Podróże w nowym roku? O czym warto pamiętać przy urlopie za granicą!


Wraz ze zbliżającym się końcem bieżącego kalendarza, rozpoczyna się okres gorącego planowania przyszłorocznych urlopów. Jest to czas sprzyjający podejmowaniu postanowień w postaci realizacji marzeń, które również mogą dotyczyć zagranicznych wojaży. Czy coś od 2020 roku może nas zaskoczyć, o czym warto pamiętać?

Zdrowie przede wszystkim

Podróżowanie po świecie nie jest już rzadką atrakcją, ale można uznać, że to sposób na coroczne spędzanie swojego urlopu przez wielu Polaków. Standardy współczesnego życia oraz zdecydowana łatwość wyborze i realizacji celu podróży powinny się również przekładać na lepsze i bardziej świadome zadbanie o swoje zdrowie. Mając sprecyzowany plan podróży warto przyjrzeć się warunkom sanitarnym oraz możliwości korzystania ze świadczeń zdrowotnych, panujących w danym kraju. Powinno się pomyśleć o profilaktycznych szczepieniach, jeżeli lokalne instytuty zdrowia ostrzegają o możliwych epidemiach oraz zadbać o przygotowanie dobrej polisy turystycznej.

Jeśli wycieczka dotyczy krajów, będących członkami Unii Europejskiej, warto zainteresować się Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Dzięki niej będzie można na koszt naszego NFZ skorzystać z podstawowych świadczeń zdrowotnych, jeśli zaistnieje taka potrzeba. Obowiązkowo należy zadbać o tę kwestię, aby nie narażać się na stratę zdrowia oraz ewentualne, bardzo drogie koszty niezbędnego leczenia.

Poznaj kurs euro w Legnicy.

Gotówka i karta płatnicza

Możliwości dokonywania płatności są obecnie bardzo szerokie, jednakże należy się przygotować na każdą ewentualność i zabrać ze sobą zarówno gotówkę, jak i kartę płatniczą. Wymiany pożądanej waluty najlepiej dokonać w coraz popularniejszych i bezpiecznych e-kantorach[1], które zazwyczaj proponują lepsze przeliczniki niż są oferowane w punktach stacjonarnych – sprawdź kantor Zgorzelec.

Jeśli wakacje spędzamy w kraju, który korzysta z międzynarodowych platform płatniczych, typu PayPal, również warto takie konto założyć i doładować na odpowiednią kwotę. Czasami może się zdarzyć, że posiadana karta polskiego banku nie jest honorowana w danym miejscu, a gotówkę, którą ma się przy sobie, nie jest w wystarczającej ilości, aby w danym momencie zapłacić. Wówczas tego typu nowoczesne usługi płatnicze potrafią być ostatnią deską ratunku.

Dla swojego bezpieczeństwa warto sprawdzić jakie się ma ustawione limity w zakresie płatności kartą bądź dokonywanych wypłat z bankomatu. Również dobrym pomysłem jest wykup odpowiedniej polisy, która pokryje straty w razie ewentualnej kradzieży czy próby wyłudzenia pieniędzy.

Roaming i zapas transferu

Chociaż współcześnie bardzo ciężko jest znaleźć miejsce na świecie bez dostępu do Wi-Fi, to skorzystanie z darmowej, publicznej sieci nie zawsze jest bezpiecznym i dobrym rozwiązaniem. Dlatego na wszelką ewentualność warto sprawdzić, na jakich zasadach wybrana przez nas sieć telefonii komórkowej oferuje usługę roamingową oraz limity transferowe. Najczęściej dla krajów, będącymi członkami UE operatorzy oferują pewną pulę bezpłatnych połączeń i pakietu internetowego, jednakże należy to sprawdzić oraz uruchomić jeszcze przed wyruszeniem w podróż. Warto również sprawdzić jakie limity oraz koszty można się spodziewać, kiedy przebywa się na wakacjach poza Europą, chociażby w krajach azjatyckich albo w Ameryce.

Wakacje w USA

Od nowego roku można spokojnie wybrać się na wycieczkę do Stanów Zjednoczonych. Wizy dla Polaków zostały zniesione, co zdecydowanie ułatwia planowanie oraz całą organizację wymarzonego wyjazdu za Atlantyk. Warto skorzystać z tej okazji i dobrze przygotować się do wyjazdu. Pomimo, że kurs dolara amerykańskiego jest zdecydowanie korzystniejszy od Euro, to warto również wyposażyć się w odpowiednią ilość gotówki.

Podróż do USA może okazać się bardzo kosztowna, jeśli dobrze się nie zapozna z panującymi zasadami, które potrafią się różnić nawet pomiędzy poszczególnymi stanami w niemalże każdej kwestii, począwszy od ochrony zdrowia aż do obowiązujących turystów regulacji prawnych.

[1] https://www.kantorgrant.pl/konta

,