Smacznie i zdrowo na diecie bezglutenowej

sklep z żywnością bezglutenową

Każdy z nas dość często ma ochotę na różnego rodzaju słodycze. Słodkości to nieodłączny element żywienia każdego człowieka. Warto jednak pamiętać o tym, że słodycze zawierają różne substancje, które mogą szkodzić zdrowiu. Trzeba więc spożywać je sporadycznie. Wiele jest osób, które mają uczulenie na niektóre substancje zawarte w ciastkach i innych słodyczach, nie tylko tych ‘sklepowych’. 

Słodkie jedzenie bez glutenu

Dziś, coraz więcej pojawia się słodyczy niezawierających różnych cukrów czy glutenu. W dzisiejszych czasach, gluten stanowi jeden z najbardziej niebezpiecznych składników dla pewnego grona osób. Cierpiący na celiakię lub osoby, które nie tolerują glutenu, nie mogą pozwolić sobie na zakup zwykłych ciastek, najczęściej jakichkolwiek.

Dlatego, dzisiaj coraz częściej można dostać słodycze niezawierające glutenu. W Internecie pojawia się również wiele przepisów na samodzielne wykonanie ciast, ciasteczek oraz innych, smacznych słodkości, które dodatkowo nie tuczą.

Często, do pieczenia ciast i ciastek, wykorzystywane są naturalne składniki, niezawierające glutenu i cukru. Są to więc zdrowe, pożywne i pełne witamin produkty. Każdy z nas może je przygotować sam w domu. Istotna jest znajomość produktów bezglutenowych oraz umiejętność dobierania dodatków, by nadać potrawom i słodkim wypiekom oryginalny i naturalny smak i aromat. Ciasteczka i ciastka bez glutenu przygotowane z mąki gryczanej, jaglanej lub budyń bezglutenowy to wyśmienite i zdrowe przekąski.

ciasteczka z mąki jaglanej

Trzeba jednak pamiętać, że słodkości, nawet te najzdrowsze i najbardziej naturalne, powinny być przez nas spożywane niezbyt często. Zasada ta musi być przestrzegana szczególnie przez bezglutenowców, którzy bardzo muszą uważać na swoje nawyki żywieniowe. Często, osoby uczulone na gluten, zajmują się produkcją własnych kremów czekoladowych, dżemów i innych smarowideł do kanapek. Różne pasztety, pesto, sosy i inne dodatki do posiłków stanowią bardzo duży odsetek zawartości kuchni bezglutenowca. Jest to spowodowane tym, że osoby cierpiące na celiakię lub nietolerujące glutenu, muszą samodzielnie przygotowywać posiłki bezglutenowe, aby mieć pewność, że jedzenie nie zawierają ani grama glutenu.

Gotowanie bezglutenowych posiłków

Najważniejsze jest, by skupić się na składnikach. Gluten jest zawarty we wszystkich produktach zbożowych. By przygotować jakiekolwiek słodkości bezglutenowe, należy oczywiście wyeliminować gluten, nawet w znikomej ilości. To samo tyczy się zwykłych, codziennych potraw. Osoby, które nie mogą spożywać produktów zawierających gluten, mają wbrew pozorom dość duży wybór spośród pozostałych produktów spożywczych. Owoce, warzywa, sery, jogurty i mięsa, to tylko niektóre rodzaje produktów, które są całkowicie bezpieczne dla bezglutenowców  (o ile nie ma się wykrytych innych nietolerancji np. laktozę/mleko krowie)

dieta bezglutenowa Wrocław

Przygotowywanie bezglutenowych posiłków i słodyczy, zawsze powinno rozpoczynać się od odpowiedniego wyselekcjonowania produktów, których użyjemy w czasie gotowania, pieczenia i smażenia. Najczęściej, gdy nachodzi nas ochota na gotowanie lub pieczenie, wykorzystujemy różne przepisy z Internetu. Warto jednak zawsze uważnie przejrzeć wszystkie wymagane składniki, by uniknąć produktów z glutenem. W tym celu, warto jest korzystać z wiarygodnych źródeł. Szczególnie należy zwrócić uwagę na fakt, że owies, płatki owsiane w naturalnej postaci nie zawierają glutenu. Natomiast wiele firm na jednej taśmie produkcyjnej zajmuje się produkcją produktów owsianych oraz pszennych. Na opakowaniach tego typu produktów jest podana informacja, że dany produkt może zawierać gluten. Jednak najbezpieczniej jest jednak kupować produkty z certyfikatem, które są oznakowane znaczkiem zielonego kłoska.

A może jednak catering bezglutenowy?

W dzisiejszych czasach, bardzo łatwo jest samemu przygotować posiłki – nawet te, które wymagają specjalnie wybranych produktów spożywczych. Żywność bezglutenowa kojarzy się wszystkim ze zdrowymi nawykami. Osoby, które z różnych przyczyn muszą przestrzegać bezglutenowej diety, w rzeczywistości muszą codziennie bardzo uważać podczas robienia zakupów spożywczych. W wielu sklepach jeszcze nie występują produkty bezglutenowe lub są bardzo drogie. Dlatego trudno rozpocząć taką dietę od samodzielnego gotowania. Na szczęście w dzisiejszych czasach jest na rynku wiele cateringów dietetycznych, które oferują dietę bezglutenową we Wrocławiu i innych większych miastach w Polsce.