Sklejka topolowa czy brzozowa – którą wybrać?

sklejka

Sklejka jest materiałem, który współcześnie stosowany jest powszechnie nie tylko w meblarstwie. Jako produkt drewniany w formie płyty łączącej kilka cienkich arkuszy drewna, sklejka gwarantuje wysoką wytrzymałość na uszkodzenia i estetyczne wykończenie drewniane nawet przy dużych płaszczyznach. Bez problemu wykorzystuje się ją dziś w dekoracyjnych meblach, na ścianach czy w formie paneli podłogowych, ale też jako element konstrukcyjny w budownictwie. Wariantów sklejki dostępnych na rynku jest jednak wiele, a zdecydowanie największą uwagą cieszą się sklejki topolowe i brzozowe. Którą wybrać?

Czym jest sklejka i gdzie się ją stosuje?

Choć wyglądem może przypominać znacznie tańszą płytę wiórową, sklejka to w rzeczywistości sklejone ze sobą, sprasowane pod ciśnieniem cieniutkie warstwy drewna (tzw. forniry), które nie zostały poddane innym procesom niszczącym ich konstrukcję. Ze względu na wyjątkową budowę, uwzględniającą sklejanie fornirów na przemian (prostopadle do siebie), sklejka może być twarda i wytrzymała jak standardowa deska, ale osiągać znacznie większe wymiary niż klasyczne drewno. Zarówno sklejki topolowe jak i brzozowe należą do najtańszych wariantów sklejki dostępnych na rynku i choć ich cena jest nieporównywalnie niższa niż w przypadku sklejki z drzewa iglastego, ich trwałość i różnorodność zastosowań jest równie wysoka.

Najważniejsze zalety i możliwości zastosowania sklejki

Sklejka jest lekka i twarda, dzięki czemu może z powodzeniem stworzyć elementy wyposażenia wnętrz jak i stanowić podstawę ich konstrukcji. Jej zastosowanie w budownictwie obejmuje między innymi ściany działowe, podłogi na podkładach z płyt, podwieszane sufity, okładziny ścian, a także podesty i stopnie schodów. Sklejkę topolową i brzozową można wykorzystać też do prostych konstrukcji meblowych w pomieszczeniach, a ze względu na ich cenę także do własnych projektów warsztatowych. Ciekawym, choć dość nietypowym zastosowaniem dla sklejki jest możliwość obicia nią wnętrza samochodów dostawczych, gwarantującego zabezpieczenie wnętrza paki oraz przewożonych autem towarów.

sklejka
Wybierając sklejkę należy zdawać sobie sprawę, że zależnie od wykorzystanego drewna możliwe jest osiągnięcie różnych właściwości i przystosowania do różnych warunków. I tak, najprostsza sklejka suchotrwała może posłużyć do wykańczania ścian czy sufitów, budowy mebli czy projektów warsztatowych, ale nie będzie odporna na wilgoć, więc nie sprawdzi się w łazience czy kuchni.

Sklejka topolowa czy brzozowa – którą wybrać?

Sklejki brzozowe i topolowe pojawiają się na rynku niezwykle często, stanowiąc doskonały materiał suchotrwały do różnego rodzaju projektów. Wbrew wizualnym podobieństwom nie są jednak swoim całkowitym substytutem i choć w wielu przypadkach wybór brzozy lub topoli nie zrobi większej różnicy, same arkusze są od siebie różne.
Sklejka topolowa jest delikatna, lekka i gwarantuje jasne, jednolite wykończenie idealnie sprawdzające się w produktach reklamowych czy drobnych gadżetach drewnianych i ozdobnych. Ze względu na to, że sklejka topolowa tnie się nawet 45% szybciej od brzozy, jej wykorzystanie oznacza dużą oszczędność czasu przy projektach wymagających obróbki większej ilości elementów. Sklejka brzozowa to z kolei tani i solidny wybór dla tych, którym zależy na trwałości i wykorzystaniu twardego, ale lekkiego materiału. Pomimo wytrzymałości, sklejka brzozowa to materiał niezwykle plastyczny, pozwalający na wykonanie niemalże każdego projektu.