Sprzęt na siłowni może wyglądać nieco przytłaczająco dla kogoś, kto po raz pierwszy wchodzi w taką przestrzeń i zupełnie nie orientuje się do czego służą poszczególne przyrządy. Wiele takich osób kieruje się bezpośrednio w stronę bieżni lub orbitreka, nie zastanawiając się nawet jak najlepiej wykorzystać ich możliwości i jakie opcje treningu oferują inne sprzęty ustawione na sali. Dziś skupimy się na trzech najważniejszych kategoriach i sprawdzimy jak skutecznie zaplanować trening na orbitreku, wioślarzu oraz rowerze stacjonarnym.
Orbitrek – skuteczny trening cardio i siłowy
Pracując na orbitreku pobudzasz do działania nie tylko nogi i ręce, które podczas treningu pracują najmocniej, ale też grupy mięśniowe w obrębie nóg, pośladków, brzucha i ramion. Jako trening cardio, praca na orbitreku usprawnia działanie układu krążenia i pobudza tętno, stopniowo zwiększając wydolność Twojego organizmu. Orbitrek, pomimo pozornie prostej budowy i zasad użytkowania nie jest sprzętem dla leniwych – wykorzystując go odpowiednio możesz przygotować naprawdę całościowy, wartościowy trening dla ciała.
O czym warto pamiętać? Podczas treningu na orbitreku wszystkie partie mięśni pracują w sposób anatomiczny – nogi poruszają się przeciwnie do ruchu rąk, w naturalnej płaszczyźnie ruchu, nie przeciążając stawów i kręgosłupa. Podczas treningu zachowaj wyprostowaną postawę, patrz przed siebie, pozwól by sama maszyna prowadziła Twoje ruchy rąk i nóg, a dla dodatkowego dociążenia nie bój się regulować tempa i oporu pracy maszyny. Korzystaj z niej tak, jak z możliwości zmiany tempa na bieżni. Na rozgrzewkę lub trening ogólny przy słabszej kondycji, orbitrek jest sprzętem niezastąpionym.
Jak ćwiczyć na wioślarzu?
Podobnie jak orbitrek, wioślarz jest doskonałym sprzętem dla osób początkujących, odwiedzających siłownię po raz pierwszy i nie do końca wiedzących jak poruszać się w przestrzeni i korzystać z dostępnych maszyn. Ergometr wioślarski, bo tak właściwie brzmi nazwa popularnego wioślarza angażuje podczas treningu aż 95% mięśni ciała i wbrew przekonaniu wielu osób nie skupia się wyłącznie na mięśniach nóg, rąk i brzucha. To doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy chcą popracować nad swoją ogólną sprawnością i stopniowo budować siłę mięśni.
Aby ćwiczyć na wioślarzu warto zapoznać się z prawidłową techniką korzystania z maszyny. Można w tym celu poprosić o pomoc trenerów dostępnych na siłowni, ale też wcześniej przyjrzeć się temu jak pracuje sprzęt i jakich ruchów wymaga od trenującego. Każdy ruch na wioślarzu składa się z kilku istotnych faz, podczas których aktywowane są inne grupy mięśni. Na początku ćwicz powoli, z zamysłem, skupiając całą swoją uwagę na prawidłowej pracy ciała. Na zmiany tempa i oporu maszyny przyjdzie jeszcze czas.
Wykorzystaj potencjał roweru stacjonarnego
Ostatnim pozornie prostym, ale naprawdę skutecznym sprzętem dla początkujących na siłowni jest rower stacjonarny. Maszyna, podobnie jak poprzednio opisane zbiera złe opinie jako sprzęt dla tych, którzy nie wiedzą jak z siłowni korzystać. W praktyce jednak przydaje się przy włączaniu do treningu odrobiny cardio, przy spalaniu tkanki tłuszczowej i pracy nad wydolnością organizmu. Dobry rowerek stacjonarny pozwala na modyfikowanie intensywności treningu i oporu stawianego przez maszynę, może naśladować jazdę pod górkę lub spokojną wycieczkę rowerową w terenie. Jeśli nastawiasz się na zrzucenie zbędnych kilogramów, rower stacjonarny może być na siłowni naprawdę dobrym kierunkiem działania.
Bez względu na to, którą maszynę na siłowni wybierzesz, pamiętaj by ćwiczyć na niej z głową – lekki trening na rowerze lub orbitreku musi być odpowiednio długi i odwrotnie, ten bardziej intensywny powinien trwać krócej i skupiać się na maksymalnej wydolności organizmu. Jeśli nie wiesz jak poradzić sobie z jakąś maszyną – pytaj. Bez wiedzy i pomocy ze strony bardziej doświadczonych trenerów, nawet na prostym orbitreku można spędzić godziny nie odczuwając żadnych efektów treningu.