Picie herbaty odwadnia organizm?


Wiele osób sądzi, że wyłącznie picie wody niegazowanej odpowiednio nawadnia organizm, a każdy inny napój niestety działa odwrotnie. Do napojów, które odwadniają organizm ludzie zaliczają napoje gazowane, słodkie soki, alkohole, kawę i herbatę. Ale czy jest to jednak prawda w przypadku herbaty? Czy herbata naprawdę nie nawadnia organizmu, tylko go odwadnia? A może prawda tkwi gdzieś po środku? Może herbata nawadnia, jednak po prostu nie aż tak bardzo, jak czysta woda?

Gdzie leży prawda o herbacie?

Wiele jest odmian herbat. Istnieje herbata z bergamotką, herbata ajurwedyjska czy herbata cejlońska (zarówno liściasta, jak też i w torebeczkach). Ponadto można wyróżnić herbaty zielone, czarne, czerwone czy też białe. Każda z nich ma nieco inne właściwości i zastosowanie. W Polsce, największą popularnością cieszą się herbaty czarne, to właśnie one są najczęściej kupowane.

Prawda jest taka, że niektóre herbaty bardziej nawadniają, inne mniej, jednak nieposłodzone niczym nie będą odwadniać organizmu. Owszem, prawdą jest to, że taka herbata nawadnia organizm słabiej niż zwykła woda, jednak nadal to robi. Osoby, które piją herbatę nie muszą obawiać się tego, że ich organizm będzie słabo nawodniony. Prawda jest taka, że przeciętnie herbata nawadnia w około 75% tak bardzo jak woda. Jak więc widać, nie jest to mały wynik, chociaż z pewnością chciałoby się, żeby ilość procentowa nawadniania wynosiła 100. W 100% nawadnia jednak jedynie czysta woda.

Jak w takim razie powinien żyć miłośnik herbaty? Czy musi rezygnować ze swojego ulubionego naparu i pić go jedynie przy rzadkich okazjach? Absolutnie nie!

herbata ze sri lanki

Jak odpowiednio nawodnić organizm?

Osoby, które lubią pić herbatę, jak najbardziej mogą to robić nawet codziennie. Jednak ważne jest to, aby taki napar był dobrze przyrządzony. Dzięki temu wszystkie właściwości herbaty pozostaną nienaruszone i twój organizm będzie mógł z nich korzystać.

Oczywiście w ciągu doby warto pić nie tylko herbatę, ale także zwykłą, czystą wodę, dzięki czemu twój organizm zostanie bardziej nawodniony, niż przy samej herbacie. Jeżeli zaś chodzi o herbatę, to warto jej pić dużo, jeżeli to ona ma być podstawowym źródłem gaszącym pragnienie. Warto obliczyć sobie to, ile herbaty byłoby potrzebne, aby zapełnić zapotrzebowanie, na wodę w ciągu dnia.

Przeciętny człowiek w ciągu dnia pije około 1,5 do nawet 2 litrów wody. Herbaty trzeba byłoby wypić nieco więcej o około pół litra, aby bilans się zgadzał. Oczywiście picie takiej ilości płyną przysparza pewnych trudności w życiu. Osoba, która tyle pije, często musi wychodzić do toalety, co może być dla niej uciążliwe.

Jaką herbatę warto pić?

najlepsza herbata ze sri lankiDoskonałą herbatą, jaką warto jest pić, jest ta zielona, jednak nie tylko ona ma dobroczynne właściwości dla organizmu ludzkiego. Prawda jest taka, że każda herbata wysokiej jakości i dobrze zaparzona, będzie człowiekowi służyć. Warto zatem inwestować w herbaty cejlońskie, ajurwedyjskie czy z bergamotką. Znacznie też lepiej działają herbaty liściaste od tych, które są sprzedawane w torebeczkach.

Warto więc dbać o to, jaką herbatę się pije, bo właśnie od jej jakości będzie zależeć to, jaka będzie jej zdolność do nawadniania organizmu. Im lepsza herbata, tym lepiej dla ciebie. Warto więc herbaty kupować w herbaciarniach a nie w supermarketach.