Pop up store ,inaczej nazywany pop up retail, to stosunkowo rzadko wykorzystywana w Polsce metoda reklamy danego przedsiębiorstwa. Jej głównym ideą jest tworzenie na określony czas małych sklepów umiejscowionych w często odwiedzanym przez klientów miejscu. W Ameryce jest to powszechnie wykorzystywana metoda marketingu, w Polsce jednak, tego typu sposoby mimo, że chętnie odbierane przez klientów nie są często wdrażane w życie.
Geneza pop up storeów
Pierwsze pop up store powstał w Los Angeles w 1997 roku a sam punkt istniał tylko przez jeden dzień. Został on stworzony podczas imprezy związanej z muzyką, podczas której sprzedawane były ciuchy mniej popularnych kalifornijskich marek. Skuteczność z jaką pop up store przeciągnął zainteresowanych sprawił, że tego typu akcje marketingowe stały się coraz chętniej używane przez innych producentów. Mimo, że pop up store mogą kojarzyć się tylko ze znanymi, wielkimi markami, z tego pomysłu można skorzystać prowadząc nawet nową niedawno powstałą firmę. Potencjalni klienci, którzy chociażby wstąpią do takiego chwilowego punktu sprzedaży, mogą na dłużej zainteresować się produktami danej marki.
Co wyróżnia pop up store?
Krótki termin w jakim istnieją punkty sprawia, że klienci i wszyscy zainteresowani tłumnie odwiedzają dany obiekt. Punkty te zazwyczaj utrzymują się jest zaledwie od jednego do maksymalnie dwóch trzech miesięcy. Są ustawiane w postaci budki lub małego wybudowanego domku na przykład w centrach miasta, w centrach handlowych lub na ruchliwych ulicach. Ceny produktów, które sprzedawane są w pop up store zazwyczaj są znacznie niższe niż w przypadku tradycyjnej sprzedawanych dóbr. Sprawia to, że klienci chętnie powracają do tych obiektów zwłaszcza, że wiedzą że nie zostaną one na długo. Aby jednak pop up store odniósł sukces musi być on odpowiednio umiejscowiony tak, aby jak największa liczba osób mogła mieć do niego łatwy dostęp. Powinien być schludnie urządzony, a w środku musi panować ład i porządek. Pop up store nie może zajmować dużo miejsca, a nie utrudniać na przykład przemieszczania się lub blokować ulicy czy korytarza w galerii handlowej. Nie może być on wystawiony na zbyt długi okres czasu.
Głównym celem powstania pop up store jest promocja marki, zwiększenie świadomości wśród klientów, że istnieje taka firma oraz wprowadzenie nowych produktów, niekiedy innowacyjnych, które w innych realiach mogły by nie zostać rozpowszechniona w społeczeństwie. W Polsce pierwszym pop up store jaki został otworzony w celach marketingowych był punkt sklepu odzieżowego H&M. Obiekt ten istniał tylko 3 tygodnie, w wakacyjnym okresie, przez co wielu chociażby turystów interesowało się produktami jakie oferował.
Praktyczne wykorzystanie pop up store
Skorzystanie z tej metody marketingu może okazać się świetnym posunięciem aby rozpowszechnić swój produkt oraz markę w społeczeństwie. Dobrze przygotowany, ciekawy pop up store zostanie zapamiętany przez potencjalnych zainteresowanych jako kreatywny i ciekawy pomysł zastosowany przez firmę – deklaruje. Ten rodzaj marketingu może być wykorzystany nawet przez małe, dopiero co powstałe przedsiębiorstwa, a z pewnością sprawi, że zainteresowanie danymi usługami lub produktami w niedługim czasie znacznie wzrośnie. W pewien sposób pop up store odpowiada za pierwsze wrażenie wywołane na kliencie, przez co jak każdy z nas wie, że musi być ono jak najlepsze.. Otworzenie pop up store musi być przemyślane i dokładnie dopasowane zarówno do wizerunku danej firmy jaki do produktów jakie oferuje.