Testy na koronawirusa – gdzie kupić

test na koronawirusa gdzie kupić

Testy genetyczne RT PCR na koronawirusa przeprowadzane w jednostkach działających na zlecenie sanepidu są najbardziej wiarygodną i sprawdzoną metodą testowania pod kątem zarażenia COVID-19. Od niedawna wiarygodność równoważną testom PCR przypisuje się także testom antygenowym wykonywanym przez wskazane placówki medyczne, stosowanym by przyspieszyć proces diagnozowania osób zarażonych COVID-19. Na rynku dostępnych jest jednak wiele tzw. szybkich testów na koronawirusa, których popularność, szczególnie w sprzedaży internetowej, wzrasta z dnia na dzień. Gdzie można kupić takie testy, kto może z nich korzystać i jak sprawdzić, czy producent jest godny zaufania, a oferowane testy są wiarygodne? 

Kto może przeprowadzić testy na koronawirusa? 

Uzyskanie wiarygodnych wyników testów potwierdzających obecność wirusa SARS-CoV-2 w organizmie jest kluczowa dla uzyskania kontroli nad pandemią i ograniczenia rozprzestrzeniania się nowego koronawirusa. Wykonywane w wyznaczonych przez sanepid jednostkach testy genowe RT-PCR oraz szybkie testy antygenowe dają wysoką skuteczność i pewność uzyskanego wyniku, w związku z czym traktowane są jako jedyne w pełni wiarygodne testy nie wymagające dodatkowego potwierdzenia.

Dostępne na rynku szybkie testy kasetkowe badają pobraną próbkę krwi pod kątem występowania przeciwciał IgG i IgM i mogą być traktowane jako test wskazujący na możliwość kontaktu z wirusem lub przebytą już infekcję. Pomimo dostępności w sprzedaży internetowej nie powinny być jednak traktowane jako test „dla każdego” – sprawdzeni i zaufani producenci oraz dystrybutorzy zaznaczają, że testy kasetkowe oraz antygenowe dostępne w sprzedaży online są w dalszym ciągu wyrobem medycznym przeznaczonym dla profesjonalnego użytku. 

W związku z powyższym, szybki test na koronawirusa może i powinien zostać przeprowadzony przez podmioty wykonujące działalność leczniczą w rozumieniu obowiązujących przepisów, a więc zakłady opieki zdrowotnej oraz osoby fizyczne posiadające uprawnienia do udzielania świadczeń zdrowotnych i udzielające ich w ramach wykonywanej działalności. Dobrej jakości testy kasetkowe oraz antygenowe nie są testami dostępnymi do użytku domowego.

Gdzie kupić testy na koronawirusa? 

Najłatwiejszą i najszybszą drogą dystrybucji wiarygodnych testów na koronawirusa są obecnie dystrybutorzy prowadzący sprzedaż internetową, oferujący pojedyncze testy oraz pakiety testów dostępne do profesjonalnego użytku. Tańsze testy dostępne na różnego rodzaju stronach internetowych nie mających realnego powiązania z branżą medyczną mogą pochodzić od niesprawdzonych producentów, nie posiadają właściwych atestów i dopuszczenia do użytku profesjonalnego, a w wielu przypadkach nie są opisane w żaden sposób poza stwierdzeniem, że jest to test na koronawirusa.

Ofert takich nie należy traktować jako wiarygodnych – szybki test na koronawirusa, bez względu na to czy będzie to test kasetkowy sprawdzający obecność przeciwciał czy test antygenowy mający posłużyć jako narzędzie do diagnozowania koronawirusa powinien posiadać wysoki poziom skuteczności, czułości i dokładności badania potwierdzonych podczas tzw. walidacji testu laboratoryjnego potwierdzającej zasadność stosowania konkretnej metody testowania. 

Jak zweryfikować wiarygodność testów na koronawirusa?

Dokonywanie zakupu szybkich testów na COVID-19 w sprzedaży internetowej zawsze opatrzone jest pewnym ryzykiem, dlatego pierwszą i najważniejszą zasadą jaką należy kierować się przy tego typu sprzedaży jest wybór wyłącznie sprawdzonych i zaufanych dystrybutorów oraz producentów. Weryfikując kto i jakie testy oferuje jesteśmy w stanie potwierdzić, czy otrzymane testy będą wiarygodnym narzędziem do badania pod kątem zakażenia koronawirusem oraz jaki procent uzyskanych wyników ma szansę okazać się wynikiem fałszywie pozytywnym lub fałszywie negatywnym. 

Godni zaufania producenci rozpoznawalni na całym świecie, jak np. marki Artron Laboratories Inc. lub Sure Bio-Tech Co. LTD zawsze podają pełne informacje o zasadach działania i stosowania testów na koronawirusa, ich czułości, specyficzności oraz całkowitej zgodności, a także dokładne informacje na temat wymagań do prawidłowego przeprowadzenia testu. Jednym z nich będzie zaznaczenie, że testy są przeznaczone wyłącznie do użytku diagnostycznego In Vitro specjalistycznego i laboratoryjnego, a nie użytku domowego. Tanie, szybkie testy kasetkowe dostępne z niezaufanych źródeł nie dają żadnej gwarancji skuteczności, a ich producenci nie posiadają zwykle niezbędnych atestów i certyfikatów dopuszczających testy do profesjonalnego użytku.