Problemy z baterią w laptopie – co robić?

jak dbać o baterię laptopa

Laptop to świetne urządzenie naszych czasów. Niestety jednak, jak każde inne, potrafi nas czasem zawieść. Jednym z jego istotnych elementów jest bateria, która potrafi sprawiać najróżniejsze problemy. Poniżej przyjrzymy się tym najczęstszym usterkom, takim jak brak ładowania, zbyt szybkie rozładowanie, przegrzewanie, czy też brak sygnału wyczerpania. Jakie mogą być przyczyny takich usterek? Co robić, gdy już do nich dojdzie? Jak zapobiegać niszczeniu baterii? Odpowiadamy!

Najczęstsze problemy z bateriami

Brak ładowania

Możliwych przyczyn może być kilka. Czasem powód usterki jest prozaiczny (konieczna zmiana gniazdka lub wymiana zasilacza), a czasem powodem może być uszkodzona bateria, pozostawanie w niej niezużytych resztek energii, konieczność wykonania aktualizacji lub przeinstalowania sterowników. Z większością tych rzeczy możemy poradzić sobie w pełni samodzielnie. Przykładowe rozwiązania obejmują restart komputera, wyczerpanie laptopa do samego końca (wyjmujemy baterię, naciskamy dwukrotnie przycisk power, przy czym za drugim razem trzymamy przez 20 sekund). Pozostaje również przeczyszczenie styków lub przeinstalowanie sterowników. 

Zbyt szybkie rozładowanie się baterii

Bateria z czasem ulega degradacji i jest to niestety zupełnie naturalne. Jeśli jednak dzieje się to zbyt szybko, przemyśl, w jaki sposób korzystasz z laptopa. Gdy lubisz grać lub oglądać filmy długimi godzinami, bateria zacznie ulegać zużyciu dużo wcześniej, niż przewiduje to producent. Podobnie sprawy się mają, gdy uruchamiasz zbyt wiele aplikacji na raz – nawet jeśli Twój laptop należy do “mocniejszych”, staraj się go używać w możliwie oszczędny sposób – nie otwieraj miliona programów naraz i zamykaj wszystkie, których nie używasz. Dzięki temu znacznie odciążysz swoją baterię. A gdy będzie ona niezdatna do dalszej pracy – konieczna będzie niestety wymiana na nową. 

bateria laptopa - serwis notebooków

Przegrzewanie się baterii

Najczęstsze przyczyny przegrzania sprzętu to ustawienie go na niewłaściwym, miękkim podłożu, korzystanie w zbyt nagrzanych pomieszczeniach, czy też kurz nagromadzony wewnątrz urządzenia. Inne przyczyny to zużycie się pasty termoprzewodzącej lub zbyt duże obciążenie procesora poprzez uruchamianie zbyt wielu programów jednocześnie. 

Aby uniknąć w najgorszym wypadku wymiany baterii lub nawet całego laptopa, dbamy o zapewnienie twardego, stabilnego podłoża, które nie blokuje pracy układu chłodzącego. Nie korzystamy z urządzenia w zbyt nasłonecznionych pomieszczeniach – to również podnosi jego temperaturę. Czyścimy urządzenie regularnie – można zrobić to samodzielnie z użyciem sprężonego powietrza, a jeśli boimy się czyścić go samodzielnie, możemy skorzystać z pomocy serwisantów, np. w A&D Serwis we Wrocławiu. Regularnie uzupełniamy pastę termoprzewodzącą, a także nie uruchamiamy zbyt wielu aplikacji naraz. 

Brak sygnału wyczerpania baterii

Coraz częściej zdarza Ci się przeoczyć moment rozładowania baterii? Problemem może być brak sygnału rozładowania. Jedną z przyczyn może być brak sygnału dźwiękowego. Aby to zmienić, wystarczy wejść w ustawienia dźwięku w panelu sterowania i zaznaczyć sygnał dźwiękowy dla rozładowania baterii. 

Jak zapobiegać niszczeniu się baterii?

Okazuje się, że dłuższe ładowanie niekoniecznie musi służyć naszym bateriom. Wiele zależy również od jej rodzaju. Baterie litowe nowej generacji lepiej funkcjonują przy pełnych cyklach ładowania, zatem możemy pozwolić na spadek poniżej 40%. Z kolei przy bateriach litowo-polimerowych lub litowo-jonowych, lepszym rozwiązaniem okazuje się naładowanie baterii do 80%. Sprawia to, że zamiast przewidywanych 300-500 cykli rozładowania, bateria wytrzyma ich nawet do 4 razy więcej

Prawidłowe dbanie o baterię w laptopie to jeden z kluczy do sukcesu w długotrwałym korzystaniu z niego – z wieloma usterkami poradzimy sobie sami przez odpowiednie obchodzenie się z urządzeniem, a jeśli potrzebujemy fachowej pomocy, zgłośmy się do profesjonalnego serwisu laptopów.