Przebieg operacji zaćmy – na co należy się przygotować


Operacja usunięcia zaćmy to zabieg, który jako jedyny jest dziś w stanie powstrzymać rozwój katarakty i uchronić Cię przed całkowitą utratą wzroku. Zaćma to choroba, która według statystyk Światowej Organizacji Zdrowia WHO jest dziś najczęstszą przyczyną utraty wzroku wśród osób po 60 roku życia i jedną z najczęściej występujących chorób wzroku na całym świecie. Zauważając jej pierwsze oznaki warto wybrać się do okulisty, gdyż dzięki nowoczesnym metodom operacyjnym zabieg jest szybki i niemalże bezbolesny, a proces rekonwalescencji stosunkowo krótki i niewymagający pobytu w szpitalu. Jak jednak przebiega sam zabieg i na co trzeba się przygotować przed operacją zaćmy?

Przygotowanie do operacji zaćmy – badania wstępne i kwalifikacja

Zdiagnozowanie przez okulistę zaćmy to dopiero pierwszy etap pracy nad pozbyciem się zmętnienia soczewki oka i odzyskaniem przez pacjenta pełnej sprawności wzrokowej. Zgodnie z obowiązującymi w NFZ zasadami, do operacji zaćmy kwalifikowani są pacjenci, u których ostrość wzroku do dali przy wykorzystaniu najlepszej możliwej korekcji jest gorsza niż 0.6 D według tablicy Snellena.

Nowe zasady, których głównym celem było zmniejszenie kolejek oczekiwania do operacji zaćmy spowodowały, że wielu pacjentów musi oczekiwać na zabieg poza kolejką, kwalifikując się do niego dopiero po wejściu zaćmy w bardziej zaawansowane stadium. Ci, dla których czekanie nie jest wskazane mogą zdecydować się na leczenie prywatne, zarówno w Polsce jak i polskich klinikach za granicą. Sama operacja przebiega jednak wszędzie tak samo. Na jakie procedury podczas zabiegu należy być przygotowanym?

Operacja zaćmy krok po kroku

Pacjent, który został zakwalifikowany do zabiegu i odczekał swój czas w kolejce do przyjęcia udaje się w dniu zabiegu na badanie wstępne, istotne w kontekście właściwego przygotowania pacjenta do samej operacji. Na badaniu w dniu zabiegu należy pojawić się bez makijażu, przemywając rano twarz wodą z delikatnym mydłem i unikając stosowania po nim żadnych kremów – higiena przed i po operacji to niezwykle ważny element, dzięki któremu można uniknąć wielu trudnych powikłań.

Przed zabiegiem warto spożyć też lekki posiłek oraz przyjąć wszystkie stosowane przez siebie leki (z wyjątkiem leków zapobiegających krzepliwości krwi) – operacja zaćmy przebiega w znieczuleniu miejscowym, dlatego zwykle nie ma przeciwwskazań do stosowania standardowych leków na nadciśnienie czy inne choroby przewlekłe.

operacja zaćmy

Pacjent zostaje przygotowany do operacji przez pielęgniarki, które dokładnie oczyszczają obszar operacyjny i przygotowują oko do wykonania zabiegu. Pacjentowi podaje się na tym etapie krople do oczu, które zadziałają jako znieczulenie, oczyszczą gałkę oczną i rozszerzą źrenicę, ułatwiając pracę chirurga. Sama operacja jest bardzo krótka i zwykle można zakończyć ją nawet w 15-20 minut, zależnie od przebiegu i ewentualnych komplikacji w trakcie zabiegu.

Gdy pacjent jest już ułożony na fotelu, chirurg za pomocą odpowiednich narzędzi przytrzymuje powieki w miejscu, zapobiegając w ten sposób niekontrolowanemu mruganiu okiem, a następnie wykonuje na powierzchni oka niewielkie nacięcie (zaledwie 2,2 mm). Otwór ten pozwoli mu swobodnie poruszać się wewnątrz oka narzędziami stosowanymi podczas operacji, a jednocześnie umożliwi szybkie gojenie się oka i brak konieczności pozostawiania pacjenta w szpitalu po operacji.

Zabieg usunięcia zaćmy wykonywany jest metodą fakoemulsyfikacji – za pomocą ultradźwięków rozbija się starą, zmętniałą soczewkę, która następnie jest usuwana z dna oka za pomocą mikroskopijnego narzędzia przypominającego odkurzacz. Gdy torebka soczewki jest już dokładnie oczyszczona, chirurg przechodzi do kolejnego i najważniejszego etapu zabiegu, a więc umieszczenia wewnątrz nowej soczewki wewnątrzgałkowej. Znalezienie dla niej odpowiedniej pozycji i stabilne zamocowanie soczewki ma znaczący wpływ na ostateczny wynik operacji, dlatego też etap ten nie powinien być w żaden sposób pośpieszany. Założenie nowej soczewki oznacza też zakończenie całego zabiegu. Oko pacjenta zostaje zabezpieczone opatrunkiem, a już około dwóch godzin po zabiegu pacjent może swobodnie opuścić szpital.

Po operacji zaćmy – pierwsze kroki do pełnej sprawności wzroku

Operacja zaćmy jest krótka i jeśli pacjent będzie przestrzegał zaleceń lekarza co do procesu rekonwalescencji, nie powinna wiązać się z większymi powikłaniami. Warto zadbać o to, by w pierwszą dobę po zabiegu wypocząć i w żaden sposób się nie przemęczać, a na pierwsze badanie kontrolne udać się już następnego dnia. Operacji zaćmy nie należy się więc bać – wystarczy wiedzieć, na czym polega i że na świecie wykonuje się każdego dnia tysiące tego typu zabiegów.


Więcej informacji o operacji zaćmy znajdziesz na blogu OneDayClinic.