Import i eksport produktów zza oceanu na nowo święci swój triumf. Procedura nigdy nie była tak intuicyjna, jak teraz, a to dzięki transparentnym wytycznym dotyczącym transportu międzykontynentalnego. Odbieraj i operuj przesyłkami ze Stanów Zjednoczonych – resztę bierzemy na siebie. Poznaj specyfikę, odkryj wysokość opłaty celnej i rozwiej wszystkie wątpliwości dotyczące paczek z USA!
Paczki z USA – w jakich przypadkach należy opłacić cło?
Zakupy na zagranicznych stronach wiążą się z wątpliwością, czy należy dodatkowo zapłacić opłatę celną? Otóż: i tak i nie.
W kwestii przesyłek z państw w obrębie Unii Europejskiej sprawa jest jasna. Cło nie obowiązuje, oczywiście, jeśli mówimy o pojedynczych sztukach kupionych w sprzedaży detalicznej, na własny użytek.
Jeśli chodzi o paczki z USA, warto pamiętać o następujących informacjach:
- w przypadku, gdy wartość przesyłki nie przekroczy 22 euro (ok. 100-105 zł), nie obowiązują jej dodatkowe koszty, takie jak VAT czy opłata celna. Wyjątkiem są towary objęte akcyzą. Sprzedawcy ze Stanów Zjednoczonych wielokrotnie korzystają z tego triku.
- Paczki o wartości od 22 euro (ok. 100-105 zł) do 150 euro (ok. 700 zł) zapłacimy podatek VAT, ale ominą nas opłaty celne.
- Od 1 lipca 2021 roku wszystkie przesyłki spoza Unii Europejskiej, o wartości powyżej 150 euro (około 700 zł) podlegają ocleniu.
- Wyrywkowej kontroli poddawane są paczki o różnej wartości. Możemy być pewni, że zamówienie za kilkaset euro z pewnością zwróci uwagę celników, jednak jedyną regułą w tym przypadku jest czynnik losowy.
Ile kosztuje transport przesyłki z USA?
Wysokość cła to koszt rzędu od 0 do około 20% wartości paczki. Jest zależny od rodzaju towaru, jego wagi czy tego, w jakim stanie go kupiliśmy – używanym lub nowym. To nie jedyna opłata, o jaką możemy zostać poproszeni. Wlicza się w nią także podatek, wynoszący 23% wartości towaru oraz inne opłaty manipulacyjne, zależne od puntu odbioru (w Poczcie Polskiej to koszt ok. 10 zł).
Zwolnione z opłat celnych są np. leki, urządzenia medyczne czy pasze dla zwierząt, jednak nie ominie ich podatek VAT. Co ciekawe w przypadku, gdy okaże się, że opłaty związane z paczką są wyższe, niż sama wartość produktu, może on zostać zwrócony do nadawcy.
Korzystając z Informacyjnego Systemu Zintegrowanej Taryfy Celnej dowiesz się, ile dokładnie zapłacisz za transport z USA.
Gdzie należy uiścić opłatę za paczkę ze Stanów Zjednoczonych?
Gdy nasza paczka ze Stanów Zjednoczonych zostanie zatrzymana przez kontrolę celną, zostaniemy listownie poproszeni o wysyłkę potwierdzenia dokonania zakupu. Może być to dowolny dokument poświadczający o transakcji. Następnym krokiem jest już odbiór zamówionego produktu w najbliższej dostępnej placówce Poczty Polskiej. To tam poniesiemy wszelkie koszty i otrzymamy dodatkowe informacje.