Przyjemnie ciepła podłoga w Twoim domu

płyta fundamentowa z ogrzewaniem podłogowym

Montaż ogrzewania podłogowego zapewnia ten rodzaj komfortu, jakiego ogrzewanie tradycyjne nie jest w stanie nam zapewnić – przyjemnie ciepła podłoga, grzejąca stopy przy każdym kroku, gdy za oknem słota. Najpopularniejsze rodzaje ogrzewania to ogrzewanie wodne i elektryczne. Każde z nich ma swoje wady i zalety, które zostaną tu szerzej omówione.

Dlaczego warto zamontować ogrzewanie podłogowe?

Zalet ogólnych, niezależnych od wybranego rodzaju ogrzewania podłogowego, jest dosyć dużo. Z uwagi na rosnącą popularność tego typu rozwiązań, można w najbliższych latach spodziewać się innowacji, które być może umożliwią wyparcie tradycyjnych metod ogrzewania z rynku. Jednak zanim to nadejdzie może minąć trochę czasu, a póki co rozważmy zalety ogrzewania podłogowego:

 • mniejsze straty w gospodarowaniu ciepłem,
 • zwiększona powierzchnia grzewcza, umożliwia równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu,
 • zredukowana ilość odkładania się kurzu w pomieszczeniach – dzięki obniżeniu temperatury optymalnej, zmniejsza się też dzięki temu wpływ na wilgotność powietrza,
 • nie ma ograniczeń architektonicznych – po odpowiednim przygotowaniu budynku, ogrzewanie podłogowe wprowadzić można wszędzie,
 • optymalne warunki higieniczne,
 • eliminacja grzybów, pleśni – równomierna powierzchnia grzewcza uniemożliwia rozwój nowych form życia na ścianach poprzez eliminację wilgoci w pomieszczeniu; dodatkowo, podłoga ogrzana po zamoczeniu wysycha o wiele szybciej, dzięki czemu na niej przede wszystkim bakterie i grzyby nie mają optymalnych warunków do rozwoju, nie zagrażając tym samym zdrowiu użytkowników pomieszczenia,
 • zapewnienie komfortu cieplnego najbardziej zgodnego z fizjologią człowieka (najcieplej powinno być pod stopami),
 • wyeliminowany zostaje problem grzybów, pleśni, które nie tylko zagrażają zdrowiu użytkowników pomieszczenia, lecz też bardzo mocno psują jego walory estetyczne,
 • po uprzednim rozplanowaniu układu umeblowania, dostępna jest do zaaranżowania praktycznie cała przestrzeń (wyeliminowane zostają problemy związane z zajmowaniem miejsca przez grzejniki),
 • zwiększona wydajność – zastosowanie ogrzewania podłogowego generuje o wiele mniejsze straty ciepła niż w przypadku tradycyjnych metod dogrzewania się. W przypadku ciepła tradycyjnie wytracanego poprzez unoszenie się go do góry, ogrzewanie podłogowe daje możliwość odzyskanie tego ciepła,
 • większa oszczędność energii oraz mniejsze oddziaływanie na środowisko naturalne – dzięki zastosowaniu dobrych metod izolacyjnych oszczędność sięgać może nawet do 25% (bardziej w przypadku ogrzewania wodnego).
płyta fundamentowa grzewcza
Swoje usługi poleca firma budowlana istniejąca na rynku od 15 lat – Termico. Fachowcy mają na swoim koncie szereg instalacji grzewczych – grzewcze płyty fundamentowe, płyty fundamentowe z ogrzewaniem podłogowym – wykonywanych na terenie całej Polski.

Zalety ogrzewania elektrycznego

Instalacja ogrzewania elektrycznego również może mieć swoje zalety, o których warto wspomnieć:

 • Duża oszczędność czasu. Instalacja elektryczna nie sprawia zbyt dużo kłopotu przy instalacji oraz przy eksploatacji.
 • Rozwiązanie idealne w przypadku nowoczesnych domów energooszczędnych- są one przystosowane do jak najbardziej optymalnego wykorzystania ciepła podczas ogrzewania domu.
 • Aby jeszcze bardziej zmniejszyć nakład finansowy związany z kosztami ogrzewania, warto rozważyć wybór różnych taryf. Przykładowo, prąd tańszy może być po godzinie 22:00 oraz w weekendy.
 • Elektryczne ogrzewanie podłogowe może być sterowane przez aplikację. Podczas naszej nieobecności możemy zmniejszyć temperaturę pomieszczenia lub całkowicie wyłączyć ogrzewanie, a odpowiednio długo przed powrotem- zwiększyć.
 • To, czy ogrzewanie elektryczne opłaca się bardziej od tradycyjnych metod, zależne jest też w dużej mierze od aktualnych cen prądu.

Wady ogrzewania podłogowego

Koszty instalacji jakiegokolwiek rodzaju ogrzewania podłogowego są na tyle wysokie, ze warto znać nie tylko korzyści płynące z wybranego rozwiązania, lecz również wiedzieć, na co należy uważać.

 • Z uwagi na wspomniane już wysokie ceny prądu, elektryczne ogrzewanie podłogowe będzie wysoce nieefektywne w domach, które nie posiadają właściwego systemu izolacji cieplnej (nieszczelne okna, brak lub kiepskiej jakości ocieplenie ścian itd.).
 • Ten typ ogrzewania lepiej sprawdza się w małych domach, które są maksymalnie dostosowane do optymalnego wykorzystania wyprodukowanej energii ciepłej.
 • Brak ograniczeń w aranżacji przestrzennej wnętrza nie jest pełny. Rury czy też kable w podłodze nie mogą być puszczone w miejscu, w którym zaplanowanie jest ustawienie mebla, szczególnie masywnego.
 • O ile instalacja elektryczna jest stosunkowo łatwa, o tyle montaż instalacji do wodnego ogrzewania podłogowego jest mocno skomplikowane, a sukces wykonania zależny jest od właściwego poprowadzenia szeregu innych, nawet pozornie niepowiązanych instalacji, w odpowiedni sposób i w stosownej kolejności. Dlatego warto dobrze się zastanowić i dobrze odrobić pracę domową z zakresu znalezienia odpowiedniego fachowca.