Rodzaje reklam – jak skutecznie się promować

reklama Łowicz

Reklama jest wszędzie

Ile razy słyszałeś powiedzenie, że reklama jest dźwignią handlu? Prawdą jest, że gdyby nie działania reklamowe, nigdy nie poznalibyśmy setek produktów, których używamy na co dzień. Każdy człowiek łapie się czasami na tym, że kupuje towary lub usługi miernej jakości, ponieważ… ponieważ „wszyscy” tak robią, bo dany produkt jest popularny, łatwo dostępny, a przede wszystkim – rozpoznawalny.

To właśnie rozpoznawalność jest jednym z najważniejszych celów, jakie stoją przed współczesnymi dystrybutorami rozmaitych dóbr czy usługodawcami. Przy wolnorynkowej gospodarce nasza cywilizacja cierpi na przesyt, swoisty nadmiar bodźców, z którym trudno byłoby walczyć. Gdzie się nie ruszymy, bombardują nas reklamy – nazwy i marki towarów, ceny, promocje, krzykliwe hasła… Jak w tym chaosie sprawić, by rozpoznawalna stała się właśnie nasza marka?

Reklamy outdoor i inne

Obecnie sfera, w której można zamieścić reklamę, ma różnorodną naturę. Wyróżnia się przede wszystkim reklamy internetowe, reklamy typu outdoor i indoor – oraz w ogóle reklama ambientowa, czyli niestandardowa. W przestrzeni publicznej królują reklamy outdoorowe – spotykamy je między innymi na budynkach, na billboardach, a także na środkach komunikacji miejskiej czy na przyczepach samochodowych. Zastosowanie środków transportu w formie ruchomej reklamy to pomysł bardzo dobry w przypadku reklamowania usług skierowanych do dużych grup osób – w ten sposób reklamują się chętnie między innymi deweloperzy budowlani, sklepy wielkopowierzchniowe, ale również liczne instytucje kulturalne, współpracujące z miastem, a więc i z miejskimi przedsiębiorstwami transportowymi.

Reklamy typu indoor powinny być w jakiś sposób powiązane z charakterem przestrzeni, w której się znajdują i skierowane do osób, które w tych miejscach przebywają. Na przykład reklamowanie specjalistycznych usług przeznaczonych dla wąskiej branży w klubie fitness lub w autobusie nie ma większego sensu.

Reklama w internecie

reklama ŁowiczTo obecnie najpopularniejsza i bodaj najskuteczniejsza forma reklamy. Wyróżnia się w niej kilka strategii, posługujących się różnymi narzędziami – mogą to być płatne linki, kampanie AdWords czy działania z zakresu pozycjonowania stron pod kątem wyszukiwarek internetowych (Search Engine Optimization, czyli SEO). Zaletą reklamy internetowej jest jej duża dostępność i szeroki zakres możliwości wykorzystania. Statystyki pokazują, że w ten rodzaj reklamy inwestuje coraz więcej podmiotów, podczas gdy stopniowo coraz mniejsze nakłady są przeznaczane na reklamę w innych mediach.

Skuteczna reklama Łowicz polega przede wszystkim na wybraniu grupy odbiorców i przygotowaniu treści reklamy w taki sposób, by odpowiadały one potrzebom i oczekiwaniom tej grupy. Ważny jest sposób ukształtowania treści – a więc hasła reklamowe, typografia, kwestie graficzne. Kolejnym korkiem jest wybranie kanału komunikacji, przy pomocy którego najskuteczniej dotrzemy do potencjalnego klienta.