Tenis stołowy, powszechnie nazywany ping pongiem, to znana i lubiana dyscyplina sportowa. Jest to gra obecna zarówno na Igrzyskach Olimpijskich, jak i na imprezie ze znajomymi. Stanowi udaną formę rekreacji w połączeniu z aktywnością fizyczną. Nie dziwi zatem fakt, iż coraz więcej osób – amatorów i profesjonalistów – postanawia zaopatrzyć się w stół do tenisa. Jakie jednak wyróżnić można rodzaje stołów do ping ponga oraz na co powinno się zwrócić uwagę, dokonując zakupu?
Rodzaje stołów do tenisa stołowego
Gra w tenisa stołowego nie obędzie się bez odpowiedniego sprzętu, w tym przypadku stołu. Rynek wyposażenia sportowego wyróżnia kilka rodzajów stołów. Wybór tego odpowiedniego jest istotny w kontekście optymalnej i udanej gry. Analizując swoje potrzeby, należy określić, który typ będzie spełniał nasze oczekiwania:
- Stoły typu indoor – przeznaczone do użytku wewnątrz pomieszczeń. Powinny być lekkie i łatwe do składania, rozkładania oraz przenoszenia.
- Stoły typu outdoor – przeznaczone do użytku na zewnątrz. Ich konstrukcja jest bardzo podobna, lecz wyróżnia je to, że są ich blaty są pokryte warstwą ochronną przed działaniami niesprzyjających warunków atmosferycznych takich jak: deszcz, śnieg, mróz, wilgoć. Są także bardziej odporne na zarysowania. Ich budowa jest bardziej solidna i przez to cięższa od swoich indoorowych odpowiedników. Ich powierzchnia jest także bardziej matowa w celu zapobiegania odbijania się promieni słonecznych, które dekoncentrują graczy i utrudniają rozgrywkę. Posiadają nieco odmienny system podparcia, co przekłada się na zwiększoną stabilność stołu.
Decydując się więc na zakup stołu do tenisa, powinno się wziąć pod uwagę miejsce przeznaczone do użytku. Jak widać stoły do gry w budynkach oraz stoły do gry na dworze różnią się od siebie w kluczowych kwestiach, choć pozornie wyglądają niemal identycznie.
Elementy decydujące o kupnie stołu tenisowego
Wybór stołu tenisowego może sprawiać pewne trudności, dlatego przed zakupem radzi się zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów, które mogą przesądzić o podjęciu decyzji. Po pierwsze, wspomniane już miejsce użytkowania. Jeśli ma to być stół przeznaczony do gry w szkole czy domu, najlepiej by był on składany. Pozwala to na zaoszczędzenie przestrzeni w przypadku ograniczonego metrażu pomieszczenia. Jeśli natomiast planujesz zakupić stół jako element wyposażenia rekreacyjnego swojej działki – śmiało zdecyduj się na stół outdoorowy o solidniejszej konstrukcji.
Wiele też zależy od tego, czy stół ma być mobilny, czy też nie. Stół do tenisa stołowego na kółkach umożliwia przemieszczanie go w prosty sposób między jednym pomieszczeniem a drugim.
Ważnym aspektem jest również regulaminowa wysokość stołu oraz wymiary blatu. Według formalnych wymogów stół do gry w tenisa stołowego powinien być wysoki na 76 centymetrów, a jego blat powinien mieć wymiary 274 na 152, 5 centymetra. Nie jest to może tak wymagane w przypadku amatorskiej gry, lecz lepiej od samego początku nauczyć się grać na stołach o standardowych wymiarach, aby w przyszłości nie mieć problemu w przypadku gry profesjonalnej.
Gdzie można używać stołu tenisowego?
Tenis stołowy to gra szczególnie popularna w szkołach, zarówno podstawowych, jak i podstawowych. Obecna jest również na lekcjach wychowania fizycznego na etapie studiów – gra w niego trwa wtedy cały semestr akademicki. Stołu tenisowego można również używać do gry na świetlicy, we wszelkich ośrodkach wypoczynkowych, rekreacyjnych i rehabilitacyjnych. Pozwala na utrzymywanie kondycji przy umiarkowanym wysiłku fizycznym. Często można również pograć w tenisa stołowego w hostelach, motelach i pensjonatach, odwiedzanych przez turystów.
Stoły do tenisa stołowego obecne są także w klubach i ośrodkach sportowych, gdzie trenuje się tę dyscyplinę na bardziej zaawansowanym poziomie. Korzysta się z nich głównie wewnątrz budynków, lecz nic nie stoi na przeszkodzie, aby stół do ping ponga stał również na dworze. Wiosną i latem stanowi to doskonały sposób na spędzanie wolnego czasu jednocześnie bawiąc się i będąc aktywnym fizycznie.
Można posiadać stół tenisowy na własny użytek, stawiając go w przydomowym ogrodzie lub na działce, gdzie zrobi furorę podczas rodzinnych spotkań przy grillu.