Skąd się biorą pluskwy?

Tępienie pluskiew

Pluskwy to owady, żywiące się krwią ludzi oraz innych ciepłokrwistych ssaków. Atakują w nocy i stanowią szczególny problem zwłaszcza w dużych miastach. Historia tych pasożytów sięga czasów przed naszą erą, kiedy to ich głównym żywicielem były nietoperze z jaskiń. Choć upodobaniami żywieniowymi przypominają komary – różnią się od nich pod wieloma względami. Trudno je wytępić, kiedy zalęgną się w naszym domu już na dobre. Jak zatem pozbyć się pluskiew z mieszkania oraz skąd się one właściwie biorą?

Pluskwy w mieszkaniu – najczęstsze powody

Czasem trudno precyzyjnie określić, skąd pluskwy wzięły się w naszym domu. Istnieje wiele potencjalnych przyczyn, natomiast do najczęstszych należą:

  • przywiezienie z podróży np. hotelu, hostelu czy schroniska,
  • przeniesienie w środkach lokomocji np. tramwaju, autobusu,
  • przybycie wraz z gośćmi, którzy sami borykają się z problemem pluskiew,
  • zakupienie mebli, ubrań, obrazów z drugiej ręki lub tzw. pchlich targów,
  • przeniesienie od sąsiadów,
  • przeniesienie ze szpitala, przychodni, kina, teatru, a nawet biura.

Prawda jest taka, że pluskwy mogą czaić się wszędzie tam, gdzie znaleźć można skupiska ludzkie. Bardzo łatwo wykrywają swoje ciepłokrwiste ofiary, a są przy tym na tyle niewielkich rozmiarów, że niezwykle łatwo je przeoczyć. Z oczywistych względów największe utrapienie stanowią dla mieszkańców większych miast. Każdemu, kto chciałby uniknąć długotrwałej utarczki z uciążliwymi owadami, zaleca się dokładne przeszukanie mieszkania w celu ich wykrycia. Jak je zatem rozpoznać?

Tępienie pluskiew

Jak rozpoznać, że masz w domu pluskwy?

Jeśli podejrzewasz, że masz w domu pluskwy – sprawdź dokładnie łóżko, materac oraz pościel. To właśnie tam lubią się zalęgać nieprzyjemne owady. Uaktywniają się w nocy, gdyż to właśnie wtedy ich zmysły działają najlepiej, przez co są w stanie wyczuć ciepło śpiącego człowieka i zacząć się na nim żywić. Wyglądają niepozornie, lecz mogą stanowić poważny problem. Jak je rozpoznać?

Są niewielkie, długie na zaledwie 5 milimetrów, choć samice mogą osiągnąć aż do 8 milimetrów. Wyróżniają się czerwono-brązową barwą oraz spłaszczoną sylwetką, przypominającą nieco karalucha. Co więcej, mogą one składać nawet do 500 jaj w przeciągu kilku miesięcy! Dlatego dobrze jest dokładnie obserwować wnętrze domu w poszukiwaniu ukrytych lęgowisk.

Pierwszym znakiem, który może zasygnalizować, że w mieszkaniu zalęgły się pluskwy są ślady po ukąszeniach, które można znaleźć rano na ciele. Zazwyczaj układają się w kształt linii lub trójkąta. Na dyskomfort spowodowany swędzeniem lub pieczeniem zaleca się nałożyć maść łagodzącą, jeśli jednak zaczną się pojawiać poważniejsze symptomy typu osłabienie, cieknąca z miejsca po ukąszeniu ropa, mdłości czy duże zaczerwienienie – najlepiej zgłosić się do lekarza. Pluskwy bowiem, tak jak komary, mogą przenosić choroby i wirusy.

Pluskwy wydzielają specyficzny zapach, który może zdradzić ich obecność. Jeśli czujesz w domu bez powodu wszechobecny zapach zgniłych malin lub kolendry, możesz zacząć podejrzewać problem z pluskwami. Powstaje wtedy automatyczna potrzeba pozbycia się szkodników. Jak się za to zabrać?

Jak się pozbyć pluskiew z domu?

W pierwszej kolejności należy przeszukać nawet najmniejszy zakamarek domu, aby nie przeoczyć przypadkiem jakiegoś ich skupiska oraz odkurzyć powierzchnie takie jak dywany.

Dobrym wyjściem profilaktycznym może się okazać:

  • Uszczelnienie szpar, przez które owady mogą się przedostać do mieszkania
  • Wypranie wszelkich pościeli, prześcieradeł, zasłon oraz koców
  • Umycie powierzchni pod listwami podłogowymi oraz za starymi obrazami

Jaja tych owadów są niezwykle odporne na środki chemiczne. Co gorsze jednak – mogą wegetować w uśpieniu nawet przez rok, nie żywiąc się wtedy na domownikach. W takiej sytuacji, wykrycie, a co za tym idzie – tępienie pluskiew staje się czynnością bardzo trudną.

Tępienie pluskiew

W celu pozbycia się pluskiew niezbędna może się okazać pomoc profesjonalistów, którzy za pomocą specjalnych oprysków, zamgławiań termicznych oraz zadymiania środkami biobójczymi, wyeliminują wszelkie ślady po nich.

Kiedy mieszkanie zostanie już porządnie oczyszczone, nie należy zapominać o częstym przeglądaniu narażonych na atak pluskiew powierzchni. Nikt bowiem nie chce mieć ponownie do czynienia z nimi.

Potrzebujesz firmy, która zajmuje się profesjonalną likwidacją pluskiew? Skontaktuj się z firmą Vector.

Tel: +48 725 392 578
Mail: uslugi.sprzatajace@onet.pl
https://vector-uslugi.pl/
Usługi realizowane są na terenie całej Polski!