Stawy biodrowe noworodków – dlaczego konieczne jest ich badanie?

usg dziecka

Pojawienie się dziecka wiąże się z odpowiedzialnością rodziców za jego zdrowie, dlatego wizyty u lekarza są koniecznością.

Pierwsze dwa lata życia stanowią okres dynamicznego rozwoju i są kluczowe dla zachowania jego zdrowia. Wykryte na wczesnym etapie wszelkie nieprawidłowości pozwalają na podjęcie jak najszybszego leczenia, aby nie odcisnęły one swojego piętna na całym życiu małego człowieka i nie upośledzały jego rozwoju.

Szczególne znaczenie w tym wczesnym okresie życia ma właściwa dieta, pielęgnacja niemowlęcia, profilaktyczne wizyty u lekarza w celu oceny prawidłowości rozwoju, szczepienia ochronne, a także miłość rodziców stymulująca rozwój malucha. Do podstawowych badań, jakie w tym okresie trzeba wykonać należy USG bioderek niemowlęcia.

Kiedy wykonuje się badanie bioderek niemowlęcia?

Pierwsze badanie USG stawów biodrowych malucha wykonuje się profilaktycznie już od szóstego do ósmego tygodnia życia każdego niemowlaka, co pozwala wykryć dysplazję stawu, która zagraża zwichnięciem bioderek w późniejszym okresie życia, szczególnie podczas nauki chodzenia. Przy stwierdzeniu jakichkolwiek nieprawidłowości przeprowadza się badanie kontrolne jeszcze przed nauką chodzenia dziecka.

W przypadku wykrycia nieprawidłowości lekarz ortopeda zaleci leczenie. Jeśli nie wykona się USG bioderek niemowlaka, to w późniejszym okresie ta forma diagnostyki i obrazowania nieprawidłowości w obrębie stawu biodrowego będzie niemożliwa. Jest to badanie nieinwazyjne i całkowicie bezbolesne. Nie wymaga żadnych specjalnych przygotowań.

Co się sprawdza w czasie USG bioderek niemowlaka?

W badaniu ultrasonograficznym wykorzystuje się zjawisko odbicia fal ultradźwiękowych wygenerowanych przez głowicę aparatu. Fala podlega rejestracji po jej przejściu przez struktury tkankowe, co pozwala ocenić ich wielkość, kształt i wykryć wszelkie nieprawidłowości oraz zdiagnozować wiele chorób, między innymi dysplazję stawu biodrowego.

Ultrasonografia bioderek u dziecka może być wielokrotnie powtarzana, nawet w niewielkim odstępie czasu, gdyż jest to badanie nieinwazyjne w przeciwieństwie do zdjęć rentgenowskich. Rozchodzące się fale ultradźwiękowe w żaden sposób nie uszkadzają tkanek.

Lekarze zalecają wykonanie USG bioderek u dziecka przynajmniej trzy razy ze względu na dużą ich plastyczność i zachodzące w nich zmiany związane z intensywnym wzrostem malucha. Badanie pozwala na wykrycie również wad wrodzonych i rozpoczęcia nieoperacyjnego leczenia.

Czy USG bioderek jest badaniem bezpiecznym dla dziecka?

USG bioderek jest badaniem całkowicie bezpiecznym dla dziecka i bezbolesnym. Nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonywania. Nie wymaga żadnych przygotowań. Należy jedynie ubrać malucha w ubranie, które w gabinecie lekarskim można szybko i łatwo zdjąć. Obecność rodziców zapewnia maluchowi komfort i brak stresu z powodu nowej sytuacji, w jakiej się znalazło.

Dlaczego warto wykonać USG bioderek dziecka?

USG bioderek u dziecka pozwala ocenić poprawność rozwoju stawów biodrowych. W przypadku stwierdzenia przez lekarza nieprawidłowości przekaże on rodzicom szereg uwag. Warto zaznaczyć, że u malucha nie stosuje się zabiegów rehabilitacyjnych. Badanie USG bioderek należy wykonać w sytuacji zaobserwowania objawu Barlowa, czyli przemieszczania się główki kości udowej poza panewkę stawu biodrowego i jej powrót z powrotem na miejsce.

Kolejnym wskazaniem jest przeskakiwanie bioderka określane jako objaw Ortolaniego. Innym powodem wykonania badania jest niesymetryczne ułożenie nóżek malucha, opór podczas poruszania kończynami dolnymi, niesymetryczne fałdki między pośladkami a udami, a także wyraźne różnice w długości nóżek.

dziecko

Ortopeda dziecięcy w Gdańsku

Ortopeda dziecięcy w Gdańsku zajmuje się diagnostyką, profilaktyką, a także leczeniem chorób związanych z układem ruchu u dzieci od momentu urodzenia aż do osiągnięcia pełnoletniości. Podejmuje on leczenie wad postawy u dzieci, chorób lub urazów kości, więzadeł, stawów oraz mięśni.

Rolą ortopedy jest zapewnienie komfortu dorosłego życia dzieciom mającym problemy z układem ruchu. Ortopeda dziecięcy w Gdańsku ma duże doświadczenie w wykonywaniu USG bioderek oraz innych stawów. Odpowiednie podejście do małych pacjentów pozwala lekarzowi zdobyć ich zaufanie i przekonać do rehabilitacji oraz samodzielnych ćwiczeń w domu. Ortopeda dziecięcy w Gdańsku w trakcie wizyty lekarskiej:

  • oceni postawę i przeprowadzani testy układu ruchu,
  • przeprowadzi badania profilaktyczne, których celem jest wykrycie nieprawidłowości i skierowanie na rehabilitację,
  • wdroży długoterminowe leczenie,
  • wykryje wady wrodzone, których konsekwencje mogłyby być widoczne po wielu latach,
  • udzieli pomocy przy urazach,
  • przekaże informacje i przekona do profilaktyki, konieczności noszenia specjalnego obuwia, wkładek ortopedycznych, a także konieczności zachowania prawidłowej postawy ciała.

Wizyty u ortopedy wymagają niekiedy  systematyczności i cykliczności w celu kontrolowania przebiegu leczenia oraz postępów rehabilitacji lub fizjoterapii.