Rozpocznij edukację swojego dziecka – pandemia a rozwój naszych pociech


Obecna sytuacja zmusiła nas w ostatnich miesiącach do nauczania dzieci w trybie domowym. Radzimy sobie z tym na różne sposoby, z różnym skutkiem. Nie ma jednak powodu do obaw, dziecko podczas edukacji domowej może rozwijać się równie prawidłowo, jak w zwykłym, szkolnym trybie, a może nawet i lepiej. Jakie pomoce będą przydatne w kształceniu naszych maluchów?

Współczesne możliwości rozwoju dzieci – nie tylko szkoła

Coraz częstsze zarzuty pod adresem polskiego systemu edukacji już dawno temu przekonały część rodziców do kształcenia swoich dzieci w domu. Argumentów za takim rozwiązaniem jest wiele. Naturalnie jest to decyzja, która wymaga przemyślenia, lecz teraz porada od tych rodziców, którzy doświadczenie w domowym nauczaniu mają już od dawna, będzie na wagę złota. Chodzi po prostu, by przede wszystkim uświadomić sobie, że nauczanie w czterech ścianach jest możliwe i nie musi być uciążliwością.

Konieczne pomoce dydaktyczne

Rodzice, którzy uczą swoje dzieci tymczasowo w domu ze względu na epidemię, są najczęściej zobligowani do korzystania z pomocy naukowych, dobranych przez szkołę. Również lekcje nadal się odbywają, tyle że w trybie zdalnym.

Zatem pierwszym krokiem jest to, by dziecko nie opuszczało zajęć.

Plusem jest to, że możemy usiąść obok dziecka podczas takiej lekcji i przekonać się, jak są prowadzone. Jeśli tylko nauczyciel ma odpowiednie podejście do dzieci, możemy jego metody zaadaptować również w domu. W pierwszej kolejności pracujemy z podręcznikami zalecanymi przez szkołę. Jednak nie jest to jedyna forma rozwoju.

Nauka poprzez zabawę

Nauka przez zabawę z rodzicami, bez kontaktu z innymi dziećmi nie musi wcale być nudna! Wręcz przeciwnie, warto zainspirować się np. pomysłami z Internetu na zabawy z dzieckiem, a nawet zapytać swoje dziecko, jak chciałoby się bawić i do idei dziecka przemyćmy mały element edukacyjny. Na rynku dostępnych jest mnóstwo gier dla dzieci. Wystarczy zajrzeć np. na stronę liger.net.pl, by móc do woli wybierać pomoce naukowe dla dzieci, które są dostępne nie tylko w atrakcyjnych cenach, lecz także w przykuwającej uwagę szacie graficznej, zachęcającej dziecko do korzystania z nich.

Gry planszowe pozwolą w łatwy i przyjemny sposób sprawdzić, czy i jak dziecko radzi sobie z nauką liter, cyfr, czy układaniem prostych zdań.

Ćwiczenia w terenie

Dbając o umysł, nie zapominajmy o ciele. Dbanie o kondycję fizyczną dziecka to niezbędna podstawa do prawidłowego rozwoju.

Dlatego też, w miarę możliwości dbajmy obok nauki o wspólne chwile na rowerowej przejażdżce, spacerze z psem, lub nawet przy wspólnych ćwiczeniach na świeżym powietrzu.

Innym rodzajem ćwiczeń terenowych może być rozpoznawanie drzew, roślin, objaśnianie wpływu człowieka na środowisko przez pokazanie przykładów w praktyce, a nawet niewielkie, rodzinne akcje, choćby takie, jak uprzątniecie choćby małego kawałka lasu. Są to mądre działania, uczące młodego człowieka wrażliwości na otoczenie.

Eksperymenty, doświadczenia – co by było, gdyby…?

Istnieje obecnie wiele ciekawych książek, opisujących proste doświadczenia, dzięki którym dziecko w zabawny sposób przyswoi sobie zasady dotyczące chemii lub fizyki. Jest to świetna metoda na naukę myślenia przyczynowo skutkowego, wyciągania wniosków oraz doskonała zachęta do tego, by odkrywać otaczający nas świat i fascynujące zjawiska, jakie w nim zachodzą.

Pokażmy dziecku, że nauka może być ciekawa!

,