Ostatnie lata – zwłaszcza okres 2006-2011 były znaczące dla emigracji zarobkowej Polaków. Wielu z nas wyruszyło do Wielkiej Brytanii w celu znalezienia lepszej pracy i w konsekwencji – lepszego standardu życia. Dla wielu osób emigracja okazała się szczęśliwa, zaś poziom życia wyraźnie wzrósł. Niektórzy z nas postanowili silniej zagłębić się w brytyjski rynek pracy, próbując założyć własną działalność. Nie wszyscy przyszli przedsiębiorcy świadomi są jednak kroków, które muszą podjąć ażeby ich biznes mógł być uznany za działający legalnie. Dziś skupimy się na rejestracji pracowników w Wielkiej Brytanii, co dla tamtejszego prawa jest niezwykle ważne.
Prawo a zatrudnienie na Wyspach
W myśl brytyjskiego prawa pracownikiem jest osoba, która została prawnie, legalnie zatrudniona i której przyznany został kontrakt (umowa) jeśli osoba ta wykonuje pracę dłużej niż 4 tygodnie. Praca pracowników w Wielkiej Brytanii są znacznie bardziej rygorystycznie przestrzegane aniżeli w naszym kraju, dlatego też po stronie pracodawcy spoczywa duża odpowiedzialność. Praw pracowników w Wielkiej Brytanii to między innymi otrzymywanie przynajmniej minimalnej stawki za pracę, która to obecnie wynosi 6,70 funta brutto dla osoby powyżej 21 roku, natomiast najmniejsza stawka godzinowa za przepracowany czas i wypełnienia obowiązków pracowniczych to 3,30 funta dla praktykanta. W Wielkiej Brytanii jest także określona stawka godzinowa dla osób poniżej 18 roku życia – 3,87 funta brutto oraz dla osób między 18 a 20 rokiem życia – 5,30 funta brutto.
Warto zauważyć, że stawka godzina wzrosła dla wszystkich grup w ciągu ostatnich 5 lat (od 2010 roku). Od 5,93 funta do 6,70 brutto (w najstarszej wiekowo grupie) oraz od 2,50 do 3,30 funta brutto (w najmłodszej). Warto zauważyć ponad to, że pracownicy starsi niż 25 letni otrzymają od kwietnia 2016 roku jeszcze wyższą stawkę niż dotąd – minimum 7,20 funta brutto. Poza pensją minimalną brytyjski pracownik chroniony prawnie jest przed niesprawiedliwymi decyzjami, przysługuje mu płatny urlop, wolne dni od pracy w tygodni, pewność, że w ciągu tygodniu nie przepracuje więcej niż 48 godzin (chyba, że pracownik sam się na to zgodzi), pracownicy chronieni są przed dyskryminacją a także przed zgłaszaniem ich pracy jako nieprawidłowej prze jakieś konkretne osoby bądź grupy. Pracownik brytyjski otrzymuje również pewność, że nie może być traktowany gorzej niż inni pracownicy, jeśli pracuje krócej aniżeli reszta pracowników (z jakiegoś konkretnego powodu, np. umowy).
Trzymaj się reguł brytyjskich
Każdy pracodawca musi mieć świadomość, że rejestracja pracowników w Wielkiej Brytanii wymaga postępowania według reguł jakie zostały ustanowione przez tamtejsze prawo. Niedostosowanie się do nich może przynieść pracodawcy dotkliwe konsekwencje, z racji częstszych i bardziej wnikliwych kontroli, które dokonywane są przed odpowiednio powołanych urzędników. Prawdopodobnie najważniejszą kwestią jest dostarczenie pracownikowi kontraktu oraz dbanie o prawa pracowników. Chcąc zostać przedsiębiorcą na Wyspach dobrze jest przestudiować dokładnie brytyjskie prawo. Warto zagłębić się w informacje na stronie HMRC – niemisterialnego departamentu.