badaniu mogą się również bez problemu poddać kobiety w ciąży.

Kto może zrealizować USG piersi z implantami?

Badanie USG piersi z implantami powinien wykonywać lekarz, najlepiej ginekolog lub radiolog z doświadczeniem w badaniu implantów: ich struktury, kształtu, zawartości. Niezwykle ważne jest szybkie wykrycie ewentualnych patologicznych zmian, które mogłyby ewoluować w nowotwór czy inne potencjalnie niebezpieczne schorzenia.

Diagnostyka implantów w otoczeniu naturalnej tkanki gruczołowej może się okazać zadaniem nieco bardziej złożonym i wymagającym odpowiedniej wiedzy oraz ekspertyzy. Dlatego zaleca się w tym przypadku udanie do specjalisty w dziedzinie implantów piersiowych.

Badanie USG piersi nie niesie za sobą absolutnie żadnego ryzyka, a po jego zakończeniu pacjentka może od razu wrócić do wykonywania codziennych czynności.

Jak często należy wykonywać takie badanie?

USG piersi powinno być wykonywane regularnie, zwłaszcza jeśli medyczna historia w rodzinie notuje przypadki nowotworów czy też innych chorób. Istnieją jeszcze inne wskazania do wykonania badania w przypadku pacjentek z implantami w piersiach. Oprócz dolegliwości i nieprawidłowości, które pojawiają się także u kobiet bez implantów takich jak:

  • obecność guzka w piersi,
  • wydzieliny z brodawki sutka

czy innej zmiany ogniskowej w okolicy piersi i węzłów pachowych lub nieustanny ból w tej okolicy, piersi z implantami powinny być badane pod kątem specyfiki implantów piersiowych.

Zaleca się wykonanie badania ultrasonograficznego piersi z implantami w przypadku, gdy podejrzewa się pęknięcie lub uszkodzenie samego implantu, obecność krwiaka, ropnia lub infekcji. Lekarz może zlecić badanie również wtedy, kiedy ma podstawy, by sądzić, że torebka implantu uległa obkurczeniu. Pierś wygląda wtedy na zdeformowaną, jest twarda w dotyku i sprawia pacjentce ból.

kobieta w bieliźnie

Kobiety po ukończeniu 30 roku życia powinny obowiązkowo raz w roku poddać się badaniu USG piersi, bez względu na to, czy piersi mają implanty czy też nie. Natomiast kobiety w wieku od 20 do 30 lat powinny przynajmniej raz na jakiś czas kontrolować stan piersi poprzez choćby badanie palpacyjne. Regularna profilaktyka ratuje zdrowie i życie, więc ważne jest, aby nie odkładać badań “na później”.