Sklejka a drewno co wybrać?

sklejka w warsztacie

Wybór materiałów wykorzystywanych na budowie jest rozległym tematem, który może spędzać sen
z powiek wielu osobom. Jednym z wyborów przed jakimi należy stanąć decydując się na samodzielną produkcję np. mebli ogrodowych jest wybór materiałów – sklejki lub drewna naturalnego. Obydwa z tych materiałów pomimo wielu

Sklejka drewniana – czym się charakteryzuje?

Sklejka jest płytą, która produkowana jest z odpadów drewnianych o różnych grubościach, które klejone są ze sobą za pomocy różnego rodzaju substancji klejących. Wyróżnia się wiele rodzajów sklejki drewnianej ze względu na użyty gatunek drzewa bądź same jej właściwości wodoodporne. Charakteryzując sklejkę drewnianą warto zauważyć, że nadaje się ona do wszelkiego rodzaju prac związanych z wykonywaniem mebli, ozdób wnętrz, gadżetów drewnianych. Można więc wykonać ze sklejki niemalże wszystko.

Dodatkowo warto wspomnieć, że sklejka drewniana wykorzystywana jest w budownictwie na rusztowaniach jako podesty wielokrotnego użytku. Ogromną zaletą sklejki drewnianej jest jej cena, która jest stosunkowo niska w porównaniu do innych materiałów o porównywalnych właściwościach oraz odporności. Należy też wspomnieć, że sklejka drewniana jest wysoce biodegradowalna oraz  w 100% ekologiczna. Cechuje się też wysoką wytrzymałością oraz szeroką gamą możliwości łatwej obróbki.

Drewno – czym się charakteryzuje?

Drewno jako materiał do produkcji mebli i wielu innych elementów np. w budownictwie do produkcji dachów czy rusztowań. Dodatkowo drewno wykorzystywane jest podczas produkcji podłóg czy nawet ozdobnych ramek na obrazy, które cechują się wysoką wytrzymałością i nowoczesnym designem. Warto zauważyć, że drewno jest materiałem w stu procentach ekologicznym oraz łatwo poddającym się obróbce przez maszyny tnące i skrawające. Jest to też materiał należący do grupy wysokoodpornych na zniszczenie pod warunkiem jego zabezpieczenia – inaczej zaimpregnowania.

Trzeba pamiętać o pielęgnacji wyrobów z drewna, ponieważ niszczeje ono z czasem oraz pod wpływem negatywnych warunków atmosferycznych może tracić swój wygląd. W przypadku paneli podłogowych zauważalna jest podatność na przecieranie oraz zniszczenia, jeśli nie zabezpieczy się odpowiednio drewnianych powierzchni. Drewno jest pozyskiwane z wycinki drzew co spotyka się z wieloma przeciwnikami na świecie – należy jednak pamiętać, że drwale wycinając drzewa o obróbki starają się sadzić w ich miejsce nowe sadzonki.

działanie ze sklejki

Sklejka czy drewno – co warto wybrać i dlaczego?

Z pewnością obydwa rozwiązania są słuszne w zależności od potrzeb oraz sytuacji gdzie dany element będzie wykorzystywany. Jeśli chodzi o tematykę budownictwa – tutaj z pewnością lepiej sprawdzi się sklejka drewniana, ponieważ jest tańsza, łatwiejsza w obróbce oraz można wykorzystywać ją wielokrotnie. Dodatkowo w budownictwie podczas stawiania rusztowań nie jest istotny czynnik, który ma na celu ładny design. Jednak w przypadku tworzenia np. dachów należy wykorzystywać tylko mocne drewno, które będzie w stanie utrzymać całą konstrukcję dachu budynku wraz z jego poszyciem.

W każdym przypadku należy spokojnie zastanowić się w jakim miejscu oraz do jakich celów będzie przeznaczony produkt wykonany z drewna lub sklejki drewnianej. Zarówno sposób obróbki, jak i pozyskiwania znacząco różni się w przypadku obydwu materiałów, dlatego istotne jest odpowiednie ich dobranie. W miejscach, gdzie liczy się ekstrawagancki wygląd warto wybierać materiały drewniane natomiast w przypadku produkcji np. mebli ogrodowych należałoby wybierać proste w produkcji oraz nieco tańsze wyroby ze sklejki drewnianej, ponieważ pomimo ich zniszczenia można je ponownie wykorzystywać do produkcji kolejnych płyt nazywanych sklejką drewnianą.