Plastry antykoncepcyjne a wskaźnik Pearla

Plastry antykoncepcyjne

Historia antykoncepcji sięga zamierzchłych czasów. Ludzie już od dawna poszukują skutecznych metod zapobiegania ciąży, lecz dopiero od kilkudziesięciu lat możemy cieszyć się istnieniem metod, które rzeczywiście odnoszą pożądany skutek. Jedną z nich są plastry antykoncepcyjne. Ich skuteczność oraz skuteczność innych metod określa się za pomocą wskaźnika Pearla. Czym dokładnie jest wskaźnik Pearla i jaką przyjmuje wartość w przypadku plastrów antykoncepcyjnych? Jak przekłada się to na skuteczność metody?

Wskaźnik Pearla – czym jest?

Już w 1932 roku Raymond Pearl opracował skalę, dzięki której można oszacować, jak skuteczna jest stosowana metoda antykoncepcyjna. Polega ona na pomnożeniu stosunku liczby niezamierzonych poczęć do liczby badanych cykli przez 1200, przy stosowaniu określonej metody antykoncepcyjnej. Metodę tę nazwano wskaźnikiem Pearla. Przyjęło się, że im niższy wskaźnik, tym większa skuteczność danej metody. Najskuteczniejsze metody mają wskaźnik o wartości poniżej 2. Metody o wskaźniku mieszczącym się w przedziale 2-5 uznawane są za formy zabezpieczeń o średniej skuteczności, a metody o wskaźniku powyżej 5 są uznawane za niewystarczające lub całkowicie nieskuteczne. Metoda oznaczona np. wskaźnikiem 1 oznaczam, że tylko jedna na sto kobiet zachodzi w ciążę przy jej stosowaniu. Minusem stosowania wskaźnika Pearla jest jednak to, że zależy on od bardzo wielu czynników. Oznacza to, że kilka różnych badań nad tym samym środkiem może przynieść zupełnie inne wyniki.

Jakie czynniki wpływają na wartość wskaźnika?

Bardzo ważna jest edukacja. W społeczeństwach funkcjonuje wiele szkodliwych mitów na temat antykoncepcji, które, nieobalane w wielu środowiskach, sprawiają, że ludzie świadomie rezygnują z antykoncepcji jako czegoś niebezpiecznego dla organizmu lub niemoralnego. Istnieją środowiska religijne, w których stosowanie antykoncepcji jest mocno ograniczone, lub nawet całkowicie zabronione. Są to miejsca, w których władze nie troszczą się o edukację seksualną młodych pokoleń, co sprawia, że odsetek niechcianych ciąż jest znacznie wyższy. W takich miejscach antykoncepcja zdobywana jest nielegalnie, co oznacza, że będzie nie tylko niewłaściwie stosowana (wiec nieskuteczna), lecz też może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia.

Skupiając się bardziej na kwestiach związanych ze zdrowiem, ważne jest także ścisłe przestrzeganie zaleceń. Wskaźnik Pearla dla poszczególnych metod niekiedy jest podawany w dwóch wartościach: podawana jest wartość dla sytuacji, w której dokładnie stosujemy się do zaleceń, oraz wartość uwzględniająca tzw. czynnik ludzki, czyli zapominanie o wzięciu tabletki, wymiana plastra po czasie, dolegliwości osłabiające działanie metody lub konieczność brania leków wchodzących z zabezpieczeniami w interakcje, co czasem powoduje konieczność ich odstawienia.

Warto zatem pamiętać o tym, że wskaźnik Pearla nie jest najlepszym odnośnikiem co do określania skuteczności danej metody. Ważne jest także to, jak sami podchodzimy do zabezpieczania się przed niechcianą ciążą. Inne efekty osiągniemy, trzymając się wytycznych, a inne, wykazując w tej dziedzinie niefrasobliwość.

Jak skuteczne są plastry antykoncepcyjne?

Obok pigułek, są jedną z najskuteczniejszych metod. Wskaźnik Pearla szacowany jest pomiędzy 0,4 a 0,9. Należy jednak pamiętać o właściwym zakładaniu plastra. Jeśli odkleja się on częściowo lub całkowicie, należy go zaraz wymienić na nowy. Zmiana plastra powinna być dokonywana raz na tydzień. Nie powinno się przyklejać go dwa razy w tym samym miejscu, by nie narażać skóry na podrażnienia. Skóra, na którą chcemy przykleić plaster, powinna być sucha, odtłuszczona i nieowłosiona. Plaster przytrzymujemy przez 30 sekund ciepłą dłonią, by odpowiednio trzymał się na miejscu. Podczas stosowania plastra unikamy zamoczenia go, by nie narazić się na odklejenie.

Plastry antykoncepcyjne są jedną z najlepszych metod dla osób młodych, dopiero rozpoczynających życie seksualne, zwłaszcza że nie obciążają układu pokarmowego ani wątroby.

Poszukując najlepszej metody antykoncepcji, szukamy informacji nie tylko we własnym zakresie, lecz przede wszystkim udajemy się na wizytę do lekarza, dzięki czemu unikniemy pomyłki i nie narazimy się na niepotrzebne problemy ze zdrowiem. Jedno z miejsc, w którym można zasięgnąć porady, jest Zdalna Przychodnia, w której otrzymasz dostęp do konsultacji online niezależnie od tego, gdzie akurat jesteś.