Koronki traktowane są jako forma sztuki użytkowej. Ażurowe plecionki zachwycają swoją delikatnością, elegancją i ponadczasowością. Znalazły one zastosowanie jako element dekoracyjny przedmiotów, odzieży, jak i bielizny.
Chociaż w większości wykonywane maszynowo to w niczym nie ustępują koronkom ręcznie tkanym. Bardzo modną formą koronki są te, zebrane na gumce. Ich ogromną zaletą jest łatwość mocowania do materiału, szczególnie jeśli mamy do czynienia z delikatną koronką, która ześlizguje się podczas szycia.
Pielęgnacja koronek na gumce
Koronki są materiałem bardzo delikatnym i podatnym na uszkodzenia. Bardzo łatwo się mechacą, rozciągają, odkształcają i dziurawią. Dlatego rzeczy, które zostały nimi ozdobione, powinny być szczególnie pielęgnowane. Koronek nie należy prać w wysokiej temperaturze. Ulegną uszkodzeniu również wtedy, kiedy poddamy je szybkiemu wirowaniu.
Jak więc pielęgnować koronki? Należy prać je w niskiej temperaturze lub w programie delikatnym. Nie powinno się ich wirować, wybielać i prasować zbyt rozgrzanym żelazkiem. Przed włożeniem do pralki, konieczne jest ich umieszczenie w specjalnym woreczku ochronnym. Jeśli ubranie w większości wykonane lub wykończone jest koronką, warto wyprać je ręcznie, w bardzo delikatnym detergencie. Duże znaczenie ma również suszenie koronek. Aby się nie gniotły, po praniu należy je rozprostować tak, by naturalnie wyschły w prawidłowej formie.
Jeśli mamy do czynienia z koronką gipiurową o bogatym wypukłym wzorze, pod żadnym pozorem nie należy jej prasować na płasko. W tym celu można użyć tylko urządzeń parowych, co również sprawdzi się w przypadku koronek na gumce zebranych w falbanki i plisy.
Zastosowanie koronek
Koronki występują w wielu wariantach. W zależności od sposobu ich wykonania i rodzaju włókna mamy do wyboru wyroby delikatne i subtelne, jak i ciężkie, mięsiste. Najczęściej spotykaną jest koronka bawełniana, która znalazła zastosowanie zarówno w dekorowaniu odzieży, bielizny, jak i poduszek ozdobnych, czy też firanek. To doskonała forma ozdabiania odzieży, jeśli zależy nam na dodaniu jej elegancji i oryginalności.
Koronka na gumce doskonale sprawdzi się jako ciekawe wykończenie bluzek i sukienek. Zamocowana gumka, dodatkowo będzie pełnić funkcję trzymającą rękaw. Materiałem warto również wykończyć dolną część nogawek spodni i szortów. Koronka na gumce to dobry pomysł na upiększenie dziecięcych ubrań: sukienek, bluzeczek, spodni, czy klasycznego body. Gumokoronki doskonale sprawdzą się również do ozdobienia dziecięcych czapeczek.
Dodatkowa gumka zapobiegnie zsuwaniu się jej z dziecięcej głowy, a jednocześnie doda uroku. Miłośnicy koronek we wnętrzach mogą ich użyć do wykończenia serwet, obrusów, poduszek, wazonów, abażurów. Dekoracyjna gumka będzie również przydatna do ozdobienia słoików z przetworami, które z powodzeniem mogą stać się ozdobą kuchennych półek.
Krótka historia koronki
Data powstania rzemiosła koronkarskiego nie jest dokładnie znana, gdyż w różnych częściach świata pojawiło się ono w zupełnie odmiennych epokach. Koronki na pewno znane były już w starożytnym Egipcie i Bizancjum, gdzie pod pierwotną postacią plecionych włókien pełniły funkcję dekoracyjną. W średniowieczu koronkarstwo doceniła część duchowieństwa, która udoskonaliła plecenie wzorów roślinnych i geometrycznych.
Rozkwit popularności koronki w Europie przypadł na XIX, kiedy ich urok doceniła arystokracja i monarchia. Koronki szybko stały się symbolem luksusu, elegancji, wytworności i szyku. Wśród osób je wytwarzających również zrodziła się konkurencja na najlepsze mistrzostwo koronkarstwa. Koronkowe wyroby miały pełnić nie tylko rolę dekoracyjną, ale też wyróżniać i podkreślać indywidualność osoby ją noszącej. Im bardziej misterne wzory na stroju, tym bardziej znacząca była pozycja społeczna.
Monarchowie upatrywali w nich symbol boskości, dlatego też chętnie ubierali wiele warstw koronek o różnych wzorach i gramaturze. Do Polski, koronki prawdopodobnie trafiły dzięki królowej Bonie, a ich piękno rozpropagowało mieszczaństwo.
Znaczenie koronki ewaluowało i dzisiaj noszona jest przez wszystkich, którzy doceniają jej kunszt, wyjątkowość i misterne wykonanie. Koronka to dekoracja wielowymiarowa. Z jednej strony subtelna, a jednocześnie wyrazista. Dzięki różnorodności form doskonale wpisuje się zarówno w gusta starszych, młodszych, jak i dzieci.