Technologia LED w oświetleniu obiektów zabytkowych

oświetlenie kościołów

Dopasowanie właściwego oświetlenia to nie lada zadanie, a jednocześnie ciekawe i kreatywne wyzwanie. W szczególności wówczas, kiedy chodzi o oświetlenie zabytkowego budynku czy innego obiektu o wartości historycznej. Dzisiaj piszemy o tym, w jaki sposób można wykorzystać do oświetlania takich miejsc technologię LED – dlaczego jest to korzystne rozwiązanie oraz w jaki sposób dobrze dobrane światło podkreśla piękno zabytkowych miejsc.

Technologia LED

Niemal wszędzie wykorzystuje się dzisiaj światło powszechnie znane jako ledowe. Dlaczego? Ponieważ jest ono znacznie bardziej ekonomiczne. Szacuje się, że w przeciwieństwie do tradycyjnego, wcześniej używanego światła, jest ono o 70% tańsze. Oznacza to nie tylko mniejsze wydatki, ale również ekologiczne działanie, bo im mniej zużywanej energii, tym środowisko naturalne jest w lepszej kondycji. Ogromną zaletą tej technologii jest również możliwość wykorzystania jej w bardzo wielu rodzajach lamp, w tym w projektorach czy naświetlaczach.

Oświetlanie zabytków

Oświetlenie zabytkowej budowli czy też obszaru, na którym znajduje się innego rodzaju obiekt historyczny, różni się od klasycznego oświetlenia. W jaki sposób? Lampy uliczne, oświetlanie wejść do budynków oraz światło używane w ich wnętrzach służą wyłącznie temu, aby można było z łatwością widzieć drogę przed sobą oraz zajmować się swoimi obowiązkami również po zmierzchu. Z kolei w przypadku budowli zabytkowych, światło spełnia jeszcze jedną funkcję – stanowi część całego majestatu zabytku, pełni funkcję estetyczną. Oświetlenie zabytków ma za zadanie podkreślenie piękna i cech charakterystycznych każdej budowli po zmroku. Co więcej, światło takie tworzy z danym obiektem coś zupełnie nowego – taki widok wzbudza zupełnie inne wrażenia, niż te, które towarzyszą obserwującym go za dnia. Dzięki oświetleniu można nadać każdemu budynkowi pewnej aury, sprawić, że będzie wyglądał na większy lub mniejszy, niż jest w rzeczywistości lub ustawić światło tak, aby kreowało atmosferę tajemniczości czy też podkreślało cechy charakterystyczne w danym budynku.

Jak efektownie oświetlać zabytki?

Chcąc oświetlić dany budynek, trzeba dobrać takie światło, aby uzyskać pożądany efekt. Na pewno należy zatem zwrócić uwagę na kolor oświetlenia – powinno być ono dobrze dopasowane do kolorystyki danego obiektu, aby całość tworzyła przyjemny dla oka efekt. Jeśli obiekt jest ciemny, na pewno będzie go trzeba trochę rozjaśnić, ponieważ w przeciwnym razie nie będzie widoczny po nadejściu zmroku. Jeśli, z kolei na budynku znajdują się elementy kolorowe, można stworzyć ciekawy efekt, dobierając światło w kontrastującym kolorze, dzięki czemu powstanie ciekawy efekt.

Oczywiście nie wolno zapominać o tym, że każdy zabytek i przestrzeń wokół niego powinna być oświetlona w taki sposób, aby można się było w tym miejscu swobodnie poruszać. Takie miejsca jak muzea, teatry czy kościoły są otwarte do godzin wieczornych, dlatego oświetlenie do nich dopasowane powinno spełniać jednocześnie funkcję praktyczną, jak i estetyczną.

oświetlenie zabytkówCzego warto używać?

Jak zostało wspomniane, światło LED wykorzystywane jest w bardzo różnych oprawach oświetleniowych. Na pewno warto wykorzystać naświetlacze LED, których ogromną zaletą jest uniwersalność. Można je umieścić na każdej powierzchni i dopasować tak, aby światło padało pod konkretnym kątem. Oznacza to, że poszczególne elementy budynku mogą być oświetlone z boku, z dołu lub z góry – według pomysłu. Oprócz wygodnego ułożenia i światła ledowego, naświetlacze mają jeszcze jedną zaletę – są odporne na różnorodne warunki pogodowe. Dlatego nawet wtedy, kiedy temperatura jest niezwykle niska lub bardzo wysoka, lampy działają bez zarzutu i nie psują się w momencie styczności ze śniegiem czy deszczem. Równie odporne są projektory LED, które również świetnie sprawdzają się w bardzo wielu miejscach i które także wykorzystują światło ledowe.

Bardzo ciekawym rodzajem opraw oświetleniowych są również oprawy gzymsowe, które należą do dyskretnego oświetlenia, które umieszczane jest właśnie na gzymsach i które w ten sposób podświetlają określone elementy budynku. Samych opraw tego oświetlenia nie widać, dlatego, jeśli poszukujesz dokładnie takiego efektu, oświetlenie gzymsowe sprawdzi się bez dwóch zdań. Dzięki różnorodnym rozwiązaniom można oświetlać obiekty zabytkowe za pomocą światła LED dokładnie tak, jak dane miejsce tego wymaga.