Styl loftowy we wnętrzach

loft

Urządzanie własnego mieszkania lub domu, to etap, podczas którego możemy dostosować wnętrze do własnych potrzeb, upodobań i wymagań. Warto więc na tym etapie dokładnie zapoznać się z różnymi stylami aranżacji wnętrza i wybrać takie rozwiązania, która najbardziej trafiają w nasze gusta. Obecnie rynek aranżacji wnętrz bardzo się rozbudował i wybór różnego rodzaju stylów i rozwiązań jest naprawdę spory. To sprawia, że z pewnością każdy może wybrać styl wnętrza dopasowany do własnych preferencji, jednak czasami tak duży wybór może być również pewnego rodzaju utrudnieniem.

Jednym z najpopularniejszych obecnie stylów aranżacji wnętrz jest z pewnością stylistyka loftowa. Warto więc wiedzieć, jakie są główne założenia stylu loftowego, jak wyglądają wnętrza w takiej aranżacji, dlaczego ta stylistyka jest obecnie tak popularna oraz gdzie sprawdzi się ona najlepiej?

Główne założenia stylu loftowego

Mieszkania urządzone w stylu loftowym mają w sobie coś bardzo oryginalnego, co przyciąga wiele osób. Jest to styl, który w bardzo dużym stopniu różni się od innych stylów aranżacji wnętrza i jednocześnie łączy w sobie wiele ciekawych elementów, co z pewnością ma duży wpływ na popularność tej stylistyki. Styl loftowy powstał po II wojnie światowej w Stanach Zjednoczonych. Po tym, jak wiele żołnierzy amerykańskich wróciło z wojny w Europie, wzrosło zapotrzebowanie na mieszkania w śródmieściach wielu amerykańskich miast. W tamtym czasie znajdowało się na tych obszarach wiele fabryk, które w późniejszym czasie zaczęły być przekształcane w ekskluzywne mieszkania typu loft.

W taki właśnie sposób powstał styl loftowy, który stosowany jest do dziś i charakteryzuje się on maksymalizacją przestrzeni użytkowej oraz surowym i charakterystycznym dla amerykańskich dzielnic fabrycznych wnętrzem. Cegła, beton i drewno to jedne z podstawowych materiałów wykorzystywanych w aranżacji wnętrz w stylu loftowym. Ponadto w tej stylistyce często wykorzystuje się różnego rodzaju dodatki wykonane z metalu. Wszystko to tworzy dość surowe, ale jednocześnie ciekawe i przyjemne dla oka wnętrze, które jest dodatkowo bardzo przestronne i łatwe w zagospodarowaniu.

Jak wyglądają wnętrza w stylu loftowym?

Wnętrza urządzone w stylu loftowym charakteryzują się surowym wystrojem, który nawiązuje bezpośrednio do mieszkań zlokalizowanych w fabrycznej dzielnicach miast w Stanach Zjednoczonych. We wnętrzach tych sufity oraz ściany zazwyczaj zdobią materiały konstrukcyjne takie jak cegła, beton lub drewno. Drzwi loftowe stosowane w takim wnętrzu są dość proste w budowie i są w dużej części przeszklone. Różnego rodzaju instalacje i grzejniki pozostają bardzo często nieosłonięte, przez to widoczne są rury, na suficie często pojawiają się belki konstrukcyjne, stalowe elementy inne tego typu surowe części budynku. Meble stosowane w tego typu wnętrzach zazwyczaj mają prostą formę i wykonane są z drewna lub metalu. Styl loftowy nie narzuca również symetrii we wnętrzu, przez co rozmieszczenie wszelkich mebli i elementów jest dość swobodne. Ważną rolę w tego typu wnętrzu odgrywa również oświetlenie. Niezbędne są w tym przypadku długie, wiszące lampy o prostych obudowach, czy też tzw. żarówki Edisona, które zapewniają światło i jednocześnie są stylową ozdobą wnętrza, wpasowującą się idealnie w stylistykę loft. Cechą charakterystyczną tego typu wnętrza są również duże okna, które zapewniają sporą ilość naturalnego światła w trakcie dnia.

Dlaczego styl loftowy zyskuje obecnie na popularności?

Styl loft zyskuje w ostatnich latach sporą popularność, a to głównie z racji wielu zalet, jakie posiada i tego, że pozwala on utworzyć bardzo oryginalne i ciekawe wnętrze. Z pewnością dużymi zaletami tego typu stylu aranżacji wnętrza jest jego prostota, uniwersalność, przestronność, a także bazowanie na wysokiej jakości materiałach i oryginalnych elementach wystroju wnętrza. Styl ten nie jest również nachalny i daje bardzo dużo swobody w aranżacji wnętrza.

loft

Gdzie najlepiej sprawdzi się styl loftowy?

Styl loftowy z racji tego, że jego główną charakterystyczną cechą jest przestronności, sprawdzi się najlepiej zarówno w domach, jak i w mieszkaniach o większych rozmiarach. Styl ten może być również idealnym wyborem w przypadku mieszkań zlokalizowanych w kamienicach, w których lokale miały zazwyczaj sporą wielkość, posiadały duże okna, a pomieszczenia były bardzo wysokie.