Siła charakteru, czyli rower na ciężkie górskie trasy

rowyerzysta-w-powtetrzu-z-rowerem

Rowery Enduro są przeznaczone dla osób, które szczególnie cenią sobie wolność podczas jazdy. Enduro oznacza po angielsku wytrzymałość. Termin ten nie ma jednak konkretnej definicji. Jest on określany jako wolność, która towarzyszy nam podczas ciężkiej jazdy po górskich terenach. Jazda rowerem w trudniejszych warunkach, to pewnego rodzaju walka z naszymi słabościami.

Aby odpowiednio pokonywać trasę, trzeba być przygotowanym. W górach i na cięższych trasach mamy bowiem do czynienia z korzeniami, kamieniami, dziurami w ziemi lub górkami. Poza tym, jazda po górach jest trudna z względu na ziemię i piach, który może nas spowalniać.

Jazda Enduro wiąże się z trudnymi podjazdami w górę – zjazdy w dół są jednak o wiele trudniejsze. Ze względu na cechy, jakimi charakteryzuje się Enduro, można stwierdzić, iż nie jest to sport dla każdego. Jazda w ten sposób wymaga bowiem ogromnej wytrzymałości i samodyscypliny. Warto jednak dodać, że głównym atutem Enduro jest zadowolenie z udanej jazdy.

Rowery typu Enduro, jest przeznaczony do ciężkich tras, jego konstrukcja oraz wszystkie elementy (szczególnie rama, zawieszenie – w tym przypadku podwójne, koła i skoki), są więc odpowiednio dopasowane. Każdy z modeli rowerów Enduro można dobrać do swojej sylwetki i wymagań.

Cechy jazdy Enduro

kierownica-roweru-w-lesie

W porównaniu do innych dyscyplin sportowych, jazda Enduro stanowi szczególnie trudnym charakterem. Tereny, w jakich jeździ się rowerem Enduro, to przede wszystkim góry.

Rower Enduro jest szczególnie wytrzymały. Dzięki niemu, każdy z nas jest w stanie pokonać nawet najtrudniejsze szlaki górskie. Mają one silne ramy oraz amortyzatory o dużych skokach. Poza tym, rowery Enduro posiadają podwójne zawieszenie w celu zapewnienia nam większej kontroli nad naszym pojazdem. Dzięki zawieszeniu, jesteśmy w stanie pokonywać trudne, górskie trasy bez problemu. Wszystko to składa się na zalety rowerów Enduro – w górzystych terenach, jazda takim rowerem pozwala na sprawne pokonywanie przeszkód. Oprócz tego, rower wytrzymuje duże przeciążenia charakterystyczne dla górskich szlaków.
Enduro nie jest więc jazdą prostą – rower najlepiej sprawdza się w trudniejszych warunkach. Nie jest on przeznaczony do prostej jazdy po asfalcie.

 

Zalety jazdy Enduro

Dużo mówi się o tym, że jazda Enduro, to przede wszystkim walka z samym sobą. Wolność, jaka charakteryzuje jazdę Enduro, jest jej główną cechą. Mając porządny, odpowiednio dobrany rower, mamy zagwarantowaną wyższość nad naszymi słabościami. Poza tym, pokonywanie ciężkich, górskich szlaków i panowanie nad przeszkodami trasy, możemy wciąż doświadczać nowych wrażeń.
Warto również dodać, że jeżdżąc po ciężkich szlakach w górach, należy pamiętać o innych uczestnikach. Wiele jest osób, które chętnie uprawiają Enduro. Dlatego, oprócz panowania nad słabościami i przeszkodami, rower musi mieć przewagę nad naszymi rywalami. Często więc, razem wybieramy się w góry, by wspólnie podziwiać górskie tereny zza kierownicy. Podczas jady, nie obowiązują nas ustalone reguły, tak jak podczas innych dyscyplin rowerowych.rower-na-lesniej-drodze

Miłośnicy tego typu jazdy, cenią sobie przede wszystkim piękne widoki górskie, świeże powietrze i szybkość podczas jazdy. Enduro to nie tylko rodzaj sportu – jest to przede wszystkim przygoda, wspomniana wolność i zabawa. Poza tym, żadna z dyscyplin rowerowych nie zapewni nam takiej dawki adrenaliny, jak Enduro. Spędzając aktywnie czas na łonie natury, możemy zapewnić sobie idealny sposób na czas wolny.

Każdy, kto jest fanem roweru i często wybiera się na długie górskie przejażdżki, może spróbować jazdy Enduro. Sport ten jest szczególne dobrze znany rowerzystom – zarówno zawodowym, jak i początkującym. Adrenalina, szybkość jazdy, dobra zabawa oraz niezapomniane górskie widoki – to wszystko można przeżywać razem z naszymi przyjaciółmi, którzy również są fanami ciężkich tras górskich.
Największą zaletą Enduro, jest wolność. Jadąc szybko, trenujemy siłę naszego charakteru i zapewniamy sobie szczególnie mocne wrażenia. Rower na trudne trasy górskie, jest odpowiednio dobierany do naszych potrzeb. To dzięki niemu jesteśmy w stanie jeździć długie godziny.