Serwis klimatyzacji – najważniejsze informacje

kobieta-w-zoltym-kasku

Klimatyzacja gwarantuje uzyskanie odpowiedniej temperatury, wilgotności powietrza w pomieszczeniach. Obecnie bardzo wiele owych urządzeń wyposażone jest w dodatkowe funkcje oczyszczające tlen. Klimatyzatory są powszechnie stosowane zarówno w domach jak i biurach, urzędach czy szkołach. Aby mogły skutecznie działać niezbędne jest ich regularne oczyszczanie oraz konserwacja. Co warto wiedzieć o serwisie klimatyzacji?

Dlaczego należy czyścić klimatyzację?

kobieta-przy-wentylatorze

Klimatyzacja zazwyczaj wykorzystywana jest w okresie wiosennym i letnim, gdy temperatury osiągają wysokie poziomy. W okresie zimowym bardzo często rezygnujemy z jej użycia, dlatego na wiosnę warto zdecydować się na jej oczyszczenie przed pierwszym użyciem. W klimatyzatorach szybko gromadzi się kurz oraz różnego rodzaju bakterie i szkodliwe pleśnie, które jeśli nie zostaną usunięte, będą wdmuchiwane do pomieszczenia.

Jest to niezwykle szkodliwe dla zdrowia, zwłaszcza dla osób uczulonych lub posiadających alergie. Nieoczyszczona i niekonserwowana regularnie klimatyzacja nie tylko może stanowić niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia – znacznie częściej ulega ona awariom i usterkom, których naprawa wiąże się z koniecznością poniesienia dodatkowych i zbędnych kosztów.

Jak często serwisować klimatyzację?

Na serwis klimatyzacji najlepiej zdecydować się na wiosnę, ze względu na to, że w okresach zimowych rzadko jest ona wykorzystywana. Raz do roku należy przeprowadzić gruntowne oczyszczanie całej instalacji, a przede wszystkim kanałów.

Jest to dokładne ustalone w przepisach: ”Przewody powinny być wyposażone w otwory rewizyjne umożliwiające oczyszczenie wnętrza tych przewodów, a także innych urządzeń i elementów instalacji, o ile ich konstrukcja nie pozwala na czyszczenie w inny sposób niż poprzez te otwory, przy czym nie należy ich sytuować w pomieszczeniach o podwyższonych wymaganiach higienicznych (paragraf 153, ustęp 6. Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie).

Skorzystajmy z pomocy specjalistów

klimatyzator

Jeśli nie jesteśmy w stanie samodzielnie dokonać czyszczenia klimatyzacji koniecznie zwróćmy się po pomoc fachowców, którzy codziennie wykonują tego typu czynności. Dzięki temu zyskamy gwarancję, że czyszczenie było dokładne, a my możemy spokojnie korzystać z zalet klimatyzatora. Fachowcy zadbają o oczyszczenie zarówno wlotów, wylotów, filtrów i kanałów, które wchodzą w skład klimatyzatora.

Sprawnie działająca instalacja pochłonie znacznie mniej energii, dlatego skorzystanie z usług specjalistów, nawet jeśli wiąże się z koniecznością poniesienia kosztów, szybko się zwróci. Fachowcy zadbają także o ewentualną wymianę wadliwych części, które zużyły się w trakcie intensywnej eksploatacji.

Obecnie funkcjonuje bardzo wiele wyspecjalizowanych firm zajmujących się badaniem urządzeń i inspekcją kanałów w systemie klimatyzacji jak np. Klimasoft (http://klimasoft.pl/) . Kanały, które są najbardziej narażone na zanieczyszczenia czyszczone są mechanicznie z wykorzystaniem odpowiedniej szczotki. Jest ona wprowadzana do wnętrza kanału za pomocą zewnętrznego urządzenia czyszczącego, które wprowadzane jest w bardzo szybkie obroty. W momencie gdy kawałki brudu zostają oderwane ją zasysane do odpowiedniego filtra, który umieszczany jest na końcu instalacji.

Podczas fachowego czyszczenia klimatyzacji stosowana jest także dezynfekcja mająca na celu likwidację wszelkich rozwijających się drobnoustrojów. W tym celu stosuje się bezpieczne dla ludzi środki chemiczne, które skutecznie zwalczają bakterie i grzyby.

Profesjonalnie przeprowadzony serwis gwarantuje możliwość dalszego całkowicie bezpiecznego korzystania z zamontowanej klimatyzacji. Tuż po ukończeniu prac możliwe jest wyczucie różnicy w powietrzu, które staje się znacznie czystsze i świeże. Będzie to stanowiło sporą ulgę zwłaszcza dla osób zmagających się z rozmaitymi alergiami.