Oświetlenie LED w miejscach użyteczności publicznej

oświetlenie ledowe

Oświetlanie miejsc użyteczności publicznej takich jak dworce, przychodnie, biblioteki, baseny, przedszkola, czy wreszcie ulice to zdecydowanie wyzwanie wymagające odpowiedniej wiedzy i doświadczenia w dziedzinie. Choć tradycyjne technologie oświetlenia w dalszym ciągu pojawiają się wśród użytkowników jako wybór podstawowy, architekci chcący postawić na bardziej ekonomiczne i ekologiczne rozwiązania stawiają przede wszystkim na oświetlenie LED. Kojarzone niegdyś z małymi, punktowymi diodami, dziś światła LED stanowią duży odsetek latarni ulicznych, świateł w budynkach użytku publicznego czy lamp montowanych na wiaduktach i dworcach kolejowych. Dlaczego właśnie oświetlenie LED? W jaki sposób przyczynia się do oszczędności i spełnia wszelkie wymagania ekologiczne?

Oszczędność na każdym kroku

Wysokie rachunki za energię elektryczną to nie tylko bolączka właścicieli domów i mieszkań, ale też przedsiębiorców czy zarządców budynków i innych punktów użyteczności publicznej. Wykorzystywanie energooszczędnego oświetlenia na basenach, dworcach czy ulicach – wszędzie tam, gdzie jest ono eksploatowane właściwie bez przerwy jest więc działaniem doskonale uzasadnionym i korzystnym nie tylko z punktu widzenia budżetu miasta czy zarządcy budynku, ale też z punktu widzenia środowiska. Im większe zużycie energii elektrycznej, tym większe zanieczyszczenie środowiska konieczne do jej wyprodukowania. Technologia LED wykorzystywana dziś coraz częściej właśnie w środowiskach użyteczności publicznej pokazuje, że dzisiejsze wynalazki umożliwiają nie tylko oszczędzanie, ale i właściwe dbanie o otaczającą nas planetę.

oświetlenie led muzeum

Lampy LED, a tradycyjne źródła światła

Na pierwszy rzut oka nowoczesne oprawy LED-owe dostępne na rynku nie różnią się niczym od tradycyjnych żarówek wolframowych czy halogenowych – LED-y mogą doskonale naśladować ich nasilenie czy temperaturę barwową, a i sam kształt „żarówki” LED-owej nie musi różnić się od tych tradycyjnych. W tym miejscu jednak kończą się podobieństwa, a zaczynają różnice, dzięki którym to właśnie technologia LED jest uznana za najbardziej opłacalną opcję na rynku.

Oświetlenie LED to przede wszystkim maksymalne wykorzystanie pobieranej energii elektrycznej – w zależności od wybranej opcji, nawet 80% energii może zostać przekształcone tu na światło widzialne, podczas gdy w tradycyjnych żarówkach wolframowych wydajność ta oscyluje wokół 5-10%. Oznacza to, że światła LED potrzebują znacznie mniejszego nakładu energii by wyprodukować światło identyczne do tego, jakie produkuje standardowa żarówka – twierdzi specjalista z firmy Luxon, zajmującej się tworzeniem enegooszczędnych rozwiązań LED. Co ważne odnotowania, świetlówki energooszczędne, które do niedawna uznawane były za najbardziej ekonomiczne w tego typu zastosowaniach, na tle LED-ów wypadają w dalszym ciągu dość słabo. Doskonale wiadomo też, że jedną z podstawowych wad rozwiązań energooszczędnych było dotąd założenie, że nie będą one nieustannie zapalane i gaszone – każda taka czynność podnosiła zużycie energii konieczne do ponownego rozruchu żarówki. LED-y włączają się w kilka mikrosekund, bez większych strat energetycznych i mogą pracować przez wiele godzin bez przegrzewania się czy wyłączania przy wahaniach prądu.

W przypadku oświetlenia LED warto poruszyć też kwestię żywotności źródeł światła. Podczas gdy standardowy czas pracy tradycyjnych żarówek wynosi około 1000 godzin, a świetlówek energooszczędnych około 10 000 godzin, LED-y mogą pracować bez konieczności wymiany nawet 50 000 h. Zmniejszona częstotliwość wymiany żarówek na nowe oznacza oczywiście duże oszczędności na materiałach i znacznie rzadsze awarie związane z wygasaniem poszczególnych żarówek.

Oświetlenie LED, a ekologia

Brak trudnych dla środowiska metali i związków, w tym także rtęci oznacza, że oświetlenie LED jest jak żadne inne rozwiązanie metodą bezpieczną zarówno dla środowiska, jak i zdrowia. Wysoka wytrzymałość, żywotność i energooszczędność oświetlenia LED, połączona z dość prostą utylizacją oznacza, że żarówki takie nie obciążają znacząco i tak wrażliwego już ekosystemu. Jak zostało już wcześniej wspomniane, mniejsze zużycie elektryczne to także mniejsze koszty produkcji energii elektrycznej, a więc ograniczenie wydzielanych do środowiska szkodliwych związków chemicznych, w tym także dwutlenku węgla.

oświetlenie led sąd

Wymiana tradycyjnych żarówek na oświetlenie LED-owe to trend, który na dobre zagościł już w gospodarstwach domowych i przemyśle, a dziś odnajduje się coraz lepiej także w miejscach użyteczności publicznej. Czy to w formie latarni w parkach, oświetlenia na basenie, czy infrastruktury oświetleniowej na dworcach, LED-y sprawdzają się doskonale jako rozwiązanie tańsze, lepsze i wytrzymalsze, niż znane dotychczas technologie.

O oświetleniu LED więcej dowiesz się na stronie internetowej firmy Luxon