Rodzaje licówek stomatologicznych

stomatolog znieczulenie wrocław

Wiele osób odczuwa kompleksy związane ze swoim uśmiechem. Dbanie o zdrowie zębów jest wyjątkowo trudnym i długotrwałym procesem jednak dodatkowe zapewnienie ich estetycznego wyglądu wiąże się z dodatkowymi obowiązkami. Coraz więcej osób decyduję się na skorzystanie z możliwości jakie daje stomatologia estetyczna. Doskonałym sposobem na białe i piękne zęby jest założenie licówek. Licówki są cienkimi płatkami wykonanymi z konkretnych materiałów, które nakłada się na powierzchnię zębów dzięki czemu możliwe jest nadanie im odpowiedniego kształtu, koloru i ukrycie ewentualnych defektów estetycznych. Co warto wiedzieć o licówkach?

Kto powinien zdecydować się na licówki?

Licówki są doskonałym rozwiązaniem zarówno dla osób, których zęby są nieestetyczne, posiadają przebarwienia lub szpary. Jest to także idealna opcja w przypadku uszkodzonych zębów, które się ukruszyły, pękły lub których brzegi się starły. Licówki jednak nie mogą być zastosowane w przypadku występowania chorób dziąseł, próchnicy oraz u osób u których występuje zgrzytanie zębami gdyż grozi to uszkodzeniem i odklejeniem się licówek. Wiele osób decyduję się na skorzystanie z licówek z tego względu, że można dzięki nim zmienić wygląd zarówno pojedynczych zębów jak i ich większej partii. Zazwyczaj zakłada się je na przednie zęby tak aby były one widoczne podczas rozmowy czy uśmiechu.

Jakie rodzaje licówek można wyróżnić?

Obecnie najczęściej wykorzystywanymi licówkami są te wykonane z porcelany czyli ceramiczne. Ich cena waha się w granicach od 900 do 2000 zł. Jednak cechują się one wysokim estetycznym wykończeniem i naturalnym wyglądem, który jest zbliżony do zwykłych zębów. Są one również odpowiednio wytrzymałe dlatego po ich założeniu można je z powodzeniem wykorzystywać przez długi okres. Oprócz licówek porcelanowych można zdecydować się również na inne rodzaje.

Najtańszym rozwiązaniem, który jest zazwyczaj traktowany jako tymczasowy są licówki akrylowe. Ich cena jest najniższa jednak mogą one być użytkowane maksymalnie przez 2 lata, a ich wygląd również nie jest idealny ze względu na fakt, że cechują się one większą masę i grubością dlatego trudniej jest uzyskać idealne dopasowany do danego pacjenta efekt. Innym rodzajem są licówki kompozytowe, które wykonane są z kilku zmieszanych ze sobą materiałów. Są one tańsze od licówek ceramicznych można je stosować zarówno tymczasowo jak i na stałe. Niekorzystną cechą wersji kompozytowej jest ich jednolity kolor, który w niektórych przypadkach może wyglądać nienaturalnie.

licówki

Konieczne jest również w ich przypadku prowadzenie odpowiedniej higieny jamy ustnej oraz przeprowadzanie czyszczenia zębów u stomatologa gdyż niewłaściwie zadbanie może wpłynąć na żółknięcie materiału. Najlepszy efekt estetyczny dają jednak licówki pełnoceramiczne, które są najdroższe ze wszystkich wymienionych rodzajów. Umożliwiają one uzyskanie wyjątkowo estetycznego efektu końcowego i mogą być wykorzystywane przez wiele lat. Ich założenie nie trwa długo ze względu na to, że ten rodzaj licówek może zostać przygotowany bezpośrednio w gabinecie przed ich założeniem

Jak wygląda zakładanie licówek?

Aby założyć licówki konieczne jest pojawienie się u stomatologa kilkukrotnie, jednak jest to związane także z liczbą zakładanych licówek oraz tym czy zęby wcześniej muszą być odpowiednio wyleczone bądź przygotowane. Licówki muszą być odpowiednio dopasowane do zębów pacjenta dlatego wykonywany jest ich wycisk, a następnie przeprowadza się z symulacją nowego wyglądu uśmiechu. Zęby przed założeniem licówek są delikatnie szlifowane, a proces przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Przygotowanie licówek przez dentystę może potrwać kilka, a nawet kilkanaście dni – w tym czasie pacjent może skorzystać z licówek tymczasowych.

Po założeniu licówek konieczne jest zadbanie o unikanie barwiących zęby produktów tak by nie doszło do przebarwień na granicy przejścia między naturalnym szkliwem, a nowo założoną licówką. Posiadając licówki koniecznie należy zadbać o higienę wykorzystując standardową pastę do zębów, szczoteczkę, nici dentystyczne czy płyn do płukania. Warto również zdecydować się na składanie regularnych wizyt kontrolnych u stomatologa, przynajmniej dwa razy do roku. Dzięki temu unikniemy osadzanie się kamienia i zapobiegniemy przebarwieniom, a nasz uśmiech będzie mógł być idealnie biały przez długi czas.