Sprawdzanie wzroku u dzieci – kiedy je wykonać?

szczecin badanie wzroku u dziecka

Rzadko które dziecko jest przychylnie nastawione do okularów. U maluchów często budzą one nieprzyjemne skojarzenia i są traktowane jako zło konieczne. Jednak niechęć dziecka do korekcji wzroku w ten sposób nie powinna sprawiać, że unikamy z nim wizyt u okulisty. Jeśli chcemy zadbać o wzrok naszej pociechy od najmłodszych lat, warto sprawdzać jej wzrok. Kiedy koniecznie trzeba udać się na badanie wzroku u dziecka i dlaczego? Czy takie wizyty należy przeprowadzać systematycznie, nawet jeśli nie ma ku temu szczególnych powodów? Dowiedz się więcej i zadbaj o wzrok swojego dziecka od jego najmłodszych lat!

Profilaktyczne badania wzroku kluczem do dobrego widzenia

Wady wzroku bardzo często ujawniają się na etapie wczesnego dzieciństwa. Dotyczy to nie tylko zeza, ale także innych problemów ze wzrokiem, które mogą wymagać odpowiedniego leczenia. Początkowo wady mogą nie dawać żadnych objawów i te mogą pojawić się dopiero nieco później. Może okazać się także, że początkowo dziecko nie zauważy zmian w jakości widzenia i przegapi początek postępującej wady wzroku lub choroby oczu. Dlatego też w przypadku zauważenia jakichkolwiek niepokojących objawów u swojego dziecka, koniecznie zgłosić się z nim do specjalisty. Jeśli Twoja pociecha notorycznie utrzymuje głowę w nienaturalnej, skrzywionej pozycji, narzeka na częste bóle głowy lub łzawiące oczy albo nadwrażliwość na światło, to możesz zacząć się martwić. Niepokojącym objawem będzie także mrużenie oczu i nadmierne mruganie oraz siedzenie zbyt blisko telewizora lub ekranu komputera. 

optyk szczecin

Kontrolną wizytę u okulisty można odbyć z dzieckiem, które ukończyło pierwszy miesiąc życia. Wtedy wzrok dziecka powinien już normalnie reagować na światło oraz podążać za przedmiotami. Dlatego, jeśli tak się nie dzieje, warto udać się na kontrolę. Jeśli nie zauważysz żadnych niepokojących objawów u swojej pociechy związanych z problemami ze wzrokiem i tak warto udać się na profilaktyczne badanie w wieku kilku lat. Maluchy często nie potrafią do końca określić, czy na pewno widzą cały czas w takiej samej ostrości oraz czy nie mają uczucia zmęczenia oczu. Dlatego, zamiast zastanawiać się, czy wszystko jest w porządku i ryzykować, że u malucha rozwija się jakaś wada lub choroba, warto udać się na profilaktyczną kontrolę, aby sprawdzić, czy na pewno zmysł wzroku jest poprawny i rozwija się w takim tempie, jak powinien. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że Twój maluch widzi poprawnie. Wczesne wykrycie potencjalnej wady może znacznie podnieść komfort Twojego dziecka i na pewno będzie inwestycją w jego przyszłość. 

Postaw na profesjonalne badania wykonane przez specjalistów

Jeśli chcesz udać się z dzieckiem do okulisty lub optometrysty, aby wykonać profesjonalne badanie wzroku, to postaw na usługi z najwyższej półki. Warto udać się z pociechą do specjalisty, który będzie miał nie tylko profesjonalną wiedzę, ale także odpowiednie podejście do dzieci w różnym wieku. Dzięki temu Twoja pociecha nie zniechęci się do badań wzroku ani do lekarzy, a wizyty kontrolne oraz proces dobierania okularów, jeśli zajdzie taka konieczność, nie będą dla niego stresujące. Dziecko będzie udawało się na nie bez marudzenia, wiedząc że nie wiąże się to z niczym nieprzyjemnym, a Tobie o wiele łatwiej będzie zadbać o zdrowy wzrok swojego malucha od najmłodszych lat. Bez kłótni i płaczu, co jest przecież niezwykle ważne dla komfortu dziecka. 

,