Jakie są najważniejsze elementy roweru? Niech to będzie przykładowo rower górski. Bez wahania odpowiemy, że najistotniejsza jest wytrzymała rama stworzona z aluminium. Równie ważne są koła odporne na uszkodzenia. Rower górski powinien mieć też amortyzator, najczęściej umieszczany na przednim widelcu. Kierownica również musi być dobrze dopasowana. Jeżeli wszystkie wymienione element będą dobrej, jakości złożą się na doskonały rower.
Powyższe zdanie jest prawdą, lecz równie ważne są inne części pojazdu. Takie akcesoria jak sztyca, hamulce, przerzutki czy też siodełko.
Hamulce i przerzutki
Podczas jazdy na rowerze liczy się bezpieczeństwo. Dlatego też sprzęt powinien posiadać dobre hamulce. Nie można na nich oszczędzać. Najtańsze produkty nie będą się dobrze sprawować. Najpopularniejsze odmiany hamulców to:
• V-brake. Są powszechnie stosowane w rowerach MTB, trekkingowych, miejskich. Dla amatorów są wręcz idealne. Cechuje je łatwość serwisowania.
• Hamulce tarczowe. Można podzielić je na mechaniczne i hydrauliczne. W każdej pogodzie di złają tak samo dobrze. Umożliwiają też dopasowania siły hamowania do aktualnych potrzeb. Jednakże najtańsze wersje tych hamulców nie zapewnią tych doskonałych właściwości.
• Hamulce Dual Pivot. Stosowane przede wszystkim w rowerach szosowych. Są bardzo aerodynamiczne. Posiadają regulację siły hamowania.
Bardzo ważne są też przerzutki. Pojawiają się najczęściej w formie tylnej kasety zębatek. Rynek tych części zdominowały wyroby dwóch wiodących producentów, Shimano i SRAM. Obecnie tylne zestawy przerzutek liczą od 5 do 11 zębatek.
Kolejne ważne elementy
Oprócz powyższych elementów ważne są dwa inne akcesoria.
• Sztyca. To nic innego jak łączenie siodełka z ramą roweru. Pozwala na regulację wysokości siodełka oraz ustawienia pozycji przód-tył jak również konta nachylenia. Sztyce występują w różnych rozmiarach, dostosowanych do każdego roweru.
• Suport. Bardzo ważny element dowolnego roweru. Cechuje go ścisłe połączenie z mechanizmem napędowym.. Suport to oś posiadająca łożyska, do niej przymocowana jest korba z ramionami oraz pedałami.
Nie należy też zapominać o siodełku siodełko. Mocno wpływa na komfort jazdy. Podstawowe odmiany siodeł to:
• Siodełka do rowerów miejskich. Są szerokie i miękkie, posiadają wkładki żelowe.
• Siodła do rowerów górskich. Są zdecydowanie węższe i nie tak miękkie jak siodełka miejskie. Mimo tego nie wywołują otarć ani odparzeń.
• Siodełka do rowerów szosowych. Są bardzo wąskie, nie posiadają dodatkowych wkładek. Dzięki temu minimalizują powierzchnię styku z ciałem.
Jakość całego roweru zależy od kilku elementów. Nie chodzi wyłącznie o ramę, kierownicę czy koła.
Każdy z wymienionych powyżej elementów ma ogromne znaczenie. Nawet podstawowa wiedza o nich pozwoli na dobranie odpowiednich akcesoriów do typu roweru.
Artykuł powstał dzięki współpracy ze sklepem rowerowym Królestwo Rowerów. Zachęcamy do przejrzenia ich najnowszej, wiosennej oferty.