Słuchowiska dla małych dzieci – na czym to polega?


 

Prawidłowy rozwój dziecka jest dla rodzica sprawą priorytetową. Ważne są zarówno aspekty fizyczne, jak i emocjonalne oraz psychiczne. Aby stymulować rozwijanie poszczególnych zmysłów oraz wyobraźni, ciekawości świata i kreatywności, należy stosować różnego rodzaju bodźce. Jednym z nich mogą być wyjątkowe słuchowiska dla dzieci, które doskonale oddziałują na kreatywność malucha.

Czym są słuchowiska dla dzieci?

Nazwa słuchowisko dla dzieci może być niejednoznaczna i kojarzyć się z przemówieniami lub innymi merytorycznymi wypowiedziami na różne tematy. Nic bardziej mylnego. Słuchowisko dla dzieci to nic innego jak nagrana w formacie audio bajka. Najczęściej odczytywana jest ona z podziałem na role, z odpowiednim akcentowaniem konkretnych scen, aby dziecko jak najlepiej mogło zrozumieć sens opowiadanej historii. Mogą to być popularne bajki i baśnie, takie jak Czerwony Kapturek, Śpiąca Królewna czy Pinokio lub mniej popularne historie i legendy różnego rodzaju.

Słuchowiska są idealną alternatywą dla klasycznych bajek czy to w formie książkowej, czy w postaci adaptacji filmowej lub animacji na ekranie. Dobrze nagrana bajka, czytana przez aktorów z doświadczeniem w tej branży na pewno zaciekawi Twoją pociechę i będzie dla niej miłą odmianą. Dzięki temu, że to bajki tylko z dźwiękiem, bez obrazu, dziecko nie musi męczyć oczu przed telewizorem i może w spokoju słuchać ulubionej historii i odpoczywać po dniu pełnym zabaw.

Na czym polega fenomen bajek muzycznych?

Słuchowiska dla dzieci cieszą się coraz większą popularnością zarówno wśród rodziców, jak i dzieci. Ci pierwsi doceniają doskonały wpływ takich bajek na rozwój ich pociech. Słuchanie bajek bez oglądania obrazu pobudza wyobraźnię i inspiruje do tworzenia rysunków i obrazów ilustrujących wydarzenia z nowo poznanej historii. Ponadto rodzice cieszą się, że ich dziecko spędza czas na słuchaniu muzycznej wersji bajki, zamiast przesiadywać przed ekranem komputera lub telewizora.

Dzieci z kolei uwielbiają tego typu rozrywkę, ponieważ jest ona dla nich miłą odmianą od rozmaitych wersji animowanych bajek i baśni znanych na całym świecie. Mają możliwość samodzielnego wyobrażania sobie bohaterów historii i o wiele większe pole do popisu, jeśli chodzi o wymyślanie ciągu dalszego bajki lub wyjątkowych historii indywidualnie dla różnych bohaterów. Bajki do słuchania inspirują do tworzenia rozmaitych dzieł artystycznych i zachęcają do opowiadania swoich własnych wersji bajek bądź wystawiania teatrzyków i przedstawień dla rodziców i rodzeństwa.

Postaw na wysoką jakość

Decydując się na zamówienie bajek do słuchania dla dzieci, warto postawić na wysoką jakość. Tak samo, jak w filmach i serialach, które są adaptacjami bajek, tak i w słuchowiskach dla dzieci istotną rolę odgrywają aktorzy. Jeśli w nagraniu brali udział specjaliści z doświadczeniem, to cała historia będzie opowiedziana w możliwie jak najbardziej interesujący dla dziecka sposób. Szeroki wybór bajek i baśni muzycznych znajdziesz na przykład w księgarni internetowej Bajki-Grajki.

Wybierając odpowiednie słuchowisko dla swojego dziecka, koniecznie należy zwrócić uwagę na tematykę historii. Bajkę trzeba dobrać odpowiednio do zainteresowań oraz wieku pociechy. Jeśli historia będzie zbyt trudna, to dziecko jej nie zrozumie i może zniechęcić się do dalszego rozwoju z pomocą bajek. Z kolei zbyt banalna bajka sprawi, że dziecko będzie się nudziło i szybko porzuci słuchanie na rzecz innej rozrywki. Dlatego warto wybierać odpowiednią bajkę wspólnie z pociechą, aby razem wybrać idealną historię.